Šef HAZU ilegalni je graditelj. Ovo su radovi koje bespravno izvodi na Hvaru

Velimir Neidhardt potvrđuje da izvodi radove u općini Jelsa, no negira nalaz inspekcije i odlučno tvrdi: ‘Imam sve dozvole’

Iz fotografija koje ekskluzivno objavljujemo vidljivo je kako je nadogradnja Neidhardtove stare kuće radikalna. Između ostalog, izgrađen je veliki stakleni paviljon na koji su već postavljeni solarni paneli

Nakon što je Telegram poslao upit, Državni inspektorat je potvrdio: čuveni arhitekt i aktualni predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Velimir Neidhardt, bespravni je graditelj.

Doznali smo, naime, kako Neidhardt u hvarskom mjestašcu Gromin Dolac u općini Jelsa, na području gdje je zabranjena gradnja, izvodi radove bez ikakve oznake na gradilištu. Zatim smo se 27. rujna obratili Državnom inspektoratu, iz kojeg nam je 14. listopada napokon stigao odgovor.

“Inspekcijskim očevidom utvrđeno je da investitor izvan građevinskog područja, bez pravomoćne odnosno izvršne građevinske dozvole, gradi građevine. Sukladno Zakonu, gradilište je zatvoreno te je ostavljen poziv za saslušanje” odgovorili su nam iz Inspektorata uz opasku da je daljnji inspekcijski postupak “u tijeku”.

‘Tablu sam postavio, ali možda ju je odnio vjetar’

Telegram je nekoliko puta kontaktirao akademika, kako bismo čuli njegovu stranu. Neidhardt tvrdi da je za postupanje inspektora doznao tek nakon što smo mu mi proslijedili odgovor koji smo primili. “Odmah sam kontaktirao Državni inspektorat i zamolio ih da provjere točnost onoga što se događa”, kaže. Dodaje kako je iznenađen “činjenicom nepoznavanja njegove legalne gradnje”.

Iako je Inspektorat nedvosmisleno napisao da nema potrebne dozvole, Neidhardt nagađa da je možda problem samo u tome što inspektor nije vidio ploču o izvođenju radova, koju svaki investitor mora staviti na gradilište. Akademik tvrdi da je ploču uredno postavio, ali je očito nestala; njemu nije poznato kako. “Možda ju je netko otuđio, ili ju je odnio vjetar”, kazao nam je.

Odlučno konstatira da su radovi koje izvodi u skladu s propisima. Tvrdi da je u veljači 2007. dobio lokacijsku dozvolu za rekonstrukciju postojećeg objekta uz dodatna uvećanja, zatim u kolovozu 2009. potvrdu glavnog projekta te da je počeo graditi u svibnju 2011., pri čemu je o tome obavijestio sve nadležne institucije.

Inspektorat ponovno: ‘Ostajemo pri svome nalazu’

Nakon što smo dobili akademikov odgovor, ponovno smo kontaktirali Državni inspektorat, iz kojeg kažu kako ostaju pri svom nalazu. “Upravni inspekcijski postupak znači da je on pozvan da dokaže radnje koje izvodi. Dobio je za to poziv. Ovaj se slučaj rješava kao i svaki drugi”, poručili su nam.

Iz fotografija koje ekskluzivno objavljujemo vidljivo je kako je nadogradnja Neidhardtove stare kuće radikalna. Između ostalog, izgrađen je veliki stakleni paviljon na koji su već postavljeni solarni paneli.

Iz fotografija koje posjedujemo arhitektica zaključuje kako je akademikova izgradnja znatno veće površine i visine od one koja je mogla postojati na takvom mjestu ranije

Arhitektica: ‘Radovi nisu u skladu s izdanom dozvolom’

Telegram je za komentar zamolio i arhitekticu Marianu Bucat, kojoj smo proslijedili fotografije te dokumentaciju koju nam je ustupio akademik Neidhardt. “Na fotografijama se vidi da je nekoć postojeća prizemnica sada neprepoznatljiva”, kazala nam je arhitektica. Nekadašnji suteren s južne strane sada izgleda kao prizemlje, prizemlje s iste strane izgleda kao prvi kat, a potkrovlje je po novom očito uporabljivo jer ima dva, za ovo podneblje neobična krovna prozora”, opisala je.

Dakle, prema analizi arhitektice Bucat, taj dio ima čak dvije etaže više nego je bilo predviđeno lokacijskom dozvolom na koju se Neidhardt poziva.

“Sudeći prema razvedenosti tlocrta, površina zadana lokacijskom dozvolom dramatično je premašena”, dodaje arhitektica i napominje da to što osoba ima lokacijsku dozvolu i potvrdu glavnog projekta “ne znači da gradi legalno”.

Supruga na kulturnom dobru ilegalno radila balkon?

Arhitektu koji je odgovoran za suprojektiranje Nacionalne i sveučilišne knjižnice i aktualnom predsjedniku HAZU ovo nije prvi dodir s bespravnom gradnjom. Tako je Jutarnji list u listopadu 2020. objavio članak u kojem su tvrdili kako je iz stana u vlasništvu njegove supruge Narcise Neidhardt na fasadu nadograđen ilegalni balkon.

Pritom, taj se stan nalazi u kući Job, kulturnom dobru i poznatom djelu arhitekata Stjepana Hribara i Ivana Velikonje u Ilici 17. Iz Ministarstva kulture su tada od Gradskog zavoda za zaštitu spomenika zatražili da poduzmu “radnje iz svoje nadležnosti”, točnije da se vlasniku, odnosno investitoru radova “izda rješenje o privremenoj obustavi radova i uputi ga na ishođenje potrebne dokumentacije”.

Neidhardt je pak medijima odgovorio kako stan nije u njegovom vlasništvu te da “podržava postupanje u skladu sa zakonskom regulativom, osobito o zaštićenim objektima poslije potresa”. Potom je još dodao da će “vrlo rado istražiti o čemu se ovdje radi”. Vjerujemo da će s jednakim žarom istražiti i Inspektoratu objasniti rekonstrukciju svoje kuće na Hvaru, za koju oni tvrde da je obavljena bez važeće dozvole.