HDZ-ov gradonačelnik ucijenio obitelj s teško bolesnom djecom u jezivim uvjetima: ‘Spriječite Hedla da ovo objavi, i pomoći ću vam’

Obitelj Grgić živi u 30 kvadrata, a zbog teške bolesti dvoje djece roditelji ne mogu raditi. Grad im tri godine nije pomogao, dok nisu nazvali Telegram

HDZ-ov gradonačelnik ucijenio obitelj s teško bolesnom djecom u jezivim uvjetima: ‘Spriječite Hedla da ovo objavi, i pomoći ću vam’

Obitelj Grgić živi u 30 kvadrata, a zbog teške bolesti dvoje djece roditelji ne mogu raditi. Grad im tri godine nije pomogao, dok nisu nazvali Telegram

Peteročlana obitelj Grgić živi u Otoku u krajnje neuvjetnoj kući, u nekih 30-ak kvadratnih metara. Ionako oronula kuća dodatno je oštećena nevremenom koje je prošlog mjeseca poharalo istok Slavonije. Imaju troje malodobne djece, rođene 2015., 2016. i 2017. godine. Dvoje najstarije djece imaju ogromne psihičke probleme, nesposobna su za pohađanje škole i traže neprekidnu, 24-satnu skrb

”Jučer iza devet uvečer, samo nekoliko sati nakon vaše posjete, gradonačelnik Otoka Josip Šarić poslao je osobu od svog povjerenja koja je od mene tražila da vas nazovem, povučem sve što sam rekao, te da će zauzvrat riješiti moj stambeni problem”, tako je danas rano ujutro, u srijedu 6. rujna, Telegramovom novinaru javio Davor Grgić, mještanin Otoka.

”Međutim, ne povlačim ni jednu jedinu riječ, jer sve što sam govorio potpuna je istina: gradonačelnik Šarić bez imalo suosjećanja prema teškim prilikama moje obitelji, u kojoj je dvoje od troje naše malodobne djece teško mentalno retardirano, već više od dvije godine odbija osigurati nam odgovarajući smještaj. Štoviše, čini sve da nas u tome posve onemogući”.

Dom obitelji Grgić u Otoku

Gradonačelnik ucijenio Grgića

U utorak, 5. rujna, ovaj novinar, nekoliko sati nakon povratka iz Otoka, grada u Vukovarsko-srijemskoj županiji, potresen onim što je vidio, u 20:27 sati šalje SMS poruku gradonačelniku Šariću sa zamolbom da se sutra čujemo, vezano uz slučaj obitelji Grgić. Šarić je poruku odmah pročitao, ali ništa nije odgovorio.

Umjesto toga, pola sata kasnije, šalje u kuću obitelji emisara koji nagovara Grgića da nazove Telegramovog novinara i demantira sve što je tog popodneva ispričao. Emisar kaže Grgiću kako je Telegramov novinar napravio već puno zla gradonačelniku Šariću i njegovoj obitelji, te traži da povuče sve što je rekao, a zauzvrat će ga gradonačelnik primiti u 10 sati sljedećeg dana i riješit će njegov problem.

Djeca u teškom zdravstvenom stanju

Peteročlana obitelj Grgić živi u Otoku u krajnje neuvjetnoj kući, u nekih 30-ak kvadratnih metara. Ionako oronula kuća dodatno je oštećena nevremenom koje je prošlog mjeseca poharalo istok Slavonije. Imaju troje malodobne djece, rođene 2015., 2016. i 2017. godine. Dvoje najstarije djece imaju ogromne psihičke probleme, nesposobna su za pohađanje škole i traže neprekidnu, 24-satnu skrb.

Telegramov novinar proveo je sat vremena u njihovu domu i uvjerio se u težinu stanja u kojem su dvoje teško bolesne djece. Roditelji su bili prisiljeni zabraviti prozore, prekriti ljepljivom trakom sve utičnice i ukloniti staklo na vratima između malog ulaznog pretprostora i jedine sobe u kojoj svi žive i spavaju, kako djeca, čije je ponašanje zbog agresija i sklonosti samoozljeđivanju teško kontrolirati, ne bi nastradala.

‘Bojimo se da se ne razboli’

Stanje djece, unatoč lijekovima toliko je teško da je njihov otac Davor morao dati otkaz u Konzumu gdje je radio kao mesar, kako bi pomogao supruzi jer nije bila u stanju sama nositi se s problemima koje imaju djeca. Davor ima status roditelja njegovatelja koje mu je priznao Centar za socijalnu skrb iz Vinkovaca.

Oboljeloj je djeci odobreno i pravo usluge rane intervencije u Centru za rehabilitaciju Mala Terezija u Vinkovcima od 60 minuta tjedno (!). “Nemam osobni automobil i ne mogu sam djecu voziti na rehabilitaciju. Jedno vrijeme uspijevao sam osigurati uslužni prijevoz drugih osoba, ali bez obzira na to što sam to plaćao, svi su odustali zbog stanja u kojem se djeca nalaze”, kaže otac Davor.

Dodaje kako im je sugerirano da djevojčicu koja je zdrava i koja pohađa vrtić pokušaju izolirati od bolesnog brata i sestre. Davor kaže kako su primijetili da se i ona počela slično ponašati, imitirajući ono što vidi u kući. “Bojimo se da se ne razboli, ali nemamo uvjeta osigurati joj posebnu sobu, jer svi živimo u tih 30 kvadrata.”

Šarić i Dekanić nisu reagirali

Više puta obitelj Grgić obraćala se za pomoć Pravobraniteljici za osobe s invaliditetom. Odande su, u najmanje dva navrata, slali preporuke i tražili izvješća (Telegram je u posjedu dva dopisa pravobraniteljice Anke Slonjšak, od 27. svibnja i 7. srpnja 2021.) u kojima traži postupanje Grada Otoka.

U upozorenju i požurnici koje je pravobraniteljica Slonjšak, prije više od dvije godine, 7. srpnja 2021. poslala ”na ruke” gradonačelnika Josipa Šarića i vukovarsko-srijemskog župana Damira Dekanića, upozoravajući kako nisu reagirali na njen raniji dopis.

Ona je naime, preporučila ”Gradu Otoku i Vukovarsko-srijemskoj županiji da žurno i bez odgode poduzmu radnje iz svoje nadležnosti kako bi se u dogovoru s obitelji [Grgić] osmislilo i realiziralo rješenje kojim će im se osigurati primjeren smještaj i stambeno zbrinjavanje (npr. korištenjem gradske i/ili državne nekretnine, odnosno eventualnim pokrivanjem troškova najamnine).

Upozorenje pravobraniteljice

No, nisu joj odgovarali pa ih je 7. srpnja 2021. podsjetila na zakonsku obvezu da su tijela državne uprave, kao i jedinice lokalne i područne samouprave, dakle Grad Otok i Vukovarsko-srijemske županija, čijim se čelnicima, Šariću i Dekaniću obratila, ”obvezni surađivati s pravobraniteljem za osobe s invaliditetom i na njegov zahtjev podnositi izvješća”.

Također, podsjetila je Šarića i Dekanića na zakonsku mogućnost da, ukoliko je ne izvijeste o utvrđenim činjenicama i poduzetim radnjama, može o tome izvijestiti Vladu. Očito, ni Šarić ni Dekanić nisu bili impresionirani.

‘Tražio me da plaćam na rate’

Centar za socijalnu skrb iz Vinkovaca Gradu Otoku, vezano uz slučaj tamošnje obitelji, obratio se još 14. lipnja 2021. godine. U dopisu koji je potpisala ravnateljica Nataša Vujčić doslovce stoji: ”Mišljenja smo da stambeni prostor u kojem boravi obitelj Grgić iziskuje velika sredstva za ulaganje i adaptaciju, koja oni nemaju, te da im je potrebno dodijeliti novi prostor (stan ili kuću) u kojem bi dvoje malodobne djece imali zasebnu sobu, prilagođenu njihovim potrebama i u kojoj bi im roditelji mogli osigurati sigurne uvjete odrastanja”.

Davor Grgić kaže kako je sve počelo prije više od dvije godine, kada se prvi put obratio gradonačelniku Šariću. ”Tada me primio, za sve ove godine, jedan jedini put. Rekao je da će riješiti moj problem, ali da Gradu Otoku moram platiti polovinu iznosa kuće u kojoj živim. Rekao sam da nemam novca. Tada je ponudio da plaćam na rate, što sam također odbio jer nisam imao novca. Više nije htio razgovarati sa mnom i sva daljnja komunikacija išla je putem njegovih suradnika ili tajnice.”

Kuća prepisana na Grgiće

U Zemljišno-knjižnom odjelu Otoka vidljivo je da je polovina kuće u kojoj sada živi obitelj Grgić pripadala Gradu Otoku. Ondje je ranije živio Davorov otac, no kasnije se preselio, pa se onamo smjestila Davorova obitelj. Druga polovica kuće pripadala je Zvonimiru Tomičiću iz Vinkovaca, koji se sažalio nad prilikama u kojima žive Grgići, pa im je darovao polovinu kuće.

Druga polovina kuće koja je pripadala Gradu Otoku prenesena je na Republiku Hrvatsku, no vlasništvo tog dijela kasnije je, u listopadu prošle godine, prepisano Davoru, njegovoj supruzi i troje malodobne djece. Bilo mu je važno da ima zemljište na kojem će moći izgraditi kuću, što je bio uvjet da mu Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje osigura gradnju.

Opstrukcije gradonačelnika

“Neusporedivo više razumijevanja za moje probleme bilo je u Zagrebu, nego u Otoku. Odobrena mi je izgradnje kuće površine 75 kvadratnih metara uz preporuku da Grad Otok pokrije trošak gradnje još 15 kvadratnih metara. Gradnja bi trebala početi sljedeće godine”, nada se Grgić. Imao je, kaže, ogromnih problema s ishođenjem građevinske dozvole jer je Šarić na sve načine opstruirao, do te mjere da su i službenici koji na tome rade postali očajni.

Stalno su, po Šarićevu nalogu, morali tražiti dodatne papire, među ostalim, kaže, i potvrdu da do zemljišta postoji odgovarajući pristupni vatrogasni put. Grgić kaže kako su mu, dok se kuću ne izgradi, ponudili privremeni smještaj u kontejneru. Ali, objašnjava, Šarić je to zabranjivao, rekavši kako ne želi da kontejner dođe u Grgićevo dvorište jer bi se ondje sletjeli novinari i optužili ga kako je obitelj s troje malodobne djece strpao u kontejner.

Poziv s nemoralnom ponudom

U srijedu ujutro, 6. rujna, u dvorište Grgićeve kuće, u Ulici Zrinskih i Frankopana, istovarena su dva kontejnera. Dogodilo se to ni 12 sati otkako je Telegram gradonačelniku Šariću poslao molbu za razgovor vezano uz probleme obitelji Grgić. Gradonačelnik Šarić (koji je na čelu Otoka već 34. godinu, od prvih višestranačkih izbora 1990.), inače i saborski zastupnik HDZ-a i pomoćnik glavnog tajnika te stranke Krunoslava Katičića, nije odgovorio na našu molbu za razgovor.

Htjeli smo mu dati priliku da objasni razloge zbog kojih obitelj Grgić već tri godine ne uspijeva riješiti stambeni problem. Nije odgovorio na našu poruku, ali je zato, samo pola sata nakon što smo mu je uputili, nazvao Davora Grgića, oca troje malodobne djece, od kojih su – kako smo rekli – dvoje teško bolesna i obećao da će im sve riješiti ukoliko nazove novinara Telegrama i povuče sve što mu je ispričao.

‘Ne bojim ga se nimalo’

Šarić na tome nije stao. Pozvao je Grgića u svoj ured danas, u srijedu, u 10 izjutra. ”Odazvao sam se”, kaže Grgić. ”Prvo sam mislio kako neću otići, jer sam shvatio da se Šarić uplašio kad je saznao da sam pozvao novinara. No, onda sam ipak odlučio otići, kako on ne bi mogao reći da odbijam suradnju. Ponovio je zahtjev da povučem sve što sam rekao novinaru.

Dodao je da se on ne boji novinara, da mu ništa ne mogu i da se ni 1991. nije bojao četnika. Odbio sam takvu ponudu. Ostajem čvrsto kod svega što sam ispričao”. Nedugo nakon što se Grgić vratio kući, Šarić mu, po prvi put otkako je unazad gotovo tri godine tražio njegovu pomoć, stiže u dvorište.

Dolazi u pratnji Mirka Martinovića, pročelnika upravnog odjela za društvene djelatnosti, samoupravu i opće poslove. Ulazi u Grgićev dom. Napokon je vidio kako ta obitelj živi. “I tada je ponovio zahtjev da povučem sve što sam rekao”, kaže Grgić u razgovoru za Telegram. “Odbio sam. Ne bojim ga se.”