FOTO: Borko Vukosav/Telegram

Kako nekolicina pojedinaca može potpuno uništiti jednu općinu? Donosimo reportažu iz Velike

Hedl se javlja iz mjesta u kojem su gradilišta megalomanskih projekata danas ruševine, a uprava općine kupila je stadion za svoje urede

Kako nekolicina pojedinaca može potpuno uništiti jednu općinu? Donosimo reportažu iz Velike

Hedl se javlja iz mjesta u kojem su gradilišta megalomanskih projekata danas ruševine, a uprava općine kupila je stadion za svoje urede

FOTO: Borko Vukosav/Telegram

Općina Velika prošle je godine kupila oronuli stadion davno propalog prvoligaša i tako postala prva i za sada jedina jedinica lokalne uprave čiji načelnik i njegove službe sjede u prostorijama nekog nogometnog kluba. Telegramovi reporteri obišli su Veliku i sve tamošnje lokacije koje godinama propadaju zbog megalomanskih i posve suludih projekata koji nikad nisu dovršeni, a koji su od ove slavonske općine stvorili još jedno mjesto slučaj. Snima Borko Vukosav

Do prije nekoliko godina Općina Velika kraj Požege, osobito u ljetnim mjesecima, zbog četiri bazena, od kojih je jedan olimpijski, bila je omiljeno izletište mnogih Slavonaca. Bazeni, smješteni na pitomom rubu Parka prirode Papuk, koji su ljeti vrvjeli kupačima i otvarali turističke perspektive te siromašne slavonske općine, danas izgledaju posve apokaliptično: na dnu olimpijskog bazena niknula su stabla i korov, okoliš je zarastao u šipražje, a polomljene pločice, popucale i razlomljene, nalaze se svuda uokolo.

Cijeli taj sablasni krajolik na obroncima Papuka, najviše slavonske planine, dodatno naružuje betonski kostur nesuđenog hotela s pet zvjezdica kojeg je u sklopu mnogih megalomanskih projekata, 2003. počeo graditi propali tajkun i nekadašnji vlasnik Kamen Ingrada, Vlado Zec.

Propali bazen nije jedini propali megalomanski projekt

Iz bujnog zelenila danas strše betonski stupovi na čijim vrhovima cvjeta zahrđala armatura hotela koji je trebao imati 208 luksuznih soba i za čiju je izgradnju spomenuti Vlado Zec podigao kredit od 9,2 milijuna eura i obećao tadašnjem predsjedniku Republike Stjepanu Mesiću (koji je položio temeljni kamen za ”Hilton u Velikoj”) kako će ga pozvati da Novu godinu 2004. dočeka u raskošnom ozračju tog hotela.

Kostur ukletog hotela uz rub propalih bazena nije bio jedini megalomanski projekt Vlade Zeca koji se zanosio idejom da u Velikoj gradi i zračnu luku, ipak je manja investicija od nogometnog stadiona s 10.000 sjedećih mjesta (cijela Velika broji oko dvije tisuće stanovnika!), čiji se reflektori vide kilometrima daleko, onako kako se u Parizu vidi Eiffelov toranj.

Do prije nekoliko godina Općina Velika, zbog četiri bazena, od kojih je jedan olimpijski, bila je omiljeno izletište mnogih Slavonaca Borko Vukosav
Bazeni danas izgledaju apokaliptično Borko Vukosav

Neobična odluka da se na stadion preseli općinska uprava

Sudbina tog stadiona čiji je travnati tepih – u vrijeme kada je Velika imala umjetno stvorenog nogometnog prvoligaša, financiranog bankarskim kreditima – hladnjačama dovožen iz Austrije, tone humusa stizale iz Međimurja, a kvarcni pijesak za podlogu iz Lipika, ipak je sretnija od one bazenâ ili hotela.

Stadion davno propalog prvoligaša prošle je godine kupila Općina Velika (o čemu je pisao Telegram) i tako postala prva i za sada jedina jedinica lokalne uprave čiji gradonačelnik i njegove službe sjede u prostorijama nekog nogometnog kluba.

Stadion davno propalog prvoligaša prošle je godine kupila Općina Velika Borko Vukosav
Na stadion su premješteni uredi općinske uprave Borko Vukosav

Zašto je načelnik odlučio kupiti stadion, a ne bazene?

Vladu Bobana, dugogodišnjeg načelnika te Općine, pitamo nije li 2,12 milijuna kuna javnog novca bilo pametnije utrošiti na osposobljavanje bazena i dati priliku tom mjestu da nešto novca zaradi od turizma. Podsjećamo ga na riječi izgovorene u ljeto 2012. kada je u društvu ondašnjeg požeškog župana Marijana Aladrovića i saborskog zastupnika HDZ-a Franje Lucića, obilazio bazene i kada su sva trojica zadovoljno govorila kako je Velika mjesto ogromnih turističkih mogućnosti i kako je kupališni turizam, zahvaljujući bazenima, jedan od snažnih potencijala tog kraja. Pitamo načelnika Bobana zašto je onda odlučio na licitaciji kupiti stadion, a ne bazene.

“Ti bazeni nikada nisu bili općinski i u doba kad sam kupovao stadion, njegova je cijena bila dva milijuna kuna, a bazena 1,65 milijuna eura. Općina taj novac nije imala, za nas je to bio prevelik zalogaj. Uz to, bazeni nisu zadovoljavali minimalne tehničke uvjete za uporabu; klorirana voda, s obzirom na nepostojanje pročišćivača, izlijevala se izravno u potok; nisu bili ni ”papirnato” legalizirani, pa kao načelnik Općine, čiji je izvorni prihod oko 3,5 milijuna kuna, nisam mogao predložiti kupnju bazena koji su koštali više od 10 milijuna kuna i u koje je valjalo uložiti još toliko da bi ih se stavilo u funkciju”, objašnjava načelnik Boban.

Vlado Boban, dugogodišnji načelnik Velike Borko Vukosav

Boban tvrdi da su kupnjom stadiona, zapravo, na dobitku

Boban kaže kako je kupnjom stadiona napravio dobar posao jer je tzv. poravnanjem, temeljem porezne reforme, Općina Velika od države dobila iznos kojim je namirila trošak kupnje stadiona. Sada, u prostorima megalomanski građenog stadiona, Općina je smjestila sve svoj službe, uključujući i matični ured, dok u bivšoj, staroj zgradi, radi petero ljudi koji ondje pišu projekte za europske socijalne fondove. Boban veli kako su im troškovi režija značajno manji otkako su se preselili u prostore stadiona, a budući da su njegovo održavanje ionako plaćali, sada su na dobitku.

Kaže da se postupno rješava i ideja da stadion postane atletski i da su već od Ministarstva regionalnog razvoja dobili oko 200.000 kuna za izradu dokumentacije. Tvrdi i da je cijeli stadion živnuo otkako se onamo preselila općinska uprava, da se ondje stalno nešto događa, da mladi dolaze i treniraju, a u vrijeme naše posjete ondje su na pripremama bili nogometaši NK Osijeka.

Novi poduzetnik koji želi investirati u bazene i hotel

Sudbina veličkih bazena i megalomanski zamišljenog hotela (zbog čega je bivši načelnik Općine Velika, Bobanov prethodnik, pod bankovnu hipoteku stavio čak i groblje u Velikoj, a propali tajkun Vlado Zec, zbog kriminala u Kamen Ingradu već odležao u zatvoru, a neka suđenja još nisu dovršena), trebala bi uskoro biti riješena. Boban pojašnjava kako je požeški poduzetnik Goran Šutalo i njegova Color grupa, koja zapošljava oko 600 radnika, spremna uložiti u bazene i hotel i da samo čeka sudsku odluku o ovrsi nad ranijim vlasnicima, pa da započne s radovima.

Od nesuđenog hotela s 5 zvjezdica ostao je samo sablasni betonski kostur Borko Vukosav

Megalomanske projekte Vlade Zeca, koji je bio jedan od ”motora razvoja” požeške kotline, kako su mu svojedobno tepali ne samo lokalni već i državni dužnosnici, obilato je financirala Požeška banka koja je propala kao i Kamen Ingrad. Kupila ju je Podravska banka, a vlasništvo nad nekretninama – stadionom, započetim hotelom i bazenima – prelazilo je iz ruke u ruku ili od koncesionara do koncesionara. Rezultat je vidljiv: nekadašnje turističko mjesto, Velika, udaljena samo 15 minuta vožnje vlakom od Požege, kamo su ljeti dolazili mještani iz mnogih okolnih sredina, danas pruža apokaliptičnu sliku, kao da se s Papuka spustio tsunami i sve zatrpao.

Hotel je u sklopu mnogih megalomanskih projekata, 2003. počeo graditi propali tajkun i nekadašnji vlasnik Kamen Ingrada, Vlado Zec Borko Vukosav

Ideja o skijaškom kompleksu, aerodromu, terenu za golf…

Vlado Boban, jedini načelnik čija općina svojim mještanima ne naplaćuje prirez i jedini načelnik čija općina radi u prostorima nekog nogometnog stadiona, nada se da će slika Velike uskoro biti drugačija. Jednom je već bila, bar u glavi Vlade Zeca koji je, 2003. godine, osokoljen plasmanom NK Kamen Ingrada u Kup UEFA, kada se u drugom kolu sastao s njemačkim Schalkeom 04, na sva usta pričao o izgradnji zračne luke u Velikoj, kako bi najpoznatiji europski nogometni klubovi (a Zec je NK Kamen Ingrad vidio njima uz bok) i njihovi navijači avionima mogli do Velike. Zec je, u sjeni velebnog stadiona, započeo i izgradnju kompleksa prodavaonica, restorana, kafića… Ne treba reći da i danas stoje nedovršeni.

U planu su bili i trgovački centar, aerodrom, skijaški kompleks, tereni za golf… Borko Vukosav
Borko Vukosav

Postojali su i planovi da Velika dobije status grada, jer kad je moglo obližnje Kutjevo zašto ne bi mogla i Velika. Htio je, na padinama Papuka, sagraditi i ogromni skijaški kompleks i najavljivao kako će na otvorenje dovesti Janicu Kostelić (isto onako kako je obećavao organizirati doček Nove godine Stipi Mesiću u hotelu s pet zvjezdica), hvalisao se i izgradnjom terena za golf i rekreacijskim centrom čije bi srce bili danas zapušteni, devastirani i uništeni bazeni. Danas su planovi ponešto drugačiji: načelnik Općine Velika Vlado Boban, veli kako će uskoro otvoriti pučku kuhinju koja će dnevno pripremati oko 200 obroka. Od nekadašnjih velikih planova, samo je ime mjesta ostalo Velika.