Telegram otkriva: Bivši dekan Kineziologije pokrenuo suradnju faksa i Kineza. I na tom privatno zaradio 11 milijuna kuna

Telegram je u posjedu ugovora koji dokazuje neobično poslovanje profesora Damira Knjaza

Telegram otkriva: Bivši dekan Kineziologije pokrenuo suradnju faksa i Kineza. I na tom privatno zaradio 11 milijuna kuna

Telegram je u posjedu ugovora koji dokazuje neobično poslovanje profesora Damira Knjaza

‘Vi možete pisati da smo mi lopovi, kriminalci, ali ja sam samo htio napraviti dobru stvar za svoj fakultet. Zato, molim vas, pišite pozitivno, ovo je stvarno super projekt!’, kazao je poduzetni profesor za Telegram

Zagrebački Kineziološki fakultet (KIF) godinama se hvali iznimno uspješnim kontaktima s kineskim sportskim sveučilištem iz Pekinga. Krajem 2018., kao kulminacija te plodonosne suradnje, najavljeno je da će stotine mladih Kineza redovito dolaziti na sportsko usavršavanje u Hrvatsku.

“Došli smo do faze koja je zaista relevantna za razvoj kinesko-hrvatskih odnosa”, izjavio je predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora Zlatko Mateša, najavljujući iznimne benefite koje će od dolaska Kineza imati Kineziološki fakultet, Zagreb i Hrvatska. No, kako upravo otkriva Telegram, na kraju je profitirala privatna tvrtka redovitog profesora i bivšeg dekana KIF-a, Damira Knjaza, koji je u ime fakulteta i pokrenuo suradnju s Kinezima.

Njegova tvrtka Sport & Exercise 2 All, koja nema ni web stranicu niti ikakve aktivnosti zabilježene u javno dostupnim izvorima, u tri godine imala je 31 milijun kuna prihoda i na to prilično nevjerojatnu dobit od 11 milijuna kuna.

Profesor ne želi odgovoriti na ključno

Profesoru Knjazu nekoliko smo puta poslali upite na kojim to poslovima njegova tvrtka ostvaruje takvu dobit, no on uporno odbija odgovoriti. Međutim, Telegram je došao do ugovora koji nedvojbeno dokazuje kako je profesorova privatna tvrtka Sport & Exercise 2 All sklopila tripartitnu suradnju s pekinškim sveučilištem i Kineziološkim fakultetom u Zagrebu. Nadalje, podaci poslovnih servisa dokazuju da, otkako je pokrenuta suradnja KIF-a i Kineza, profesorova tvrtka ostvaruje 99,5 posto svojih prihoda zahvaljujući uplatama iz inozemstva.

Stoga se nameću pitanja: je li legitimno da privatna tvrtka redovitog profesora ostvaruje spomenute milijunske prihode, zašto je u suradnju zagrebačkog i pekinškog fakulteta uopće uključena netom osnovana tvrtka i je li riječ o eklatantnom sukobu interesa, s obzirom na to da je Damir Knjaz kao dekan pokrenuo razmjenu s Kinezima, a sada na tome zarađuje?

Super posao iz 2018.

Posao s Kinezima dogovoren je u kolovozu 2018., kada je potpisan ugovor o suradnji na projektu dovođenja kineskih učenika u Zagreb. Ugovor potpisuju profesorova tvrtka Sport & Exercise 2 All i Beijing Sport University, a supotpisuju ga tadašnji dekan KIF-a Tomislav Krističević te bivši dekan Knjaz osobno, i to kao šef organizacijskog odbora. Prema tom ugovoru, profesorova je firma zadužena organizirati sportske programe za mlade kineske sportaše, angažirati nužne sportske objekte, trenere, sportsku opremu i dijagnostiku, i to sve u suradnji s Kineziološkim faksom.

Tvrtku Sport & Exercise 2 All, profesor nije otvorio sam. Pokrenuo ju je njegov asistent Tomislav Rupčić koji je u ime firme potpisao spomenuti ugovor. No, nakon što je otišao s pozicije dekana, Knjaz preuzima tvrtku i danas je njen jedini vlasnik. Pitali smo ga kako se izrodila ova suradnja s Kinezima. Njegovo poznanstvo s njima, kako sam kaže, traje otprije desetak godina kada su počeli surađivati na razmjeni studenata između Kineziološkog fakulteta i pekinškog sveučilišta.

Kada su odlučili u Hrvatsku na programe iz nogometa, košarke i rukometa poslati i svoje 15-godišnje klince, Kinezima se ukazao poduzetni bivši dekan. “Prihvaćanje tog posla bila je ogromna odgovornost, tražili su ljude od povjerenja, sjetili su se mene, pitali su me bih li ja htio to raditi u svoje slobodno vrijeme, vidjeli smo da možemo i odlučili smo se za to”, reći će Knjaz u jednom od nekoliko razgovora s Telegramovom novinarkom.

Neobičan omjer prihoda i dobiti

Ugovor s Kinezima potpisan je za petogodišnje razdoblje, od 2018. do 2023. i Knjaz žali što je “sjajan projekt sada zastao zbog korone”. Pravdajući se poslovnom tajnom, ni u telefonskim razgovorima nije želio otkriti zarađuje li njegova tvrtka na bilo kojem drugom poslu, osim na suradnji s pekinškim sveučilištem.

Precizno, Sport & Exercise 2 All 2018., kad je počela suradnja s Kinezima, imala je enormnu dobit i pritom je zanimljiv omjer prihoda i zarade. Tako je 2018. profesor imao 5,3 milijuna kuna prihoda i 1,7 milijuna neto dobiti. Godinu kasnije na 11,7 milijuna kuna prihoda, ostvario je 3,1 milijuna kuna dobiti, dok je 2020. na 13,8 milijuna prihoda, neto dobit narasla na 6 milijuna kuna. Na našu opasku da mu je kapnula pozamašna svota u tri godine, otkako ima suradnju s pekinškim sveučilištem, profesor je neopterećeno odgovorio: “Kako se uzme”.

Profesor ima još jednu uspješnu firmu

Profesor Knjaz tvrdi da je od suradnje korist imao i Kineziološki fakultet, iznajmljujući svoje dvorane za treninge mladih Kineza: “Je, je, tu je fakultet jako dobro zaradio temeljem tih stvari i dijagnostike”. Na pitanje koliko točno, bivši dekan koji je ostvario dobit od 11 milijuna kuna kaže: “Fakultet je zaradio 578 tisuća kuna”. I neki djelatnici faksa, dodaje, bili su angažirani kao treneri i svi su uredno isplaćeni preko firme. “Meni je draže da je taj novac dobio moj faks, nego neki drugi centar”, poručuje Knjaz, ujedno i posebni savjetnik za sport rektora Damira Borasa.

Telegram je pritom pronašao još jednu privatnu tvrtku profesora Damira Knjaza – BSU Zagreb d.o.o. – koju je sam pokrenuo 2019. godine. I ta firma iznimno je uspješna pa je u godini osnivanja ostvarila 1.520.800 kuna dobiti, a 2020. još 795.900 kuna. Profesora smo pitali zarađuje li i ta tvrtka na suradnji njegovog fakulteta i pekinškog sveučilišta, na što ukazuje i zanimljiv naziv: firma se zove BSU Zagreb, što je ujedno kratica pekinškog sveučilišta (Beijing Sport University – BSU).

Gospodin Knjaz to negira te eksplicitno tvrdi da ta tvrtka “nema nikakve ugovore te financijske transakcije s inozemstvom”. No čini se da u odgovoru za Telegram nije govorio istinu. Profesora, naime, demantiraju poslovni servisi koji bilježe da je 2019., u prvoj godini poslovanja, tvrtka BSU Zagreb imala 99,7 posto prihoda zahvaljujući upravo uplatama iz inozemstva.

U posljednjem telefonskom razgovoru, Damir Knjaz nas je zamolio da se “ne ljutimo na njega što nam nije dao sve podatke koje smo tražili”. Poslao nam je, tvrdi, ono što je smio. “U pitanju je strani partner, da me ne razvuku. Vi možete tonirati da smo lopovi, kriminalci, ali ja sam samo htio da novac zaradi moj faks, a ne neki drugi centri. Molim vas, pišite afirmativno, stvarno je dobar projekt”, zaključio je Knjaz o javno-privatnoj suradnji s kineskim partnerima u kojoj je osobno zaradio milijune.