Večeras u 21 nova Infiltracija: Ušli smo u špijunski centar na Ivanščici

Ovaj centar mogao je prisluškivati bilo čije elektroničke komunikacije

Špijunski centar Ivanščica je izgrađen u kasnim 80-im godinama i nije dugo služio svojoj svrsi. Na početku Domovinskog rata, tijekom općeg napada na vojarne JNA, hrvatske snage su preuzele kontrolu nad tim komunikacijskim centrom. U rujnu 1991. godine vojna posada od 57 ljudi se predala hrvatskim snagama i tako zaradila civilnu odjeću i karte do svojih domova. Vrijedni komunikacijski uređaji su prema našim izvorima dijelom korišteni u Domovinskom ratu, a dijelom uništeni. Razloge uništenja nismo uspjeli saznati, moguće je da se radilo o neznanju hrvatskih snaga koje su objekt oslobodile.

Jugoslavenska vojska je diljem bivše države posijala velik broj takvih objekata (RRČ-ova), njihov zadatak je bio održavati komunikaciju u slučaju uništenja civilne i vojne fiksne, žičane mreže. Pod uništenjem se mislilo na potencijalno djelovanje neprijatelja, ali i na prirodne katastrofe. Vojna komunikacijska mreža je u svakom trenutku mogla „uskočiti“ na mjesto civilne. Lokacije RR čvorišta su uglavnom bile na visokim vrhovima koji su omogućavali komunikaciju bez prepreka. Uglavnom se pokušalo održati 50 km zračne linije bez prepreka između RRČ-ova jer su korišteni radio uređaji na tim udaljenostima garantirali vezu.

EIPED segment komunikacijskog centra na Ivančici imao je sposobnost slušati bilo čije elektroničke komunikacije u bilo koje vrijeme. Generalni smjer antena je prema zemljama nekadašnjeg Varšavskog ugovora, ali su se bez problema mogle prisluškivati i druge susjedne zemlje kao i domaće komunikacije. Što je točno slušano, ne možemo sa sigurnošću tvrditi jer su naši izvori informacija osobe koje su nekoć bile zaposlene u sustavu veza Jugoslavenske armije.

Materijal koji se sakupljao djelovanjem EIPED postrojbi, te sva komunikacija tih jedinica sa zapovjedništvima, nisu putovali standardnim vojnim komunikacijskim kanalima već posebnim vezama uspostavljenim za obavještajne djelatnosti. Informacije o tome što je točno nadzirao EIPED bile su dostupne samo vojnim (a možda i civilnim) obavještajnih službama, a ne regularnim vojnicima.

infiltracija_kui_ep08_002

infiltracija_kui_ep08_004

infiltracija_kui_ep08_005

infiltracija_kui_ep08_006

infiltracija_kui_ep08_007

infiltracija_kui_ep08_011

Teško dostupne građevine

“Infiltracija” je dokumentarni serijal, kratke forme, o timu profesionalaca koji istražuju napuštene ili teško dostupne građevine, te zaboravljene i povijesno znamenite lokacije. Prva sezona “Infiltracije” imat će 9 epizoda koje obrađuju razne lokacije, od napuštenih industrijskih postrojenja do ukletih kuća, dvoraca i napuštenih lokaliteta u širem okrugu Zagreba.

Profesionalni tim oko kojeg se dokumentarni serijal vrti čine Mihovil Pirnat (student arhitekture), Matija Pucak (student arhitekture) i Josip Kovač Levantin (student za civilnog pilota). Redatelj Infiltracije je Telegramov urednik video produkcije, Filip Filković Philatz.

Nove epizode Infiltracije potražite na Telegramu, svakog utorka u 21h, a ako ste propustili neke od epizoda ‘Infiltracije’ ili našeg drugog serijala ‘Šumskog kuhara’, to možete učiniti ovdje:

Infiltracija: Kronike urbanog istraživanja

Šumski kuhar: Hrana iz divljine