DIP poručio Milanoviću: 'Neka se suzdrži u medijskim istupima, on ne može direktno sudjelovati u kampanji'

Spominju i upozorenje Ustavnog suda, kažu da njima prosljeđuju svoje priopćenje

FOTO: N1

Državno izborno povjerenstvo objavilo je popis zaprimljenih kandidatura za parlamentarne izbore 2024. godine. Glasnogovornik DIP-a Slaven Hojski održao je konferenciju za medije u Hrvatskom saboru s koje je poručio da se članovi DIP-a sad povlače iz Sabora, gdje su zaprimali kandidature, ali se vraćaju već sredinom travnja. “Jer 10. travnja počinju kandidature za EU parlament”, kazao je glasnogovornik DIP-a.

„Danas je bila sjednica na kojoj smo utvrdili sve pravovaljane liste. Zaprimili smo ukupno 165 pravovaljanih lista, a na izbore ide ukupno 2,277 kandidata. Jedna lista je manje u odnosu na sinoć jer je jedna lista povučena, pa smo na 165 pravovaljanih lista u 11 izbornih jedinica”, kazao je. “U 12. jedinici za predstavnike nacionalnih manjina imamo 17 kandidata i osam zamjenika. U odnosu na 2020. godinu imamo 27 lista manje. Tad smo imali 192, sada imamo 165“, kazao je. Statistike će, dodao je, biti gotove idućeg tjedna.

“Najviše lista imamo u devetoj izbornoj jedinici, njih 18. Prva i deseta imaju ih 17. Treća, šesta i sedma imaju 16 izbornih lista, peta izborna jedinica ima ih 15. Dok je u drugoj, četvrtoj i osmoj izbornoj jedinici registrirano 14. lista. Najmanje ih je, kao i uvijek, u 11. izbornoj jedinici, u inozemstvu”, dodao je.

Objavili priopćenje o Milanoviću

„Počinje izborna promidžba, službeno. Molimo sve stranke i kandidate da promidžbu vode slobodno, javno i argumentirano i da se sučeljavanja temelje na konkretnim činjenicama“, kazao je. Potom je kazao i da je DIP objavio priopćenje usmjereno predsjedniku Republike, Zoranu Milanoviću. Kazao je da je objavljeno zbog brojnih upita medija oko izbornih blokova i o načinu praćenja političkih kampanji.

Dodao je da se izjave i poruke izbornih sudionika na izborima za Hrvatski sabor objavljuju u izbornim blokovima, koji moraju biti jasno označeni i odvojeni od drugog dijela neke emisije. Pritom je stav DIP-a da izjave predsjednika koje imaju veze s izborima ne smiju biti dio takvog izbornoga bloka.

“Ako se dogodi repliciranje kandidata na izjave predsjednika, smatramo da bi to trebalo biti napravljeno tako da se to ne radi. Inače se stvara paralelni izborni blok”, dodao je. Zamolili su i medije da u obzir uzmu kako upozorenje Ustavnog suda, tako i njihovo priopćenje. To priopćenje će, kažu, dostaviti Ustavnom sudu i Etičkom povjerenstvu.

Što je konkretno DIP rekao?

Priopćenje s DIP-ovih stranica prenosimo u cijelosti. “U vezi s javnim istupima Predsjednika Republike Hrvatske i nakon Upozorenja Ustavnog suda Republike Hrvatske, u kojima ističe da će nakon izbora preuzeti dužnost budućeg premijera, Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske se očituje kako slijedi:

Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske, nastavno na Upozorenje Ustavnog suda Republike Hrvatske, poziva Predsjednika Republike Hrvatske da se, prilikom svojih medijskih istupa, suzdrži od direktnog sudjelovanja u političkoj izbornoj promidžbi na strani bilo kojeg izbornog sudionika (odnosno koalicije).

Naime, navedeno je suprotno Upozorenju Ustavnog suda Republike Hrvatske, u kojem je istaknuto da dužnost Predsjednika Republike Hrvatske ‘isključuje bilo kakvu mogućnost, da u kontekstu raspisanih izbora, bude kandidat na listi ili istican kao kandidat za dužnost predsjednika Vlade Republike Hrvatske ili da u tom svojstvu sudjeluje u političkoj izbornoj kampanji‘”, počeli su.

Obveza im je, kažu, upozoriti

Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske nema ni ovlasti ni namjeru ulaziti u dio javnih istupa gdje se nastupa s pozicija Predsjednika Republike Hrvatske, ali ima obavezu upozoriti sve sudionike u ovoj izbornoj utakmici, pa i Predsjednika Republike Hrvatske, ako izlaze iz okvira postupanja, koje je postavio Ustavni sud Republike Hrvatske u svom Upozorenju”, dodali su.

“Naglašavamo da je u Zakonu o izborima zastupnika u Hrvatski sabor propisano da Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske brine o zakonitoj pripremi i provedbi izbora, a ustavnost i zakonitost izbora nadzire Ustavni sud Republike Hrvatske. Stoga još jednom pozivamo sve sudionike ovog izbornog postupka da već od njegove prve faze vode računa o odredbama izbornog zakona, obvezatnih uputa Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske kao i o stajalištima Ustavnog suda Republike Hrvatske“, zaključili su.