Filipine zahvatio pakleni toplinski val, indeks topline dosegao 47 Celzija: 'Toliko je vruće da ne možemo disati'

Index topline procijenili su kao 'opasan'

A young evacuee, one of the thousands affected by the stand-off between Philippine government forces and Muslim rebels, shelters from the scorching heat as others queue up for food distribution at an evacuation centre inside a sports complex in Zamboanga, on the southern Philippine island of Mindanao on September 20, 2013. Philippine security forces killed eight Muslim rebels on September 20 as they hunted the remnants of a guerrilla force hiding in homes of the major city and believed to be holding hostages.      AFP PHOTO / TED ALJIBE (Photo by TED ALJIBE / AFP)
FOTO: AFP

Filipini se u srijedu prže na ekstremnoj vrućini, zbog čega je tisuće škola otkazalo nastavu, a nadležne službe upozoravaju građane da vani borave što je manje moguće. Ožujak, travanj i svibanj obično su najtopliji i najsuši mjeseci u zemlji, ali uvjete je ove godine pogoršao vremenski fenomen El Nino.

“Toliko je vruće da ne možete disati”, rekao je Erlin Tumaron, šezdesetogodišnjak koji radi u primorskom odmaralištu u pokrajini Cavite, južno od Manile, gdje je indeks topline u utorak dosegao 47 stupnjeva Celzijevih.

Očekuje se da će indeks topline danas dosegnuti razinu “opasnosti” od 42 ili više stupnjeva u najmanje 30 gradova i općina, upozorila je državna meteorološka služba. Indeks topline mjeri kakav je osjet temperature uzimajući u obzir vlagu u zraku.

Tisuće škola obustavilo nastavu

Ministarstvo obrazovanja, koje upravlja s više od 47.600 škola u zemlji, priopćilo je da je gotovo 6700 škola obustavilo nastavu. Vjerojatnost je 50 posto da će vrućina idućih dana biti i gora, kazala je meteorologinja Ana Solis.

“Moramo ograničiti vrijeme koje provodimo vani, piti puno vode, ponijeti suncobrane i šešire”, rekao je Solis za AFP. Tvrdi da je El Nino razlog “ekstremne vrućine” koja je zahvatila dijelove zemlje. Otprilike polovica pokrajina u zemlji službeno je u suši.

U sušom pogođenoj pokrajini Zapadni Mindoro, vladina službenica Mary Ann Gener rekla je da su ljudi koji rade u zatvorenom prostoru, gdje postoji klima uređaj, u redu. “Ali onima vani je strašno”, rekla je. “Dobijete glavobolju odmah nakon izlaska. Stalno se morate hidrirati.”

Ne izlaze s posla ni na ručak

U gradu Dagupanu, sjeverno od Manile, zaposlenica sveučilišta Edz Alteros rekla je da ona i njezini kolege više ne izlaze na ručak zbog vrućine. Indeks topline ondje je u utorak dosegnuo 47C.

“Nađemo nekoga da kupi hranu i jedemo u uredu”, rekla je. “Klima uređaj je postavljen na 14-18 stupnjeva tijekom najtoplijeg dijela dana, ali u drugim razdobljima smanjujemo temperaturu kako bismo spriječili da se uređaji preopterete i pokvare”

Globalne temperature dosegnule su rekordne visine prošle godine, a agencija Ujedinjenih naroda za vremensku prognozu i klimu objavila je u utorak da se Azija zagrijava osobito brzim tempom. Filipini su među zemljama koje su najosjetljivije na utjecaje klimatskih promjena.