Guverner Kalinjingrada za rat u Ukrajini krivi Immanuela Kanta, čuvenog filozofa koji je umro 1804. godine

Kant je rođen u današnjem Kalinjingradu, koji je u to vrijeme bio pruski Königsberg

(FILES) An undated file photo shows the museum of philosopher Immanuel Kant in the Russian enclave of Kaliningrad. Kaliningrad is marking 12 February 2004 the 200th anniversary of the death of the German philosopher. AFP PHOTO (Photo by STRINGER / AFP)
FOTO: AFP

Guverner ruske eksklave Kalinjingrada na Baltičkom moru, Anton Alihanov, otkrio je neočekivanog krivca za rat u Ukrajini – njemačkog filozofa Immanuela Kanta (1724.-1804.). Alihanov je na konferenciji ruskih politologa govorio o ‘najvećem sinu’ nekadašnjeg’ pruskog grada Königsberga, koji je nakon Drugog svjetskog rata preimenovan u Kalinjingrad, objavili su mjesni mediji.

Filozof iz doba prosvjetiteljstva, najpoznatiji po “Kritici čistog uma”, bio je “jedan od intelektualnih kreatora modernog Zapada”, rekao je guverner. “Želio bih pokazati da Immanuel Kant, koji je rođen ovdje prije gotovo 300 godina, ima gotovo izravnu vezu s globalnim kaosom s kojim imamo posla. Štoviše, on ima izravnu vezu s vojnim sukobom u Ukrajini.”

Rusija se predstavlja kao žrtva

Kant je otvorio put moralnom relativizmu kojim se na Zapadu može opravdati svaki čin i svaka nepravda, rekao je Alihanov, dodavši da je to u suprotnosti s Rusijom koja drži do trajnih etičkih vrijednosti. Kantov rodni grad Königsberg u tadašnjoj Pruskoj pao je u ruke Sovjetskog Saveza na kraju Drugog svjetskog rata 1945. godine.

Odnos Rusije s filozofom je podijeljen: s jedne strane Kant se smatra turističkom atrakcijom; a s druge strane, grob i spomenik u katedrali prije nekoliko su godina išarani grafitima. Moskva je pokrenula rat protiv Ukrajine prije gotovo dvije godine. Međutim, predstavlja se kao žrtva zapadnog svijeta, za koji tvrdi da vodi posrednički rat protiv Rusije u Ukrajini.