Istraga Europola i FBI-a dovela do tvrtke na području Siska: 'Mogu pratiti što tipkate, što gledate na zaslonu, vašu web-kameru...'

Jakov Kiš iz Nacionalnog CERT-a objasnio je što se sve može učiniti sa zlonamjernim softverom

FOTO: screenshot Nova TV

Hrvatska je bila dio međunarodne akcije pod vodstvom FBI-a i Europola u kojoj je razbijena distribucija zlonamjernog softvera kojim su kibernetički kriminalci ciljali nedužne korisnike. Dnevnik Nove TV doznaje da su, osim u Hrvatskoj, uhićena dvojica osumnjičenika na Malti i u Nigeriji.

Obavljen je pretres jedne tvrtke na području Siska i uklonjen je ključni dio mrežne infrastrukture koja se koristi za kibernetičke napade. Stručnjak za informacijsku sigurnost Alen Delić kaže da je ”hrvatska policija imala kapaciteta provesti određene dokazne radnje koje su dovele do toga da se ove domene sruše i da se uhite osobe koje stoje iza cijele akcije”.

Pratili sve što se radi na računalu

Jakov Kiš iz Nacionalnog CERT-a objasnio je što se sve može učiniti sa zlonamjernim softverom, poput Warzonea koji je bio oružje kriminalaca iz ove skupine. “Vrsta malwarea može pratiti što tipkate po tipkovnici, što gledate na zaslonu, može stvarati ekranske slike vašega zaslona, može pratiti vašu web-kameru, preko nje vas promatrati, može pratiti vaše datoteke, zaključati ih, a može čak i koristiti vaše računalo za napad drugog računala, odnosno za širenje tog malwarea”, rekao je Jakov Kiš iz Nacionalnog CERT-a

“Građani bi trebali paziti da ne nasjedaju na phishing, na sumnjive mailove, da ne preuzimaju nepoznate datoteke i ako primijete da se na njihovu računalu događaju čudne stvari, da svakako provjere sa stručnim osobama kako bi se ta prijetnja uklonila”, poručio je Kiš.

U akciji, uz Hrvatsku, sudjeluju i Australija, Kanada, Finska, Njemačka, Malta, Nizozemska, Nigerija, Rumunjska te SAD.