Objavljeno koliko je ljudi dosad zatražilo pomoć u bolnicama zbog sumnje na trovanje gaziranim pićima

Stigli su prvi rezultati analiza uzoraka

U 10 hrvatskih bolnica obrađeno je ukupno 34 osobe zbog sumnje na trovanje gaziranim pićima, od kojih je četvero imalo erozivne ozljede, no od ukupnog broja pacijenata 32 ih je otpušteno kući, a dvoje ih je hospitalizirano, pokazuju podaci Ministarstva zdravstva.

Najveći broj pacijenata, njih 17, obradio je KBC Zagreb. Od ukupnog broja obrađenih pacijenata, u KBC-u Zagreb bila su dva pacijenata s erozivnim ozljedama, no svi su pacijenti otpušteni kući.

Po broju obrađenih pacijenata slijedi KBC Sestre milosrdnice iz Zagreba gdje ih je bilo šest. Nisu imali erozivne ozljede te su svi otpušteni kući.

Gotovo svi otpušteni kućama

KBC Rijeka i Opća bolnica Varaždin obradile su svaka po jednog pacijenta, a oba su imala erozivne ozljede. Pacijent u Rijeci je hospitaliziran, a pacijent iz Varaždina je otpušten kući.

Zagrebački KB Merkur obradio je dva pacijenta koji nemaju erozivne ozljede, no jedan pacijent je hospitaliziran, a jedan otpušten.

Od ostalih bolnica, KBC Split obradio je tri pacijenta, a OB Karlovac, Čakovec, Virovitica te Opća županijska bolnica Vinkovci po jednog pacijenta. Ni jedan od navedenih nisu imali erozivne ozljede te su svi otpušteni kući.

Čekaju se rezultati analize za suspektne bočice iz Zagreba.

Pacijenti nemaju težih oštećenja

Željko Krznarić, pročelnik Zavoda za gastroenterologiju i hepatologiju KBC-a Zagreb, rekao je kako je jučerašnji dan prošao mirno. Dodaje kako se u trenutku pojave simptoma treba javiti nadležnom liječniku ili u hitnu službu.

“Ne dolazi u obzir povraćanje, nikakav pokušaj neutralizacije kiseline ili lužine. Naime, mi u ovom trenutku ni ne znamo radi li se o kiselini ili lužini, svi toksikološki nalazi su u ovom trenutku negativni”, rekao je Krznarić za HRT.

Kaže da kod bolesnika koje su obrađivali nema naznaka težih oštećenja sluznice. Kao i ostatak struke, urgira građane da se drže pijenja vode.

“Pića s visokim koncentracijama CO2 ili šećera nikad nisu poželjna za masovnu konzumaciju”, rekao je Krznarić.