Kreće nova kampanja protiv online nasilja nad ženama. Pravobraniteljica: 'Bilježimo jako puno seksističkih izjava političara'

Premijerno su prikazana dva animirana videospota na temu online uhođenja i uznemiravanja

06.03.2024.., Zagreb - U Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP) odrzana konferencija Udruga B.a.B.e u partnerstvu s Agencijom za elektronicke medije, Pravosudnom akademijom i Ravnateljstvom policije provodi projekt "Surf and Sound 2.0" u sklopu kojeg su prikazana dva animirana videospota o online uhodjenju i uznemiravanju. Tako je pocela nacionalna kampanja kojom se zeli upozoriti na razne oblike rodno uvjetovanog online nasilja te potaknuti na proaktivan stav u reagiranju na taj drustveni problem. Raspravljalo se i o online uznemiravanju i nasilju nad zenama u kojoj su sudjelovali pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Visnja Ljubicic, Jasminka Martinovic drzavna tajnica Vedrana Simundza Nikolic, Nikolina Grubisic Pozar iz zagrebacke Policijske uprave, odvjetnica i vanjska suradnica udruge B.a.B.e. Ines Bojic te Tanja Zaninovic iz Hrvatske regulatorne agencije za mrezne djelatnosti. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: Slavko Midzor/PIXSELL

Udruga B.a.B.e. i Agencija za elektroničke medije (AEM) u srijedu su premijerno prikazali dva animirana videospota na temu online uhođenja i uznemiravanja, čime je najavljen početak nove nacionalne kampanje protiv rodno uvjetovanog online nasilja.

Videospotovi će se emitirati tijekom ožujka na svim nacionalnim i lokalnim televizijama dok će billboardi biti postavljeni u petnaest gradova diljem Hrvatske, kazala je Leonarda Novoselić, voditeljica projekta “Surf and Sound” iz Udruge B.a.B.e.

Dodala je da je cilj predstojeće kampanje ukazati na sveprisutnost različitih oblika rodno uvjetovanog online nasilja te potaknuti na proaktivan stav u reagiranju na ovaj društveni problem.

Zloupotreba snimki seksualno eksplicitnog sadržaja

Odvjetnica i vanjska suradnica udruge B.a.B.e. Ines Bojić istaknula je da je projekt borbe protiv rodno uvjetovanog online nasilja startao u ožujku 2021. i da je ostvario značajnu ulogu u pomoći žrtvama, a naročito preko pokrenute platforme Neon (Ne! Online nasilju).

Kazala je da je najzastupljeniji oblik takvog nasilja zloupotreba snimki seksualno eksplicitnog sadržaja koja čini ukupno čak 26 posto slučajeva u kojima su se susreli u savjetovalištu Udruge B.a.B.e., no slijedi tzv. online uhođenje, nametljivo ponašanje, online spolno uznemiravanje i prijetnja koja je zabilježena u 14 posto prijavljenih slučajeva.

“Projekt ‘Surf and Sound’ sada je ušao u drugu fazu i dosad je u Udruzi B.a.B.e. uslugu – pravnu ili psihološkog savjetovanja primilo oko 350 korisnica”, kazala je Bojić.

Online nasilje prema ženama

Agencija za elektroničke medije (AEM) ocijenila je višegodišnju suradnju s Udrugom B.a.B.e. iznimno uspješnom, a projekt “Surf and Sound” jednim od najboljih partnerskih projekata AEM-a dosad.

Voditeljica AEM-ova projekta “Žene i mediji” Anita Malenica istaknula je da je online nasilje prema ženama globalni fenomen koji se očituje u brojnim specifičnim oblicima i koji na poseban način i disproporcionalno pogađa žene i stvara ozbiljne posljedice na žrtve.

“Videospotovima želimo potaknuti proaktivan stav u borbi s ovim društvenim problemom. Sve ovo ne bi bilo moguće bez snažne podrške medija koji su u cilju javnog interesa pristali spotove emitirati bez naknade i koji odazivom pokazali da su svjesni svoje uloge u društvu”, kazala je Malenica.

Seksističke izjave političara

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić ocijenila je da je rodno uvjetovano nasilje veliki društveni problem koji je posljednjih godina prepoznat i globalno, a posebno i na razini EU-a. Osvrnula se i na opasnosti rodno uvjetovanog online nasilja u predstojećim izbornim kampanjama dodavši da su novinarke i političarke najčešće žrtve.

“Bilježimo i jako puno seksističkih izjava političara i drugih javnih osoba. Dosta smo radili s lokalnim političarkama koje nakon jednog ili dva mandata odustaju od daljnjih kandidatura jer su često suočene s izmišljenim, posebice seksualnim aferama”, kazala je Ljubičić. No, s druge strane pohvalila je promjene u hrvatskom zakonodavstvu.

“Drago mi je da je Vlada 2021. prepoznala problem i uvela novo kazneno djelo za tzv. osvetničku pornografiju. Dalje trebamo ići sa sudskom praksom i promjenom društvene svijesti”, kazala je Ljubičić. Anita Prusina iz Ministarstva pravosuđa rekla je da je od primjene tog zakona dosad doneseno 16 pravomoćnih presuda zbog zlouporabe snimke spolno eksplicitnog sadržaja ili “revenge porna”.