9 dokaza da je sve što znate o tuširanju - krivo (donose dermatolozi)

Tuširanje ne smije trajati duže od deset minuta i imate svega tri minute za kremu

FOTO: mondi

U većini slučajeva svaki dan, ako ne i nekoliko puta dnevno se tuširamo. I uživamo u tim opuštajućim trenucima a da ni sami nismo svjesni da većinu stvari radimo pogrešno, Dermatologinja Patricia Farris iz New Orleansa zajedno sa stručnjacima iz cijelog svijeta objašnjava što radimo pogrešno te otkriva tajne pravilnog tuširanja.

1. Pretopla voda

Možda mislite da tuširanje u toploj vodi blagotvorno utječe na vaše zdravlje te da ima terapeutski učinak na vašu psihu i tijelo, ali dermatologinja Cynthia Bailey iz Kalifornije tvrdi da to obavezno izbjegavate. Topla voda je loš odabir za kožu iz dva razloga – uklanja iz nje prirodna ulja, a zbog topline koža se zacrveni i izgledate poput jastoga. Znači, temperatura vode za tuširanje treba biti skoro poput one ljudskog tijela.

2. Predugo traje

Pod tušem uživate dvadesetak minuta? Krivo. Tuširanje treba trajati između 5 do 10 minuta, sve iznad toga je previše.

3. Koristite sapune i gelove

Teško je prestati koristiti proizvode na koje ste navikli, no većina gelova i sapuna za tuširanje, a pogotovo oni antbakterijski, previše isušuju kožu i izazivaju svrbež. Dermatologinja Rhonda Klein sa Yalea kaže da su najbolji odabir gelovi bez sapuna.

4. Šamponirate cijelo tijelo

Sapun je osmišljen da skida prljavštinu i ulja sa kože. No, koža na rukama i nogama, u većini slučajeva, nema višak ulja te njihovim šamponiranjem isušujete kožu. Šamponirajte samo one dijelove tijela poput lica, pazuha, stražnjice, prepona i stopala koja se češće znoje i maste.

tuško
Jednom tjedno je dovoljno oprati kosu SCA Svenska Cellulosa/flickr

5.Prepolagano nanosite kremu na tijelo

Dermatolozi se slažu da je tri čarobna brojka. Naime, nakon tuširanja imate tri minute da se pobrište ručnikom i hidratizirate kožu. Dermatologinja Patricia Farris naglašava da je to važno vrijeme kako bi svi blagotvorni učinci kreme ušli u kožu. Izaberite kremu s ceramidima.

6. Ne bacate redovito spužve i četke

Dermatologinja Debra Jaliman iz New Yorka savjetuje da redovito bacate spužve i četke za tijelo. A pod redovito, ona misli jednom mjesečno. Također je važno da nakon korištenja spužve i četke operete pod vodom i osušite. U protivnom one mogu biti leglo bakterija i gljivica. Oprezno s time.

7. Trošite novac na prirodne proizvode

Ako se brinete kako je proizveden vaš šampon ili gel za tuširanje i kako utječe na naš planet, onda kupujte organske proizvode. No, brinete li se o utjecaju šampona i sapuna na vašu kožu zaboravite na to. Većina njih, tvrdi Klein djeluju na isti način, uklanjaju ulja i isušuju kožu. Ne nasjedajte reklamama, poručuju dermatolozi.

8. Svaki dan perete kosu

Što mislite koliko često treba prati kosu? Svaki dan? Svaki drugi dan? Stručnjaci tvrde da je to prečesto. Oni s čvrstom i kovrčavom kosom trebaju je prati jednom tjedno, dok oni s krhkom i tankom kosom mogu dva puta u sedam dana.

9. Godinama koristite isti šampon

Kao što i vaša koža postaje s godinama osjetljivija i suša, to se isto događa s vašom kosom. Ljudi iznad 50. još više moraju biti oprezni prilikom odabira šampona. S godinama kosa gubi elastičnost, stoga odaberite šampon bez sulfata jer on je mnogo nježniji za vašu kosu.