A sada, jedna dobra ili možda grozna vijest: sami kod kuće možete otkriti koliko vas tijesto deblja

Kanadski genetičar osmislio je "kreker test" za probavljivost ugljikohidrata

Kanadski genetičar Sharon Moalem ima jednostavno rješenje za važno pitanje – koliko ugljikohidrata zapravo smijemo jesti? Moalem je koncipirao takozvani “kreker test”, kojim se lako može provjeriti količina ugljikohidrata primjerena svakom od nas, s obzirom na sposobnost probavljanja. Prema Moalemu, kreker test mogao bi pomoći da otkrijemo kako naše tijelo probavlja ugljikohidrate i pokazati nam kakva je naša tolerancija na ovu grupu namirnica. O tome piše svojoj knjizi “Ponovo pokrenite DNK: otključajte svoj osobni kod da bi jeli za svoje gene, mršavljenje i usporavanje starenja.”

U novom BBC-jevom dokumentarcu, naslova “Istina o ugljikohidratima”, Xand van Tulleken, liječnik i ljubitelj ugljikohidrata, testira grupu studenata. Svaki student morao je neposoljeni kreker žvakati 30 sekundi i dignuti ruku kada bi se okus počeo mijenjati, odnosno kad bi kreker postao slađi. Student koji je promjenu primijetio u najkraćem vremenu, podignuo je ruku za 17 sekundi , a najsporiji za 35 sekundi. Neki su kazali da uopće nisu primijetili promjenu okus u ustima.

Visoke koncentracije enzima u ustima

“Sedamnaest sekundi je jako brzo”, kaže van Tulleken i objašnjava da prema Moalemovom istraživanju to sugerira da ta osoba ima visoke koncentracije enzima amilaze u ustima koji razbijaju velike molekule škroba u molekule šećera ili šećeru nalik molekule koje počinjemo osjećati. “To bi značilo da možete pojesti dosta ugljikohidrata bez problema.”

“Studenti koji su promjenu osjetili kasnije”, objašnjava van Tulleken,” morali bi pripaziti na unos ugljikohidrata puno više nego oni koji brzo primijete promjenu okusa”. I konačno, oni koji uopće ne zapaze promjenu, teorija kaže, da imaju vrlo nisku koncentraciju potrebnih enzima u ustima i bore se kada jedu ugljikohidrate. “Činjenica je da neki od nas mogu pojesti koliko god ugljikohidrata žele, a drugi moraju paziti”, kaže van Tulleken i jako žali što je on sam ova druga kategorija.

Općenito, probate li test kod kuće i ako za 30 sekundi nema promjene, to može značiti, da vam je tolerancija na ugljikohidrate niska. Iako je Moalemovo istraživanje u ranoj fazi, “kreker test” pokazuje kako od osobe do osobe varira tolerancija na ugljikohidrate. Znanstvenici su nedavno otkrili da bi možda bilo bolje ugljikohidrate jesti uvečer, a ne ujutro i da konzumacija tijesta u redovitoj prehrani pomaže gubljenju kila.