Nekad je nužno odabrati stranu

Ako se želite riješiti žuljeva ovo su najbolji načini koji bi vam mogli pomoći

Žuljevi se javljaju na svim mjestima na kojima se događa trenje

FOTO: Shutterstock

Svi smo se barem jednom u životu susreli sa žuljevima. Zadebljana koža i žuljevi se pojavljuju kao posljedica prekomjernog pritiska na određene dijelove bilo da je riječ o rukama, nogama ili nekom drugom dijelu tijela. Obično su prozirne žute ili bjelkaste boje, okruglog ili ovalnog oblika. Kada se koža izloži takvom trenju ili pritisku, dolazi do oštećenja epidermisa (vanjskog sloja kože) i nastanka mjehurića ispod kože. Žuljevi na rukama i žuljevi na nogama najčešće nastaju na tim područjima jer su podložna trenju zbog doticaja s drugim predmetima. Većina žuljeva zaraste bez posljedica, sama od sebe, ali ovi načini će ubrzati njihovo iscjeljenje.

Žuljevi na nogama

Žuljevi na nogama i nožnim prstima obično nastaju zbog nošenja neudobne obuće ili kao posljedica trenja. Najčešći uzrok je ipak, kriva opterećenost stopala. Iskrivljivanjem stopala dolazi do spuštanja uzdužnog i poprečnog svoda stopala, radi čega na tim dijelovima dolazi do pojačanog trenja i natisaka. Žuljevi na nogama se većinom stvaraju na području pete i metatarzalnog dijela stopala ispod palca. Deformacije kao što su čekićasti prsti, palčana kost, artritis također doprinose stvaranju žuljeva na nogama.

zuljevi na nogama
Unsplash

Žuljevi na rukama

Žuljevi na rukama nastaju kod ponavljanih radnji, poput trljanja dlanova kože kod vrtlarenja, dizanja utega, pole dance treninga ili veslanja, a često i samo zbog držanja pametnih telefona u rukama. Područja kože s debelim rožnatim slojem, kao što su dlanovi i tabani, imaju veću vjerojatnost stvaranja žuljeva. Na tom se mjestu počne skupljati tekućina poput malog vodenog jastuka koja zapravo nastoji zaštiti donje slojeve kože od oštećenja.

Tvrdi žuljevi na stopalima

Tvrdi žuljevi se javljaju na svim mjestima gdje se događa trenje, a ne samo na stopalima mada je tamo njihova pojava najčešća. Primjerice, uska obuća, ili obuća sa visokom potpeticom često može izazvati formiranje žuljeva na tabanima, što može stvoriti neugodnost pa čak i poteškoće u hodanju. Tvrdi žuljevi na stopalima se mogu odstraniti odlaskom na medicinsku pedikuru.

Kako tretirati žuljeve?

U većini slučajeva, žuljevi nisu ozbiljna prijetnja po zdravlje i obično se mogu tretirati kod kuće te brzo zacjeljuju. Ako već imate žuljeve, potrebno je znati kako ih na pravilan način tretirati.

Nemojte na silu bušiti mjehurić

Kad se žuljevi ispune tekućinom, često su bolni, ali ako ih dirate mogu izazvati infekciju. Mjehurići se stvaraju da bi zaštitili kožu od iritacije dajući joj vremena da prirodno zacijeli. Gornji sloj mjehura štiti donje slojeve kože od prljavštine i bakterija koje mogu uzrokovati infekciju. Nemojte dirati ili na silu bušiti mjehurić jer ako ga probušite otvarate put bakterijama.

Nježno čistite žuljeve

Žuljevi su osjetljivi pa je održavanje čistoće jedan od najboljih načina za brže iscjeljenje. Pokrivanje mjehurića žulja flasterom ili gazom također može pomoći zaštititi kožu dok zacjeljuje. Kako nova koža raste ispod mjehurića, tekućina će polako nestajati, a koža će se prirodno sušiti i na kraju oguliti.

tvrda koza stopala medicinska pedikura
Unsplash

Kontrolirajte naticanje

Upaljeni mjehur čini svaku aktivnost vrlo bolnom. Da bi ubrzali oporavak, nakon što ste oprali bolno mjesto, stavljajte led da smanjite naticanje. Led će ublažiti upalu i spriječiti da se mjehur povećava, što će ubrzati proces zarastanja.

Zaštitite ga

Ako se dogodi da probušite zaštitni sloj žulja, nemojte skidati mrtvu kožu na vrhu, već dezinficirajte otvoreni žulj s antiseptičkim sprejem i stavite flaster koji će zaštiti to područje i onemogućiti bakterijama ulaz u ranu. Flasteri će zaštititi žulj od daljnjeg pritiska, trenja i ostalih štetnih, vanjskih utjecaja. Držite pokriveno dok ne zacijeli.

Ako je potrebno – sterilno ga probušite

Ako vas mjehur boli i već se jako povećao, morate ga drenirati. Ako vam doktor nije blizu, što bi bila najsigurnija opcija, učinite to sami. Dobro očistite mjesto i probušite vrhom igle koju ste prethodno prokuhali i na taj način ju sterilizirali. Vrlo pažljivo istisnite mjehur da tekućina izađe kroz načinjenu rupicu. Nakon toga namažite vazelin na drenirano mjesto da ostane vlažno i ranu pokrijte zavojem.

Prepoznajte kada trebate otići liječniku

Mjehur ispunjen zelenim ili žutim gnojem ukazuje na bakterijsku infekciju kože. Ako pocrveni, nastavi oticati ili se bol poveća, postoji vjerojatnost da se inficiralo stoga potražite lječničku pomoć. Liječenje najčešće uključuje čišćenje žulja, sterilizaciju rane i primjenu oralnih ili intravenskih antibiotika.

Žuljevi se mogu prevenirati

Prije nego se dovedete do situacije da trebate posegnuti za lijekom protiv žuljeva, bilo bi dobro učiniti sve da spriječite njihov nastanak.

  • Nosite anatomsku obuću — Anatomska obuća smanjuje pritisak na stopala pa je manje vjerojatno da će doći do pojave žuljeva.
  • Nosite kvaltetne čarape od prirodnih materijala — Ovo je važno jer znoj doprinosi stvaranju žuljeva. Kvalitetne čarape s upijajućim svojstvima će spriječiti da se znoj nakuplja na stopalima.
  • Koristite hidratantnu kremu — Hidratacijom ćete omekšati kožu i spriječiti stvaranje novih žuljeva. Redovno mažite mjesta koja su sklona žuljevima hidratantnom kremom.
  • Nosite adekvatnu obuću — Premala i preuska obuća dovodi do pojačanog pritiska koji, posljedično, uzrokuje stvaranje žulja. Stoga, izbjegavajte obuću koja vam ne odgovara. Savjetujemo i da ne nosite često previsoke potpetice.

Isprobajte prirodne lijekove

Osim prevencije žuljeva, jednom kad se dogode, možete isprobati i neke prirodne lijekove koji će vam pomoći u procesu zacjeljivanja.

Aloe vera

Ako imate mjehuriće od manje opekline, nanošenje aloe vera gela može pomoći u smanjenju boli. Za dodatno olakšanje, držite ga u hladnjaku. Niska temperatura pomoći će u otklanjanju topline s kože. Osim toga, studija iz 2016. o zacjeljivanju rana otkrila je da aloe vera smanjuje upalu, potiče zacjeljivanje i smanjuje veličinu ožiljnog tkiva.

Zeleni čaj

Zeleni čaj ima antioksidativna i protuupalna svojstva koja mogu pospješiti zacjeljivanje rana, dok ekstrakt zelenog čaja u obliku masti može smanjiti bol i potiče bolje, brže zacjeljivanje. Možete pomiješati ekstrakt zelenog čaja s baznim uljem, poput kokosovog ili bademovog ulja, i nanijeti ga izravno na žulj. Također možete skuhati zeleni čaj. Stavite vrećicu čaja na žulj nakon što ste je isprali hladnom vodom.

zuljevi na nogama lijecenje
Unsplash

Ulje čajevca

Ulje čajevca ima antibakterijska i protuupalna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju rizika od infekcije i ubrzati zacjeljivanje. Nekoliko je studija pokazalo snažno antibakterijsko djelovanje ulja čajevca, čak i na kirurške rane. Ulje čajevca možete pomiješati s baznim uljem i nanijeti izravno na kožu. Također možete razrijediti ulje čajevca vodom i koristiti ga kao antibakterijsko sredstvo za pranje.

Ulje eukaliptusa

Ulje eukaliptusa ima antiseptička i antimikrobna svojstva koja mogu pomoći u čišćenju i dezinfekciji rana. Ulje eukaliptusa možete miješati s bilo kojim baznim uljem, ali miješanje s maslinovim uljem zapravo može poboljšati njegova svojstva u zacjeljivanju rana. Umiješajte nekoliko kapi ulja eukaliptusa u 1 čajnu žličicu maslinovog ulja. Možete ga nanijeti izravno na žulj.