Ako ste prebolili karcinom, postoje faktori na koje morate obratiti pažnju kako biste u budućnosti smanjili rizik

Nekoliko faktora koji povećavaju rizik sekundarnog karcinoma

4.0.4
FOTO: Wikimedia

Nekoliko je faktora koji mogu pridonijeti da vam se dogodi sekundarni karcinom. Neke od njih možete kontrolirati, druge ne, piše Harvard Health Publishing. Važno je da o svojim rizicima pričate s liječnikom i otkrijete kako možete smanjiti šanse da opet obolite od karcinoma. Jednako je važno da znate koliko se često morate pregledavati da bi što ranije uhvatili svaki mogući karcinom.

Karcinom u djetinjstvu

Ako ste imali karcinom prije petnaeste godine života, zdravlje vam mora biti glavna briga u godinama koje dolaze. Neki su karcinomi u ranoj dobi vezani uz naslijeđene sindrome koji tijekom cijeloga života povisuju rizik obolijevanja od karcinoma. Na primjer, Li-Fraumeni sindrom može voditi sarkomu, leukemiji i karcinomu mozga ili dojke. Tretmani koje ste dobili da bi izliječili karcinom u dječjoj dobi mogu vas učiniti ranjivijima i treba poduzeti sve moguće preventivne mjere.

Obiteljska povijest bolesti

Imate li puno bliskih rođaka koji su imali određene karcinome, to je vrlo jaka indikacija da vaša obitelj nosi genetsku sklonost. Svoje gene ne možete promijeniti, ali se možete testirati na genetske promjene koje su povezane sa povećanim rizikom karcinoma pa, ako ste u velikom riziku, možete odlaziti na snimanja za te karcinome i poduzeti i druge preventivne mjere.

Tretman liječenja

Zračenje, kemoterapija i druge terapije su neophodne da bi se izliječili ali mogu potaknuti stanične promjene koje vas čine ranjivijima na sekundarni karcinom. Liječnik će učiniti svaki napor da struktuira inicijalni tretman, fino će prilagoditi dozu lijeka potrebnog za razaranje karcinoma tako da minimalizira vaše buduće rizike.

Dob

Što ste stariji, rizik raste. Svaka godina donosi više kroničnih stanja, više izloženosti faktorima okoliša koji povećavaju rizik, a sposobnost stanica da poprave štetu se smanjuje.

Način života

Načini života je rizik koji možete kontrolirati. Puno izbora koje radite svakog dana utječu, neki puta značajno, na šanse da dobijete karcinom. Evo nekoliko stvari kako taj rizik smanjiti. Jedite hranu koja je važna u borbi protiv karcinoma, brokulu i drugo povrće tamno zelenih listova, grah i grašak, bobičasto voće, trešnje, rajčicu i orašaste plodove.

Vježbajte barem 30 minuta na dan, pet puta tjedno. Neka vam indeks tjelesne mase bude u zdravom rasponu. Pušite li, neka vam stručna osoba pomogne da prestanete. Izbjegavajte i pasivno pušenje, odnosno boravak u zadimljenim prostorima. Ograničite unos alkohola. Stavljajte zaštitni faktor na izložene dijelove tijela, lice, vrat, ruke.