Američka tvrtka za obnovljivu energiju priznala da je odgovorna za smrt orlova

Moraju platiti više od 8 milijuna dolara kazne te odraditi petogodišnju uvjetnu kaznu

A picture taken on August 3, 2017 shows a bald eagle at the Moscow zoo. (Photo by Mladen ANTONOV / AFP)
FOTO: AFP

Američka tvrtka za iskorištavanje energije vjetra ESI mora platiti više od 8 milijuna dolara kazne te odraditi petogodišnju uvjetnu kaznu nakon što su se izjasnili krivima za kršenje Zakona o pticama selicama, navodi se u priopćenju koje je objavilo Ministarstvo pravosuđa SAD-a. U SAD-u, ESI je podružnica kompanije NextEra Inc, jedne od najvećih dobavljača obnovljive energije, piše Reuters.

Tvrtka je namjerno odlučila ne podnijeti zahtjev za ishođenje ispravnih dozvola za bilo kakvo neizbježno stradanje orlova u Wyomingu i Novom Meksiku. Prema Zakonu o pticama selicama, zabranjeno je ubijanje, lov, prodaja, trgovina i prijevoz zaštićenih vrsta ptica selica bez prethodnog odobrenja američke službe za ribu i divlje životinje Ministarstva.

Kako se tvrtka brani

Tvrtka se brani da nisu činili ništa u suprotnosti sa zakonom i da imaju dugogodišnju reputaciju o zaštiti okoliša. Priznali su smrt najmanje 150 ćelavih i zlatnih orlova u 50 od 154 vjetroelektrane od 2012. godine. Od tih smrti 136 se pripisuje sudaru orla s turbinom. Ne slažu se s odlukom vlade i kažu da izgradnja građevina, let zrakoplovom ili vožnja vozilima nose rizik slučajnog sudara s pticama.

“Obnovljiva energija je neophodna u borbi protiv klimatskih promjena”, kaže Mark Parr, predsjednik American Bird Conservancy u izjavi. ”Ali istodobno se moraju poduzeti koraci da bi se šteta za ptice selice svela na najmanju moguću mjeru. U ovome slučaju vidi se odgovornost industrije za nanošenje štete pticama koja se može izbjeći jer je tvrtka propustila pridržavati se zakona.”

Opet bi mogli postati ugroženi

Tijekom probnog rada tvrtka mora slijediti Plan upravljanja orlovima koji zahtijeva 27 milijuna dolara za mjere smanjenja stradanja ovih ptica. Više od desetljeća ESI je kršio zakone i nisu tražili potrebne dozvole.

U prošlom stoljeću, ćelavi orlovi su se suočili s velikim padom populacije u SAD-u zbog lova, gubitka staništa i tada popularnog pesticida DDT. Zahvaljujući velikim naporima za očuvanje, broj ptica se vratio, pa su i skinute s popisa ugroženih vrsta.

Studija objavljena u časopisu Science, početkom godine, pokazala je da se i ćelavi i zlatni orlovi suočavaju s novom prijetnjom koja im opet može smanjiti broj. Gotovo polovica orlova u SAD-u ima kronično trovanje olovom.