Američki stručnjaci tvrde da teza prema kojoj se koronavirus širi paketima hrane baš nema smisla

Američka Uprava za hranu i lijekove smatra da je rizik prijenosa preko, recimo, smrznute hrane iznimno nizak

This is a illustration of coronavirus viewed under a microscope
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Nema vjerodostojnih dokaza da se virus SARS-CoV-2 prenosi kontaminiranom hranom ili ambalažom hrane, kaže se u izjavi koju je upravo objavila američka Uprava za hranu i lijekove.

Prošloga tjedna su na konferenciji za novinare stručnjaci Svjetske zdravstvene organizacije, WHO, naveli da je smrznuta hrana mogući izvor prijenosa koronavirusa, pisao je NPR. Poveznica ili njezin nedostatak, između hrane i širenja koronavirusa, utječe na utvrđivanje porijekla izbijanja koronavirusa i pandemije koja je uslijedila, a koja je, čini se, započela u Wuhanu.

Kinezi okrivili smrznutu hranu

Ekolog za bolesti iz WHO-a, Peter Daszak, koji istražuje porijeklo pandemije, rekao je da pokušavaju otkriti što je potaknulo ranu prekomjernu rasprostranjenost Covid-19 na veleprodajnoj tržnici Huanan, u Wuhanu.

Posljednjih mjeseci kineski državni mediji potaknuli su teoriju da se koronavirus pojavio negdje drugdje i da je putem smrznute hrane koja se prodaje na tržnici započeo širenje, izvijestio je Reuters. A Kina je i za niz novih infekcija okrivila uvoz smrznute hrane, rekavši da je nekoliko testiranih paketa imalo pozitivan test na virus, pisao je WSJ.

Izbijanje virusa na tržnici morskih plodova najvjerojatnije je bilo povezano sa živom životinjom na tržnici ili zaraženim prodavačem ili kupcem, ali WHO zbog toga nije isključio smrznuto meso i plodove mora kao potencijalni izvor zaraze, rekao je Daszak za NPR.

Nisu uspjeli pronaći vezu

Američka Uprava za hranu i lijekove ipak smatra da je rizik prijenosa putem smrznute hrane iznimno nizak. Koronavirus je respiratorna bolest koja se širi od osobe do osobe prvenstveno kapljicama iz usta i nosa, za razliku od virusa koji se prenose hranom ili probavnim traktom, kao norovirus ili hepatitis A.

Američka Uprava za hranu i lijekove svoju izjavu temelji i na međunarodnom konsenzusu jer niti jedan nacionalni ili međunarodni sustav nije pronašao vezu između prehrambenih proizvoda i prijenosa virusa.

Količina virusa nije dovoljna

Kineski znanstvenici povezali su smrznutu hranu sa izbijanjem Covid-19 na tržnici Xinfadi u Pekingu prošloga ljeta, nakon što su virus našli u smrznutome bakalaru i unutar njegove ambalaže. Ipak, pronalazak virusa na hrani i ambalaži ne pruža izravne dokaze da ljudi mogu pokupiti dovoljno virusa iz kontaminiranog proizvoda da bi se zarazili.

Uz to, slučajevi povezani s tržnicom u Pekingu dogodili su se kod skladištara i radnika u pristaništima koji su rukovali s ogromnim međunarodnim pošiljkama smrznutog mesa i morskih plodova, izvijestio je NPR. Kina nije imala izvješća da su ovim putem zaraženi potrošači.

Trebalo bi udahnuti veliki broj živih čestica

Trajna hladnoća pomogla bi očuvanju virusa i donekle mogla povećati rizik prijenosa za radnike u skladištu ali i pod tim okolnostima rizik prijenosa je minimalan, toliko rijedak da je posve zanemariv. Da bi se zarazila osoba mora udahnuti veliki broj živih čestica, a količina koja bi se prikupila iz kontaminirane hrane ili pakiranja je vrlo mala.

Osnovne mjere higijene i sigurnosti hrane mogu smanjiti svaki rizik od prijenosa putem pakiranja, piše Live Science. To uključuje pranje ruku prije rukovanja hranom i ispiranje svježih proizvoda vodom. I nakon rukovanja ambalažom, za dodatnu sigurnost, operite ruke.