Nekad je nužno odabrati stranu

Američki zoološki vrt počeo cijepiti životinje protiv korone

Vrste s najvećim rizikom su primati, velike mačke poput lavova, tigrova i snježnih leoparda, vidre i feretke

A Siberian tiger rests under the sun at its enclosure on April 6, 2018 at the zoo in Duisburg, western Germany. (Photo by Roland Weihrauch / dpa / AFP) / Germany OUT
FOTO: AFP

Američki zoološki vrt New England, organizacija koja upravlja zoološkim vrtom Stone i zoološkim vrtom Franklin Park, počela je cijepiti svoje životinje protiv covida, navodi se u jučerašnjem priopćenju, kako javlja boston.com.

“Iako nismo imali niti jedan slučaj covida kod životinja u našim zoološkim vrtovima, ovo cjepivo je važna preventivna zdravstvena mjera za zaštitu vrsta podložnih zarazi virusom”, kazao je dr. Chris Bonar, veterinar u Odjelu za zaštitu životinja Zoološkog vrta New England.

Koje vrste su najrizičnije

Prema njima, vrste s najvećim rizikom za koronavirus su primati, velike mačke poput lavova, tigrova i snježnih leoparda, vidre i feretke. Te će se vrste prve cijepiti. Zoološki vrt New England predviđa da će cijepljenje svih ugroženih životinja trajati tri do četiri mjeseca. Cjepivo protiv covida razvila je tvrtka Zoetis i uključuje dvije doze u razmaku od četiri tjedna, slično kao i kod ljudi.

Zoološki vrt New England prati infekcije covidom kod životinja i dosljedno provode mjere nošenja maski, socijalnog distanciranja i upotrebe zaštitne opreme. “Od početka pandemije u tijeku smo s najnovijom znanstvenom literaturom o osjetljivosti životinja i u kontaktu smo sa drugim veterinarima u drugim institucijama akreditiranima od strane Udruge zooloških vrtova i akvarija”, pišu u priopćenju.

Ne očekuju nuspojave

Zoetis, najveći svjetski proizvođač cjepiva za kućne ljubimce i stoku, donirao je više od 11.000 doza cjepiva za gotovo 70 zooloških vrtova koje će se koristiti na 110 vrsta.

“Ne očekujemo nikakve nuspojave na cjepivo”, kazao je Bonar, “niti su one zabilježene u drugim zoološkim vrtovima. Pomno ćemo pratiti sve što se zbiva u potrazi za bilo kakvim znakovima reakcije”.