Amerika ima ozbiljan problem s bolesti jako sličnoj dječjoj paralizi, potvrđena je u više od pola država

Akutni flacidni mijelitis može izazvati oduzetost i uglavnom pogađa djecu

HIL54497CHILDPOLIO

Physical therapist assisting two small children with polio holding on to rail. (Both are in braces).

1963
Charles Farmer, AVS

tray #129, B 54497
FOTO: Wikimedia

Ove godine u više od pola američkih država potvrđeni su mogući slučajevi akutnog flacidnog mijelitisa, bolesti nalik na dječju paralizu koja može izazvati oduzetost i uglavnom pogađa djecu, kaže ekskluzivna analiza CNN-a. CNN je kontaktirao zdravstvene ustanove u svakoj državi, 48 država je odgovorilo. Njih 30 potvrdilo je slučajeve bolesti. CNN je pronašao 47 potvrđenih slučajeva i 49 suspektnih, ukupno 96.

Američki centar za kontrolu bolesti i prevenciju objavljuje jedino potvrđene brojeve, kaže da u 16 država ima 38 potvrđenih slučajeva. CNN kaže da je u Coloradu 14 slučajeva, više nego u bilo kojoj drugoj državi, slijedi Texas sa 8 i Minnesota sa 6.

Rijetko stanje koje pogađa živčani sustav

Akutni flacidni mijelitis, AFM, je ozbiljo i rijetko stanje koje pogađa živčani sustav, s osobitim fokusom na sivu tvar leđne moždine. Pogađa jednog u milijun ljudi. Od kolovoza 2014. primijećen je iznenadni porast oboljelih. Iako ostaje nepoznato zašto, porast se podudara s izbijanjem bolesti dišnoga sustava izazvane enterovirusom D68, iako ni on nije pronađen kod svih pacijenata. Isti enterovirus primijećen je kod pacijenata koji imaju AFM.

“Zajednička etiologija je virusna infekcija koja započinje proces ali vjerojatno ima nekoliko različitih virusa koji dovode do mijelitisa”, kaže dr. Samuel Dominiguez direktor laboratorija kliničke mikrobiologije u Dječjoj bolnici Colorado.

Uzrok mogu biti i otrovi te genetski poremećaji

Uz viruse, potencijalni uzrok mogu biti otrovi u okolišu i genetski poremećaji. Bolest je teško dijagnosticirati jer dijeli puno simptoma s drugim neurološkim bolestima. Simptomi su iznenadna slabost u udovima, gubitak tonusa mišića, gubitak refleksa, padanje očnog kapka ili lica, teškoće pomicanja očiju, teško gutanje, nerazgovjetan govor i u najtežim slučajevima, otežano disanje. Neki se pacijenti brzo oporave, a neki trebaju dugotrajnu njegu.

Nema određenog lijeka, pokušava se s imunoglobulinom, kortikosteroidima, izmjenom plazme i antivirusnom terapijom. “Ovo izgleda kao rijetka komplikacija učestalog virusa”, kaže dr. Dominiguez.