Nekad je nužno odabrati stranu

Amerika je, dakle, odobrila već dva cjepiva. Evo kratke usporedbe Moderne i Pfizera

Cjepiva Pfizear i Moderne imaju sličnu učinkovitost, no razlikuju se u načinu čuvanja i nuspojavama

A medical staff reads as he prepares to administer the Pfizer-BioNTech Covid-19 vaccine at a health centre in Cardiff, South Wales' on December 8, 2020 as Britain starts it starts its biggest ever vaccination programme. - Britain on December 8 hailed a turning point in the fight against the coronavirus pandemic, as it begins the biggest vaccination programme in the country's history with a new Covid-19 jab. (Photo by JUSTIN TALLIS / various sources / AFP)
FOTO: AFP

Amerika je jučer odobrila i drugo cjepivo protiv koronavirusa, ono tvrtke Moderna, iz Cambridgea u Massachusettsu, tjedan dana nakon izdavanja prvog odobrenja tvrtki Pfizer/BioNTech, javlja Reuters.

Oba cjepiva koriste tehnologiju glasničke RNK koja nosi upute ljudskim stanicama da proizvedu proteine koji oponašaju dio koronavirusa.

To potiče imunološki sustav na akciju i tijelo počinje proizvoditi antitijela za uništavanje virusa. U cjepivima stvarnog virusa nema. Oba cjepiva ciljaju klasove nalik kruni, spike proteine na površini koronavirusa koje virus koristi za proboj u zdrave ljudske stanice.

Slična učinkovitost i doziranje

Čini se i da su cjepiva slično učinkovita. Pfizer/BioNTech imalo je oko 95 posto učinkovitosti u prevenciji simptoma bolesti u kasnoj fazi ispitivanja, dok je Modernino učinkovito oko 94 posto.

Oba cjepiva daju se u dvije doze, Pfizerovo nakon 21 dan, a tvrtke Moderna nakon 28 dana. Vrlo maleni broj onih koji su primili cjepivo, u oba ispitivanja, razbolio se od Covid-19, a gotovo se nitko nije teško razbolio.

Podaci koje su tvrtke predale američkoj Upravi za hranu i lijekove sugeriraju da cjepiva počinju pružati djelomičnu zaštitu protiv koronavirusa dva tjedna nakon primanja prve doze.

Čuvanje cjepiva

Pfizerovo cjepivo mora se čuvati na ultra hladnim temperaturama od minus 70 Celzija, jednom odmrznuto, može se držati u hladnjaku 5 dana. Za cjepivo je potreban poseban transportni spremnik prepun suhog leda kako bi se održalo na odgovarajućoj temperaturi.

Modernino cjepivo može se čuvati na standardnim temperaturama od minus 20 stupnjeva Celzija do 6 mjeseci. Nakon odmrzavanja može se čuvati u hladnjaku 30 dana.

Profili nuspojava ponešto drugačiji

Niti jedno cjepivo nije otkrilo ozbiljne dugoročnije nuspojave ali cjepiva imaju malo drugačije kratkoročne profile nuspojava. Iako cjepiva nisu međusobno uspoređivana, čini se da Modernino cjepivo povezano s nešto težim slučajevima umora, glavobolje i vrućice, dan-dva nakon drugog cijepljenja, posebno kod mlađih od 65 godina.

Iako se to u drugom ispitivanju nije pokazalo, Pfizerovo cjepivo povezano je s nekoliko slučajeva težih alergijskih reakcija u Velikoj Britaniji i SAD-u. Britanski regulatori istaknuli su da nitko tko je imao ozbiljnu alergijsku reakciju ili anafilaksiju na lijek ili hranu ne smije primiti cjepivo Pfizer/BioNTech. Američka Uprava za hranu i lijekove je poručila, pak, da većina alergičara smije primiti cjepivo.

Potrebno je više podataka kako bi se točno utvrdilo koliko je cjepivo učinkovito u sprječavanju prijenosa virusa. Iako oba cjepiva sprječavaju simptome teške bolesti, ne znamo sprječavaju li nekoga da se zarazi. Dok se to ne sazna, stručnjaci kažu da će i dalje biti potrebne maske kako bi se osiguralo da cijepljene osobe ne šire virus.