Analiza pokazala: Rakovi i jastozi osjećaju bol, pa ih ne bi trebalo kuhati žive

Time bi se ta bića mogla svrstati na popis novog zakona o zaštiti životinja u Ujedinjenom Kraljevstvu

FOTO: Unsplash

Prema studiji koju je naručila vlada Velike Britanije, hobotnice, rakovi i jastozi su bića koja osjećaju bol ili patnju. To ova stvorenja dodaje na popis živih bića koje će štititi zakoni o zaštiti životinja o kojima se trenutno raspravlja u Ujedinjenom Kraljevstvu, doznaje CNN. Izvješće stručnjaka za London School of Economics, analiziralo je 300 znanstvenih studija kako bi procijenili dokaze te su zaključili da glavonošci, kao hobotnice, lignje, sipe i desetonošci, rakovi i jastozi, trebaju biti tretirani kao osjetilna bića.

“Znanost je sada jasna oko toga da desetonošci i glavonošci mogu osjećati bol i zato je važno da su obuhvaćeni vitalnim dijelom zakona”, kazao je ministar za dobrobit životinja lord Zac Goldsmith, u priopćenju. Nacrt zakona koji još nije zakon, uspostavit će britanski Odbor za osjetljivost životinja koji će objavljivati izvješća o tome koliko su vladine odluke uzele u obzir dobrobit životinja, što je dio šireg akcijskog plana vlade o dobrobiti životinja.

Izvješće uključuje osam različitih mjerenja osjećaja

U izvješću se navodi da se jastozi i rakovi ne bi trebali kuhati živi te se uključuju najbolje prakse za transport, omamljivanje i ubijanje desetonožaca i glavonožaca. Izvješće je uključivalo osam različitih mjerenja osjećaja, uključujući sposobnost učenja, posjedovanje receptora boli, veze receptora boli i određenih regija u mozgu, odgovor na anestetike ili analgetike, ponašanje, uključujući balansiranje prijetnji prema prilici za nagradu, i zaštitu od ozljeda i prijetnje.

Pronađeni su jaki dokazi osjećaja kod hobotnica i kod većine rakova, za druge vrste kao lignje, sipe i jastozi otkriveno je da su dokazi značajni ali ne jaki, uglavnom jer je znanstvena pozornost usmjerena na određene vrste glavonožaca pa bi bilo neprikladno ograničiti zaštitu samo za neke vrste. Nedavni Netflixov dokumentarac pokazao je jedinstvene sposobnosti hobotnica. Struktura mozga hobotnice razlikuje se od ljudske ali ima neke od istih funkcija kao i mozgovi sisavaca, sposobnost učenja, rješavanja problema, a možda i sposobnost sanjanja.