Animacija širenja seizmičkog vala od potresa u Meksiku pokazuje o kakvoj se snazi radi. Zabilježen je čak i na Aljaski

Potres su zabilježili seizmometri diljem sjevernoameričkog kontinenta

FOTO: Screenshot/IRIS (Twitter)

Njujorški institut IRIS, koji se bavi istraživanjem potresa, na Twitteru je objavio animaciju na kojoj se vidi kako su se rasporostirali valovi sinoćnjeg potresa magnitude 7.0 koji je pogodio Meksiko. Potres koji je se dogodio 17 kilometara sjeveroistočno od Acapulca zabilježen je u seizmološkim postajama diljem Amerike, čak i na nekim udaljenima tisuće kilometara od epicentra.

Kako su pojasnili iz IRIS-a, na ovim udaljenostima najizraženiji su površinski valovi, a amplitude pomaka usporedive su s debljinom vlasi kose. U animaciji svaka točka na karti predstavlja jednu seizmološku stanicu. Kada se točka zaplavi prikazuje se pomak seizmografa prema dolje, dok se crvenom bojom prikazuje pomak seizmografa prema gore. Takva animacija naziva se Ground Motion Visualization, odnosno Vizualizacija pomicanja tla.

Pomaci poput debljine vlasi kose

Valovi koje generira potres putuju diljem svijeta, no s većom udaljenosti, oni postaju sve manji, poput padanja kapljice na površinu vode. Iz IRIS-a objašnjavaju kako ljudi na većoj udaljenosti ne mogu osjetiti potres, no seizmografi ga i dalje mogu zabilježiti. Stoga se, objašnjavaju, u Americi potres i nije mogao osjetiti, no mogao se zabilježiti.

Skala koja je prikazana na dnu prikazuje količinu pomaka u mikrometrima, odnosno mikronima. Stoga se na skali može iščitati da su seizmografi zabilježili pomake usporedive s debljinom vlasi kose, koja je između 50 i 75 mikrometara.

Sličnu animaciju su izbacili i za Petrinju

Objašnjavaju i kako zeleni trokut na karti prikazuje položaj mjerne stanice koja snima seizmogram prikazan na dnu. Crvena linija označava smjer kretanja valova koji su se iz epicentra u Meksiku širili po sjevernoameričkom kontinentu.

Navode i kako je animacija ubrzana i ne održava stvarnu brzinu širenja valova, a napominju i da neki od instrumenata izgledaju kao da reagiraju prije nego što do njih stižu seizmički valovi. Kažu kako je to normalna pojava, budući da je to posljedica postavki animacije i kalibracije seizmičkog instrumenta.

Institut IRIS je izbacio sličnu animaciju nakon potresa u Petrinji krajem prošle godine. Tada su, kao i sada za ovaj potres u Meksiku, američki seizmografi zabilježili pomake, unatoč još većoj udaljenosti od epicentra.