Australska studija dokazala da se debljamo od umjetnih zaslađivača, jako nam otvaraju apetit

Mozak ne prepoznaje da smo pojeli dovoljno

FOTO: Screenshot stare reklame za zaslađivač

Nova studija, rađena na voćnim mušicama i miševima, pokazuje da umjetni zaslađivači koji uopće nemaju kalorija mogu, ustvari, pojačati apetit pa tako uzrokovati debljanje. Prijašnje studije, na ljudima i životinjama, sugeriraju da umjetni zaslađivači mogu potaknuti debljanje ali su istraživanja bila kontroverzna, kaže Greg Neely, profesor sa sveučilišta u Sidneyu i stariji autor studije.

On dodaje da je jako puno studija koje istražuju i pokušavaju ustanoviti koji je utjecaj umjetnih šećera na ljudsko zdravlje. U ovoj studiji, znanstvenici su hranili voćne mušice hranom zaslađenom šećerom i hranom zaslađenom umjetnim sladilom, sukralozom. Voćne mušice ne vole saharin pa je zato korištena sukraloza. Nakon 5 dana, sve su se voćne mušice udebljale.

Umjetni zaslađivači izazivaju efekt posta

One koje su jele hranu sa sukralozom, trebale su otprilike 30 posto kalorija više da bi bile site nego one koje su hranjene prirodnim šećerom. Znanstvenici su pokušali otkriti što se dešava u mozgu mušica što izaziva ovakvu reakciju. Koristeći molekularni genetički pristup da bi proučili aktivnost stanica mozga, utvrdili su da sukraloza aktivira reakciju u mozgu mušica kao da poste.

Korištenjem umjetnih zaslađivača, mušice su uzimale manje kalorija pa njihov mozak nije prepoznao da su pojele dovoljno. Da bi kompenzirale ovaj nedostatak hrane koji je mozak zabilježio, reakcija je bila da traže više hrane.

Isti rezultat i na miševima

Konzumirajući manje kalorija kada su uzimale sukralozu, mozak im nije prepoznao da su u cjelosti pojele dovoljno kalorija. Da bi kompenzirale glad koju osjećaju, njihov mozak tražio je još. Intenzitet osjeta za slatku hranu tako im se pojačao se 50 posto.

Dugotrajna konzumacija umjetnih zaslađivača učinila je da se prirodni šećer doimlje slađi. Isti rezultati ponovili su se i na miševima. Oni koji su uzimali hranu zaslađenu sukralozom pojeli su više. No, kada su korišteni genetski promijenjeni miševi, bez transmitera neuropeptida Y, sukraloza nije imala utjecaja na apetit.

Pokazalo se da neuropeptid Y ima najvažniju ulogu kako umjetni zaslađivači utječu na apetit. Isti transmiter neuropeptoid Y postoji i kod ljudi ali su još potrebna ispitivanja da se utvrdi da li je učinak umjetnih zaslađivača isti ali je za pretpostaviti da jest.