Avioni bi kao gorivo mogli koristiti svinjsku mast. Problem je što za jedan let treba ubiti 8800 svinja

Zrakoplovne tvrtke traže zeleniju alternativu fosilnom gorivu, ali ovo bi moglo biti još štetnije

A plane carrying onboard Britain's King Charles III and Britain's Camilla, Queen Consort, lands at Berlin Brandenburg Airport in Schoenefeld near Berlin, on March 29, 2023. Britain's King Charles III is beginning his first state visit, having postponed a trip to France due to widespread political protests. Charles will undertake engagements in the German capital and in Brandenburg before heading to Hamburg during the three-day tour. (Photo by Odd ANDERSEN / AFP)
FOTO: AFP

Zrakoplovna industrija radi na smanjenju potrošnje fosilnih goriva, a neke su zrakoplovne tvrtke, tražeći zeleniju alternativu, izlaz našle u životinjskoj masti. Očekuje se da će se do 2030. godine, potražnja za gorivom od životinjskih nusproizvoda utrostručiti. Novo izvješće neprofitne organizacije Transport and Environment, sa sjedištem u Bruxellesu, upozorava da bi pogon aviona na životinjsku masnoću mogao činiti još veću štetu našoj planeti, piše Euronews.

Korištenje životinjske masti u gorivu za zrakoplove ne može se održati bez uskraćivanja drugim sektorima koji će se morati prebaciti na štetne alternative kao palmino ulje, upozorava izvješće. U hrani za kućne ljubimce, proizvodnji svijeća i sapuna koristi se životinjska mast, nusprodukt proizvodnje mesa. Na taj se način smanuje otpad u mesnoj industriji. Unatoč tome što se godišnje zakolje 70 milijardi životinja, većinom za ljudsku prehranu, životinjske masti nema dovoljno.

Studija procjenjuje da bi let od Pariza do New Yorka, kada se u potpunosti koristi svinjska mast, zahtijevao 8800 mrtvih svinja u jednom smjeru, a ubijanje više svinja ne čini se kao održiva opcija. Kad bi zrakoplovne tvrtke koristile ovoliku količinu svinjske masti, druge industrije bi morale smanjiti upotrebu, a ona je, osobito u hrani za kućne ljubimce, teško zamjenjivi sastojak.

Ciljevi Bidenove administracije

Zrakoplovnom sektoru bi industrija hrane za kućne ljubimce teško mogla biti konkurencja i to je veliki problem, kaže BBC. Najvjerojatnija zamjena bilo bi palmino ulje koje ima slična svojstva kao životinjska mast i jeftino je. Palmino ulje je pokretač krčenja šuma. Milijuni hektara velikih, starih stabala koja pomažu u borbi protiv klimatskih promjena, posječeno je da bi nastale plantaže palminog ulja, što je neke vrste dovelo do ruba izumiranja, piše Vox.

Velika Britanija i Amerika objavile su ciljeve zamjene mlaznog goriva održivim alternativama. Bidenova administracija postavila je cilj 100 posto održivog mlaznog goriva do 2050. godine, a Britanija planira zamijeniti 10 posto svoje potrošnje mlaznog goriva do 2030. godine. Europska unija cilja na šest posto, piše BBC News.

U Europi se upotreba životinjskih masti u biogorivima od 2006. godine povećala četrdeset puta. Ako bi palmino ulje zamijenilo životinjske masti u drugim industrijama, to bi moglo potkopati prednosti održivog goriva i kao rezultat toga neto emisije ugljika bi se u cijelom svijetu povećale, kaže izviješće.