Azijski slonovi zakopavaju svoje mrtve, kažu znanstvenici

Pomno biraju lokacije za ukop nakon kojeg tuguju

FOTO: West Bengal Forest Department

Znanstvenici su, u časopisu Journal of Threatened Taxa, izvijestili da su azijski slonovi zakopali pet mrtvih mladunčadi u jarke za navodnjavanje.

Znanstvenici su prije promatrali afričke šumske slonove kako prekrivaju preminule članove stada lišćem i granama, a do sada nije dokumentiran niti jedan slučaj pokapanja svojih mrtvih.

Groblje na imanju čaja

U sjevernom zapadnom Bengalu, između rujna 2022. godine i listopada 2023. godine, otkriveno je pet mladunaca azijskih slonova zakopanih na imanjima čaja. Mladunčad je položena na leđa, položena u jarke za navodnjavanje i prekrivena zemljom. Noge su ostale viriti iz zemlje.

Mladunci su bili stari između tri mjeseca i jedne godine, a uginuli su prirodnom smrću, od infekcije ili gladi.

Ritual ukopa

Modrice na njihovim tijelima upućuju na to da su ih članovi krda vukli na velike udaljenosti kako bi došli do plantaža čaja i tamo ih pokopali. U nekim slučajevima slonovi su putovali 48 sati noseći mrtve potomke, piše Live Science.

Istraživači kažu da su slonovi tijela stavljali u jarke sa stopalima prema gore kako bi, prema tragovima stopala i izmetu, što više članova krda moglo sudjelovati u ritualu ukopa. Glavu i torzo pokrili su zemljom kako bi ih zaštitili od strvinara.

Tuguju i tješe članove stada

Stanovnici okolnih sela čuli su glasanje slonova, koje je trajalo 30 do 40 minuta, prije nego što su otišli od grobova, što bi moglo značiti da su krda tugovala. Studija iz 2022. godine otkrila je da su stada azijskih slonova čuvala tijela mrtvih članova, glasala se i činilo se da tješe jedni druge.

Nakon toga, azijski slonovi su izbjegavali putovanje blizu mjesta ukopa, jer su, kaže jedna teorija, to povezivali s lošim sjećanjima, piše Live Science.

Pomno birana lokacija

Znanstvenici sumnjaju da su slonovi pametno izabrali plantaže čaja gdje već postoje iskopani rovovi i lokacije su udaljene od sela gdje bi ih uznemiravali ljudi. Unutar šuma nema iskopanih rovova i sami ne bi mogli iskopati rupe.

Slonovi su vrlo inteligentni i mogu riješiti zagonetke i nanjušiti razlike u količinama hrane. Ipak, neki znanstvenici pozivaju na oprez oko tumačenja ponašanja jer su mentalni i emocionalni životi slonova još uvijek zagonetni, piše New Scientist.

Ljudi sve više zadiru u staništa azijskih slonova, pa ih Međunarodna unija za očuvanje prirode kategorizira kao ugroženu vrstu. Procjenjuje se da ih u divljini ima oko 48.000 do 51.000, oko 60 posto u Indiji, a ostatak u Nepalu, Mjanmaru, Tajlandu, Šri Lanki, Maleziji i Indoneziji.