Hoće li zbog pritiska na bolnice morati raditi i zaraženi liječnici? Beroš je upravo komentirao tu mogućnost

'Takvi bi liječnici radili isključivo s Covid-19 bolesnicima', pojasnio je

FOTO: Screenshot

Ministar zdravstva Vili Beroš jutros je u emisiji Hrvatskog radija Izaberi zdravlje iznio još neke detalje koji se planiraju u borbi protiv širenja virusa SARS CoV-2, te je komentirao novonastalu situaciju s veledrogerijama.

Naime, iz veledrogerija su nakon jučerašnjeg sastanka s ministrima Berošem i Marićem najavili da od danas prekidaju ili znatno smanjuju isporuke lijekova za 3/4 bolnica te da lijekove usmjeravaju na kupce. No, ministar i nakon toga uvjerava da će Vlada učiniti sve da ne dođe do nestašice lijekova.

“Ministar Marić ponudio je veledrogerijama iznos koji je trenutačno moguć. Dio novca pronaći će se rebalansom”, kazao je Beroš. Pritom je ukazao na desetljetno loše stanje u zdravstvu te pojasnio kako ga je i situacija s koronom dodatno pogoršala.

Mjere u bolnicama provodit će se selektivno

Govoreći o zaustavljanju širenja virusa, Beroš je rekao kako to ovisi o građanima i tome hoće li se pridržavati propisanih mjera. “Naše mjere uvijek su davale rezultate, nakon uvođenja nekih vide se rezultati za dva do tri tjedna. O ponašanju građana ovisi hoće li se uvesti nove mjere, a imamo još mnoge na raspolaganju”, rekao je, te još jednom pozvao građane da poštuju mjere.

Ministar je još jednom ponovio da mjere više neće biti iste za sve bolnice kako je to bilo u proljeće. Provodit će se selektivno, a odjeli na koje virus uđe će se prilagođavati situaciji.

Problem nisu kreveti, već broj liječnika

Kao mogući problem u borbi protiv virusa ne vidi smještajne kapacitete za pacijente već nedostatak zdravstvenih radnika. Zbog toga se vrši preraspodjela i edukacija.

“Do sada imamo 1620 oboljelih zdravstvenih djelatnika, aktivnih je 427, u samoizolaciji je preko 1000, no 1200 zdravstvenih djelatnika je i ozdravilo. Oni su ti koji će dalje moći sudjelovati u liječenju Covid-19 bolesnika. Kada je riječ o zapošljavanju to ovisi o ravnateljima bolnica. U ministarstvu zdravstva nismo odbili dati niti jednu suglasnost za zapošljavanje zdravstvenih djelatnika, rekao je.

Angažman zaraženih liječnika

Demantirao je da će uskoro angažirati zaražene liječnike bez simptoma u skafanderima, ali je kazao kako u Europi to postoji kao ideja koja bi se provela kada bi nedostajalo liječnika. “Nadam se da do toga neće doći, ali to sve ovisi o ponašanju građana. No ako bi se u krajnjoj nuždi i angažirali, takvi bi liječnici radili bi isključivo s Covid-19 bolesnicima”, rekao je te dodao da su u tom slučaju i pacijent i liječnik zaraženi.

Na pitanje koja je ključna mjera da se ne prijeđe granica zdravstvenog rubikona, Beroš je kazao kako se ona ne može mjeriti u broju novih bolesnika u ovom trenutku i da to ne predstavlja problem. “Sada imamo 571 pacijenta u bolnici i ako se on drastično poveća to bi moglo ugroziti zdravstveni sustav”, zaključio je.