Beroš pojasnio maske na otvorenom: 'Možda ih uvedemo svugdje gdje nema razmaka, kao u redovima za bankomat'

Beroš je još jednom naglasio da se zasad ne razmišlja o lockdownu

Ministar zdravstva Vili Beroš gostovao je u Dnevniku N1 televizije, gdje je pojasnio mjere koje je Nacionalni stožer Civilne zaštite danas najavio zbog naglog rasta broja zaraženih. Beroš je još jednom ponovio da se ne razmišlja o općem zatvaranju zemlje, ali nove mjere će biti strože od dosadašnjih.

„Još nije vrijeme za novi lockdown i nadam se da neće ni doći. Najbolji način da spriječimo širenje zaraze su mjere poput nošenja maski“, kazao je ministar.

Ministar je priznao da je pred nama teška jesen. „Nije moguće predvidjeti kako će se razvijati situacija. Dolazi hladnije vrijeme, više ćemo biti unutra, manji je utjecaj ultraljubičastog zračenja. Naprosto treba biti oprezniji“, kazao je.

Maske u redovima na otvorenom

Članovi Nacionalnog stožera danas su se sastali s predstavnicima zagrebačkog gradskog stožera. „Mi u Stožeru svakodnevno razgovaramo s lokalnim stožerima. Ovo je nastavak komunikacije da vidimo stanje na terenu i zajedno poradimo na mjerama koje nas čekaju u budućnosti“, kazao je Beroš, koji je rekao kako neće biti propisivanja posebnih mjera za određene zagrebačke četvrti. “Mjere moraju biti selektivne, ali Zagreb je premali da bi se propisivale mjere za pojedine četvrti”, kazao je.

Ministar je pojasnio neke od najavljenih novih mjera. „Obvezno nošenje maski u zatvorenom postoji u nekim situacijama i sada. Primijetili smo da pri raznim radnim aktivnostima zbog nemogućnosti održavanja distance dolazi do rasta broja oboljelih, zbog čega ćemo tu mjeru proširiti. Moguće da ćemo propisati maske i za otvorenom kada nije moguće održavati udaljenost“, kazao je Beroš, koji je kao primjer naveo redove ispred bankomata ili na autobusnim stajalištima.

Nema eksponencijalnog rasta

Beroš je priznao da nitko neće moći kontrolirati pridržavaju li se građani mjera na otvorenom prostoru. „Treba apelirati na osobnu odgovornost. Masku nosimo više zbog drugih nego zbog sebe. Ovo je opasna bolest koja može imati ozbiljne zdravstvene posljedice“, rekao je. Ministar je najavio i strože kontrole, dodavši da se trenutno ne razmišlja o sankcijama za prekršitelje.

Današnji rast broja zaraženih zabrinjava, ali još nema znakova eksponencijalnog rasta kojeg se svi pribojavaju, kazao je ministar. „U ovom trenutku nema znakova eksponencijalnog rasta. Ako se i dalje budemo neodgovorno ponašali, moguće je da broj znatno naraste“, kazao je Beroš, koji je kao negativan primjer širenja zaraze spomenuo Popovaču, „gdje bi bila smo jedna zaražena osoba“ da su se okupljeni držali protuepidemijskih mjera.

Važno je sanirati mikro-žarišta na vrijeme

Novinarka je ministra pitala što su zdravstvene vlasti tijekom proteklih šest mjeseci činile da se pripreme za ovo razdoblje. „Očekivali smo veće brojke najesen. Imamo načelne planove koji nisu detaljni ni egzaktni. Nije moguće predvidjeti ponašanje virusa. Imamo scenariji, posebno kada je riječ o zdravstvenom sustavu. Od osnovne važnosti je sanirati mikro-žarišta, uz pridržavanje mjera koje su općenito preporučene“, smatra Beroš.

Beroš se nije složio da je ugostiteljski sektor podnio sav teret zatvaranja. „Tražimo način koji će spriječiti širenje zaraze i omogućiti normalno održavanje gospodarskih aktivnosti“, kazao je ministar zdravstva na kraju razgovora.