Blagajne za samonaplatu u Americi od korisnika su počele tražiti napojnice

Traže napojnice u vrijednosti od 20 posto od ukupne cijene

FOTO: Wikipedia

Kako piše The Wall Street Journal, automati za samonaplatu u Americi počinju uvoditi nove mogućnosti davanja napojnica na samonaplatnim blagajnama, stavljajući tako još veći pritisak na kupce usred rastućih troškova inflacije.

Unatoč tome što interakcije sa zaposlenicima tijekom transakcije uopće nema, automati za samoplaćanje u kafićima, pekarnicama, zračnim lukama, drogerijama, sportskim stadionima daju kupcima mogućnost da ostave napojnicu od 20 posto.

Kupci se pitaju kuda ide novac

Vlasnici tvrtki kažu da traženje napojnice može povećati plaće osoblja, ali klijenti se ipak pitaju kamo i kome ide dodatni novac, s obzirom na to da na takvoj blagajni sve obavljate sami.

Troškovi rada korištenjem samonaplate se smanjuju pa kakva je svrha tražiti napojnicu i kamo novac ide, piše WSJ.

Odgovornost prebačena na klijente

Stručnjaci koji se bave davanjem napojnica tvrde da je to način na koji tvrtke odgovornost plaćanja zaposlenika prebacuju na klijenta, umjesto da same povećaju plaću zaposlenika.

“Tvrtke jednostavno koriste priliku”, kaže profesor marketinga čija su specijalizacija ponašanje potrošača i kultura davanja napojnica William Michael Lynn, sa Cornella.

Poput emocionalne ucjene

Mnogi klijenti na samonapojnicu gledaju kao na način da se kod osobe izazove osjećaj krivnje da dade nešto što ne bi trebalo dati. Takav upit je emocionalna ucjena, a tvrtke kažu da su posve neobavezne i da se napojnica dijeli na sve zaposlenike.

Stručnjaci ne misle baš tako. Kažu da napojnice na samoonaplatnim blagajnama možda nikada neće stići do stvarnog zaposlenika jer se zaštita radnika kojima su dane napojnice prema saveznom Zakonu o poštenim radnim standardima ne odnosi na strojeve, piše WSJ. Tvrtke samo nastoje generirati više prihoda pa iskorištavaju i ovaj način.

Istraživanja su pokazala da opcije digitalne napojnice obično rezultiraju time da kupci ostavljaju napojnicu od 18 do 30 posto, pa i više, iako mnogi kažu da odbijaju dati napojnicu na samoposlužnim aparatima.