Božinović: 'Razmišljamo o otvaranju tržnica, ali to će ovisiti o kretanju broja oboljelih'

Strože kazne za prekršitelje samoizolacije ne bi pomoglo, smatra ministar

16.03.2020., Zagreb - U dvorani Opera hotela Westin odrzana je zajednicka sjednica Predsjednistva i Nacionalnog vijeca HDZ-a. Davor Bozinovic Photo: Marin Tironi/PIXSELL
FOTO: Marin Tironi/PIXSELL

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović danas je od 16 do 17 sati odgovarao na pitanja građana o situaciji vezanoj za koronavirus. Božinović odgovore na ranije primljena pitanja davao uživo, a prijenos se mogao pratiti na Facebook stranici Koronavirus.hr.

Inače, na presici Nacionalnog stožera civilne zaštite ranije danas rečeno je da je u Hrvatskoj zabilježeno 68 novih slučajeva zaraze koronavirusom, pa ih je do sada ukupno registrirano 1079, a potvrđena je smrt i osme zaražene osobe.

Nema ublažavnja mjera

Prvo pitanje građana odnosilo se na ublažavanje restriktivnih mjera koje je Stožer u nekoliko navrata donio. „Ovo je izvanredna situacija. Naši stručnjaci sugeriraju da se što manje napuštaju domovi i da van idu samo oni koji to trebaju. Naša epidemiološka krivulja je takva da nije dobro da riskiramo sve što smo dobro napravili da bi smo imali kontrolabilnu situaciju“, odgovorio je Božinović.

Zašto se ne postrože kazne prekršiteljima samoizolacije, zanima građane. „Hrvatska je demokratska država koja se temelji na vladavini prava. Pravna regulativa kažnjava takva ponašanja, a kazne u slučaju ponavljanja rastu do sto tisuća kuna. Ne vidim kako bi tu represivno ponašanje državnog aparata, na koje građani nisu navikli, pomoglo. Veliku većinu građana smo dobili na to da je samodisciplina najbolje oružje u ovoj bitki“, odgovorio je.

Božinović je objasnio i zašto se imena prekršitelja i osoba u samoizolaciji ne objavljuju. „To nije demokratski standard. Svatko može doći u situaciju da dođe u blizinu nekoga tko je bio zaražen, a kada se kasnije utvrdi da ste bili u njegovoj blizini, ne bi bilo prema standardima hrvatskog naroda da vam se ime objavi“, kazao je Božinović.

O mogućnosti otvaranja tržnica

Neki građani smatraju da je mnogo nejasnoća oko e-propusnica, pa su ministra pitali hoće li tu biti promjena. „Sve to funkcionira. U dva dana smo prešli sto tisuća zahtjeva i o tome moramo razmisliti, prije svega moraju razmisliti oni koji te propusnice odobravaju. Osluškujemo sve signale koji dolaze s terena i spremni smo razmotriti produljenje. Na vrijeme ćemo obavijestiti javnost. No, ako bude produljenja, to neće biti više od nekoliko dana“, kaže ministar.

Postavljeno je pitanje o tome hoće li se uskoro otvoriti tržnice. Božinović je kazao da se razmišlja o otvaranju tržnica, ali to će ovisiti o kretanju broja oboljelih. „Imamo nekoliko opcija na stolu. Sve to ovisi i o dinamici i krivulji rasta broja inficiranih osoba u RH, u ovom trenutku možemo razmišljati i o nekim novim mogućnostima kada je u pitanju opskrba uključujući i onu na tržnicama“, kazao je.

Mnogi građani zatražili su podrobnije objašnjenje o tome kako će funkcionirati odgoda produljenja vozačkih dozvola. „Vlada je donijela zakon o dokumentima. Produžit će se važnost vozačke i osobne i moći će se produžiti 30 dana od prestanka epidemije“, kazao je Božinović.

Granice su dobro čuvane

Iz Splita je stiglo pitanje o tome bi li se grad i okolna mjesta poput Kaštela mogli objediniti tako da ne budu potrebne propusnice za kretanje. Božinović je kazao da do toga neće doći. “Ovo nisu mjere koje stvaraju funkcionalni ustroj lokalne samouprave, ove mjere služe tome da ljudi ne izlaze iz kuća ako to nije nužno. Ako bi se svi toga držali, bilo bi nam puno lakše.”

Građani su izrazili zabrinutost da su kontrole mjera odvojile previše policajaca od čuvanja granica. „Niti u jednom trenutku nismo podcijenili granicu od ilegalnih prelazaka, migranti su uglavnom u nama susjednim zemljama smješteni u zatvorenim objektima, bitno je pao broj ilegalnih prelazaka u RH, on je minoran u odnosu na razdoblje prije koronavirusa. Oni su to radili uz pomoć različitih kriminalnih skupina kojima je onemogućen rad zbog ovih mjera. Policija je tamo gdje treba, nitko ne treba brinuti“, kazao je Božinović.

Par građana pita mogu li nastaviti sa sportskim ribolovom ako se drže svih mjera. „Trebalo bi se suzdržati svake aktivnosti koja nije neophodna. Sve ove mjere su poruka, sugestija – ostanite doma i strpite se. Svatko ima hobi, ali što se bolje budemo držali mjera, prije ćemo se vratiti stvarima koje su nam drage. Ukoliko ne, čekat ćemo duže i sve će nam padati teže.“

Mjere su na snazi dok za to postoji potreba

Ima li tko pod kontrolom osobe koje vrše dostavu vrata do vrata? „Dostavu rade volonteri ili dostavni lanci. HZJZ propisuje kako postupati s tom robom, uključujući i plaćanje. Najbolje je plaćati online. Kada dođe roba koju ste naručili, ne treba ih odmah otvoriti. Može ih se dezinficirati, pa oprezno krenuti u njihovo korištenje.“

Građane je zanimalo kako je Stožer uopće dobio ovlasti da uvodi represivne mjere. „Sabor je na prijedlog vlade bez rasprave usvojio izmjene zakona o sustavu civilne zaštite. To su mjere koje su balansirane s ciljem da se spriječi eksponencijalno širenje zaraze. Te mjere će biti na snazi dok ima potrebe za njima, a koje su donijele sve države u svijetu, čak i one koje su se zalagale za liberalniji pristup. I oni su shvatili da se virus širi tako brzo da zahvaća i ranjive i manje ranjive skupine i onda to predstavlja teret za zdravstveni sustav“, kazao je ministar.

Čeka se medicinsko riješenje

Stiglo je pitanje razmišlja li se o uvođenju karantena u gradove, kao što je to učinjeno na Murteru. Božinović je odgovorio kako je podignuta razina svjesti o tome da se svi moraju pridržavati mjera. ”Poanta je da se radi balans. Kad pogledate što rade druge zemlje, recimo Rusija je proglasila neradni travanj, nitko ne smije raditi, vjerojatno ni napustiti svoj stan, to će sigurno pridonijeti usporavanju epidemije. Možda Rusija sebi to može dopustiti, ali nisam siguran da je u Hrvatskoj tako nešto ikome palo na pamet”, kazao je Božinović.

Na kraju, netko je ministra pitao do kada će izvanredne mjere izazvane pandemijom koronavirusa zapravo trajati. “Nisam siguran ni da oni koji su te struke imaju precizan odgovor na ovo pitanje. Virus je nov i ponaša se atipično, širi se i asimptomatski. Logika je svih epidemija da s dolaskom toplijeg vremena virusi nestaju. Bilo bi dobro da ovaj uspori, pa da se pripremimo za njegov eventualni povratak. Sve dok se ne pronađe medicinsko rješenje, na nama je da vodimo ovu krizu kombinacijom restruktivnih mjera i njihovog opuštanja”, zaključio je Davor Božinović.