Bračni terapeuti tvrde da ovih 8 stvari rade drukčije od nas kad se svađaju sa svojim partnerima

Petero bračnih terapeuta ispričalo je svoja iskustva

FOTO: simpleinsomnia/Flickr

Ne postoji par koji se nije posvađao i to je normalan dio svake veze. No, i u tome postoji dobar način svađe i onaj pogrešan. Petero bračnih terapeuta ispričalo je svoja iskustva i dalo savjete kako je najbolje postupiti u trenutku svađe.

Terapeuti su dali osam savjeta, a prenosi ih Huffington Post, kako pristupiti u trenutku svađe i što naučiti iz takvog iskustva.

Svi se slažu u jednom – da prilikom bilo kakve svađe prije svega treba razmisliti o tome što se govori, treba zajednički pronaći rješenje i shvatiti to kao kreativnu raspravu iz koje i vi i partner mnogo toga možete naučiti.

1.Odaberu pravi trenutak

svađa6

“Strpljenje je izuzetno bitno. Važno je pronaći pravi trenutak za razgovor s partnerom. Ponekad je bolje pričekati i odabrati trenutak kada ste sami u kući te se potruditi da sva tehnologija poput mobitela, tableta i televizora ne ometa razgovor”, savjetuje Sharon Gilchrest O’Neill, bračna i obiteljska terapeutkinja i autorica knjige A Short Guide to a Happy Marriage.

2. Razmišljaju što se krije ispod partnerove ljutnje

svađa7

“Tijekom veza naučila sam jako važnu lekciju. Kada se partner ljuti, pokušajte shvatiti da je on ispod te ljutnje povrijeđen ili tužan. Umjesto da reagirate agresijom, nastojte razumijeti što je to vašeg partnera povrijedilo. Nakon toga pokušajte zajednički pronaći rješenje i utješite ga”, kaže Irina Firstein, bračna terapeutkinja iz New Yorka.

3. Pokušavaju partnera gledati što nježnije

svađa4

“Tijekom razgovora pokušavam svog partnera gledati nježnim pogledom, gotovo djetinjasto bez osude i ljutnje. Nježan pogled je izuzetno učinkovit način komunikacije koji vašem sugovorniku poručuje da ga ne osuđujete već da ga želite saslušati. To mu pruža osjećaj mira i povezuje”, kaže Robyn Wahlgast , terapeutkinja za brak i veze.

4. Traže rješenje

svađa

“Moja supruga i ja brzo pronalazimo rješenje. Poslušamo jedno drugo, ispričamo se i ono najvažnije zapitamo se što možemo napraviti da se to ne ponovi. U većini slučajeva kada se par nađe u svađi oni se toliko zapetljaju da na kraju ne pronađu rješenje za problem svađe. Nažalost, u takvim slučajevima negativne emocije ostaju i one brzo ponovno isplivaju na površinu”, objašnjava M. Gary Neuman, psihoterapeut iz Miami Beacha.

5. Razmisle prije nego nešto kažu

svađa1

“I u svađi je važno zadržati uljudan i obziran način komunikacije. Nikada ne prelazite te granice. Morate biti svjesni svog pristupa i razmišljati o tome što ćete reći prije nego to izgovorite. Ukratko, morate slijediti zlatno pravilo: prema drugima se ponašajte onako kako želite da vas drugi tretiraju”, objašnjava Becky Whetstone, bračna i obiteljska terapeutkinja iz Arkansasa.

6. Shvaćaju to kao kreativnu raspravu

svađa5

“Kada govorimo o nekom problemu, pokušavamo pronaći rješenje i donijeti zajedničku odluku. Ponekad jednostavno samo zaključimo da se oko nečega ne slažemo. No, ono najvažnije – shvatite to kao priliku za iznošenje svojih ali i slušanje tuđih stavova, kao jedan kreativni proces iz kojeg ćete i vi i partner nešto naučiti”, kaže Sharon Gilchrest O’Neill.

7. Paze na ton glasa

svađa2

“Rasprava treba biti vođena tiho, suosjećajno i bez prijetećeg tona. Bračni terapeuti koji slijede vlastite savjete prate ton glasa i promišljaju kako predstaviti brige i probleme”, kaže Becky Whetstone.

8. Znaju da je govor tijela važan

svađa3

“Tijekom razgovora trudim se da moje tijelo bude opušteno, da su ruke i ramena opuštena. Takav položaj tijela odašilje miroljubivu poruku i to sugovornik uočava. I samim time drugačije pristupa komunikaciji. Muškarci često zanemaruju neverbalne znakove. Iako govore da su otvoreni za razgovor, njihovo tijelo odašilje drugačije poruke, kaže Robyn Wahlgast.