Britanski liječnici mole vladu da hitno uvede nova ograničenja

Razlog je rast broja infekcija i hospitalizacija u zemlji

Britain's Prime Minister Boris Johnson gives an update on the coronavirus Covid-19 pandemic during a virtual press conference inside 10 Downing Street in central London on March 18, 2021. (Photo by Tolga Akmen / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Britanski medicinski stručnjaci uputili su hitnu molbu britanskoj vladi da ponovno uvedene neka covid ograničenja zbog povećanog broja infekcija i hospitalizacija u zemlji, doznaje CNBC. Zdravstveni čelnici upozorili su da britanska vlada riskira posrtanje “u zimsku krizu” ako ne donesu plan B, obećanje koje su dali prošloga mjeseca u kojem su rekli da će opet uvesti mjere budu li podaci na to ukazivali.

Velika Britanija bilježi između 40 i 50 tisuća novih slučajeva dnevno, a broj hospitalizacija i smrti stalno je u porastu, iako nižim tempom nego prije zahvaljujući cjepivima koja uvelike smanjuju rizik teške infekcije, hospitalizacije i smrti.

Prijeti nova mutacija delte

Ograničenja su u Velikoj Britaniji ukinuta 19. srpnja kada su ponovno otvoreni pubovi, restorani i noćni klubovi. Nošenje maski prepušteno je osobnom izboru, osim u javnom prijevozu. Vlada pod premijerom Borisom Johnsonom, ranije je inzistirala da će ograničenja vratiti tek kao posljednje sredstvo i da zemlja mora naučiti živjeti s covidom.

Sada je tek sredina listopada i stručnjaci očekuju da će biti još teže, a zdravstvena služba je na izmaku snaga. Stvari može pogoršati i nova mutacija delta varijante koju britanski stručnjaci pomno prate. Nova podvrsta delte označena je kao AY.4.2. i identificirana je u sve većem broju slučajeva u Velikoj Britaniji, a neki sugeriraju da bi to mogao biti još jedan mogući čimbenik u povećanju broja slučajeva iako je prerano to zaključiti.

Uzroci porasta broja slučajeva

Za sada su sve varijante covida obuhvaćene trenutnim cjepivima, kaže profesor imunologije s Imperial Collegea u Londonu, Danny Altmann, za CNBC. Stručnjaci kažu da postoje različiti razlozi za veliki broj slučajeva, nenošenje maski čak ni tamo gdje su potrebne i velika okupljanja u zatvorenim prostorima omogućila su širenje virusa. Oklijevanje Velike Britanije da cijepi tinejdžere, nešto što su druge zemlje već učinile, i povratak u škole također su navedeni kao razlozi za porast slučajeva.

Rano uvođenje cjepiva koje je počelo u prosincu 2020. godine i bilo jedno od prvih u svijetu, također je dalo doprinos stopi oboljelih jer imunitet cijepljenih osoba pada poslije šest mjeseci. Do danas cijepljeno je 78,9 posto britanske populacije starije od 12 godina, pokazuju službeni podaci.