Stanje u Europi: u Italiji novi dnevni pad, Britanija produljila mjere za još najmanje 3 tjedna

U Italiji je od početka epidemije umrlo 22.170 ljudi

Paramedics of the  LAFD Station No9 wear a face mask as a preventive measure against the spread of the COVID-19 novel coronavirus from a homeless woman who had seizures on the street at Skid Row, before boarding her in the ambulance to go to a hospital on April 12, 2020 in downtown Los Angeles, California. - One of the busiest fire station in the country , LA Fire Station 9 is on the front lines of California's homeless crisis e Coronavirus pandemic. (Photo by Apu GOMES / AFP)
FOTO: AFP

U Italiji je od jučer zbog posljedica koronavirusa preminulo 525 osoba. Premda je brojka tragična, ohrabruje činjenica da treći dan zaredom pada broj umrlih, kojih je jučer bilo 578. U Italiji je od početka epidemije umrlo 22.170 osoba. Manje dobro zvuči činjenica da je broj novozaraženih, 3786, znatno viši nego u srijedu, koja je s 2667 novih slučajeva bila dan s najmanjim rastom broja oboljelih još od početka ožujka. Do sada je u Italiji otkriveno 168.941 slučaj zaraze.

No, Lombardija, najpogođenija talijanska regija s više od 11.300 umrlih, želi ponovo pokrenuti gospodarske aktivnosti 4. svibnja, na dan ukidanja mjera izolacije. Talijani se nalaze pod mjerama izolacije od 9. ožujka koje su na snazi do 3. svibnja. Sve aktivnosti koje nisu nužne za svakodnevni život su prekinute do spomenutog datuma, uz neka blaga popuštanja unazad nekoliko dana, poput otvaranja knjižara ili dućana s odjećom za djecu. Međunarodni monetarni fond (MMF) predviđa pad talijanskog gospodarstva u 2020. za 9,1 posto.

Španjolska je blizu 20 tisuća mrtvih

U Španjolskoj je u četvrtak preminula 551 osoba zaražena koronavirusom pa se broj žrtava popeo na 19.130, dok zemlja tone u sve dublju krizu, a uredi za nezaposlene ne stižu obraditi sve zahtjeve za novčanom naknadom. Broj zaraženih prešao je 182 tisuće. Dobra je vijest da je danas ozdravilo gotovo 4 tisuće pacijenata, čime se broj oporavljenih popeo na 75.000, što je oko 60 posto ukupno oboljelih. No, u posljednjih tjedan dana je dnevno umiralo između 517 i 619 stanovnika pa je Španjolska treća zemlja prema broju žrtava nakon SAD-a i Italije.

„Trenutno je jako teško procijeniti kada bi ti brojevi mogli pasti“, rekao je šef zdravstvene službe Fernando Simón na konferenciji za medije. „Optimist sam, no ne želim se zalijetati u procjeni. Dnevna stopa rasta smrtnosti je pala s prijašnje od 20 posto na sadašnju od oko 3 posto, no istina je da su ovo još uvijek zabrinjavajući podaci… Dug je period od kada se netko inficira pa dok premine, pa je sada teško reći bilo što više“, dodao je.

Ozbiljan rast u Britaniji

Broj mrtvih od Covida-19 u Velikoj Britaniji u posljednja 24 sata je narastao za 861, na sveukupno 13,7 tisuća žrtava. Širi podaci koji bi uključivali preminule u domovima za starije i nemoćne i kod svojih kuća će tu brojku znatno podići. Ova država ima petu najveću službenu brojku smrtnih slučajeva od Covida-19, nakon Sjedinjenih Država, Italije, Španjolske i Francuske, no taj broj se odnosi samo na one koji su preminuli u bolnicama, a stvarni broj je vjerojatno puno veći.

Britanski ministar vanjskih poslova Dominic Raab, koji mijenja premijera Borisa Johnson dok se ne oporavi, u četvrtak je rekao kako je prerano za ukidanje restriktivnih mjera i najavio njihovo produženje za još najmanje tri tjedna. “Došli smo predaleko, izgubili previše voljenih i previše toga žrtvovali da bismo sada ublažili mjere, posebice u trenutku kada počinjemo dobivati dokaze da one djeluju”, istaknuo je ministar.

“Postoji svjetlo na kraju tunela. No sad smo u delikatnom i opasnom razdoblju u ovoj pandemiji. Ako se požurimo s ublažavanjem mjera koje su na snazi mogli bismo riskirati sve žrtve i napredak koji je postignut“, istaknuo je Raab. Objavio je da će karantena u Britaniji trajati još najmanje tri tjedna.