Bumbari imaju novu taktiku protiv ubojitih azijskih stršljena, istu koju vatrogasci koriste kad im se zapali odjeća

'Stani, baci se na tlo, kotrljaj se', tehnika je koju koriste vatrogasci kad se na nekome zapali odjeća

FOTO: Screenshot YouTube

“Stani, baci se na tlo, kotrljaj se”, tehnika je koju koriste vatrogasci kad se na nekome zapali odjeća, a usvojili su je bumbari i to u obrani od napada azijskih stršljena, pokazuju studije.

Znanstvenici su smjestili kolonije bumbara na područja u kojima borave i stršljeni i koristili su kamere kako bi pratili dolazi li do napada i što se događa.

Kamere su snimile 120 zasjeda u 12 različitih kolonija u Španjolskoj. Otkriveno je da bumbari, čim su napadnuti, odmah staju, bacaju se na tlo kad ih stršljen napadne i prije nego se okrenu na leđa – izbace žalac u samoobrani, piše The Telegraph.

Razvijena tehnika samoobrane

“Kad stršljen pokuša zgrabiti bumbara u zraku, on će odmah prestati letjeti i pasti na tlo poput kamena. Povući će i stršljena sa sobom”, rekao je autor studije dr. Thomas O’Shea-Wheller. “Udarac u tlo obično rezultira time da stršljen odustane od napada, a bumbar pobjegne”, dodao je.

“Ako se stršljen uspije zadržati na bumbaru, dolazi do borbe. Tada se bumbar prevrne na leđa, izbaci žalac i gura stršljena. Stršljen na kraju odustane jer u većini slučajeva ne može ponovno obuhvatiti bumbara koji se bori”, pojasnio je O’Shea-Wheller.

Navodi da je ovakva obrana bumbara bila djelotvorna u svim napadima. Azijski stršljenovi napadima poput onih viđenih kod sokola ubijaju brojne vrste insekata, uključujući i pčele, no bumbara im je teže savladati.

Košnice su rasle sporije

Znanstvenici su vagali košnice kolonija bumbara svaki drugi dan kako bi pratili zdravlje košnice. Unatoč uspješnoj samoobrani, košnice na područjima na kojima su i azijski stršljeni su rasle sporije. Znanstvenici navode kako su za to vjerojatno “zaslužni” stršljeni.

“Moguće je da je neki vanjski čimbenik dobar za azijske stršljene, omogućujući im da napreduju, ali je loš za bumbare”, rekao je dr. O’Shea-Wheller. “Iako su napadi kojima smo svjedočili na ulazima u kolonije bili neuspješni, bumbari su i dalje dio prehrane stršljenova”, dodao je.

Obrana od napada zahtjevna

“Obrana od takvih napada vjerojatno je iscrpljujuća. Ako se stršljeni nekontrolirano razmnože, to bi mogao biti veliki problem za pčele i bubmare koji su u potrazi za hranom”, navodi.

“I stršljeni konzumiraju nektar iz cvijeća, što znači da se izravno natječu s pčelama za hranu i uznemiravaju ih na cvjetnim mjestima stalnim napadima”, dodao je O’Shea-Wheller. Studija je objavljena u časopisu Communications Biology.