Cambridge postavio solarne panele na kapelicu iz 16. stoljeća

Proizvodit će 123 tisuće kilovat sati energije godišnje

FOTO: Wikimapia

Povijesna kapelica na King’s Collegeu Sveučilišta Cambridge, nedavno je preuređena, piše The New York Times.

Radnici su upravo završili jednogodišnji projekt postavljanja 438 solarnih panela na gotički crkveni krov, nešto što je prije bilo nezamislivo.

Građevina stara 500 godina, arhitektonsko je čudo s prozorima od obojenog stakla i najvećim zasvođenim stropom na svijetu, dovršenim 1515. godine.

Proizvodit će 123 tisuće kilovat sati energije

Kako se procjenjuje, nove solarne ploče proizvodit će 123.000 kilovat sati energije godišnje, piše u izjavi Sveučilišta, što će smanjiti godišnju potražnju za električnom energijom za 5.5 posto.

Odluka o promjeni krova kapelice izazvala je brojne rasprave.

Dekan King’s Collega, Stephen Cherry, smatra da je postavljenje panela vrijedan ekonomski doprinos, a glavna javna korist je ušteda na emisiji ugljika tijekom višegodišnjih razdoblja.

Projekt održivosti

“Projekt se mora promatrati i kao dio napora koledža da svoje zgrade učini učinkovitijima”, kazao je dekan.

Paneli nisu posebno uočljivi kada se gleda sa tla, iako se jasnije vide iz daljine. “Ljudi ne dolaze u kapelicu vidjeti krov. Gledaju gotički strop, vitraje i drveni luk kralja Henrika VIII”, kazala je rektorica Gillian Tett, za The Guardian.

Cilj je nulta emisija ugljika

Proces postavljanja panela bio je iznimno delikatan. Radnici su ih morali pažljivo variti na olovni krov, jer bi slučajna iskra mogla imati katastrofalne posljedice, kazao je voditelj gradilišta za The New York Times.

Provodila su se svakodnevna termička snimanja da se spriječe požari. Projekt postavljanja solarnih ploča najnoviji je napor koledža u području održivosti, a cilj je postići nultu emisiju ugljika do 2038. godine.

Rektorica Tett se nada da će njihov projekt potaknuti slične projekte na oko 16.000 engleskih crkvi.