Nekad je nužno odabrati stranu

Šef HZJZ-a kaže da smo ušli u 'fazu ravne crte'

'Hoće li krenuti opet uzlazno ili će se početi spuštati ili će ostati ravna crta, to u ovom trenutku ne znamo'

FOTO: Ilustrativna fotografija/Vjekoslav Skledar

U Hrvatskoj je u ponedjeljak ukupno 315 osoba zaraženo koronavirusom, rečeno je na konferenciji za medije Nacionalnog stožera civilne zaštite održanoj jučer poslijepodne. Jutros se očekuju nove brojke. Ministar zdravstva Vili Beroš jučer je napomenuo kako nema pogoršanja kliničke slike hospitaliziranih bolesnika i da je u ovom trenutku pet oboljelih osoba na mehaničkoj ventilaciji. O stanju razvoju situacije s koronavirusom u Hrvatskoj više je otkrio Krunoslav Capak, ravnatelj HZJZ-a, koji je u Dnevniku Nove TV sinoć kazao da je sve još pod kontrolom.

“Mislim da smo dobro pripremljeni i da je još sve pod kontrolom. To što je ušlo nešto zaraženih iz inozemstva, mi smo uglavnom epidemiološki pokrili i detektirali te slučajeve i pronašli kontakte koje pratimo”, rekao je Capak, dodavši da je Hrvatska trenutačno u fazi ravne crte. “A hoće li krenuti opet uzlazno ili će se početi spuštati ili će ostati ravna crta, to u ovom trenutku ne znamo. Nadamo se će ostati ova ravna krivulja i da će nakon nekog vremena početi broj padati”, kazao je.

Predvidio je ulazak u fazu ravne crte

Kako je Capak objasnio prije desetak dana, ‘faza ravne crte’ znači da je rast broja oboljelih zaustavljen, i da se očekuje kako će uskoro početi njihov pad. “Kada se zaustavi pritisak iz Europe i kod nas će doći do pada. Mi bismo kroz dva do tri tjedna mogli biti u fazi ravne crte”, predvidio je ravnatelj HZJZ-a tada, i čini se da je bio u pravu.

Capak je sinoć rekao da se zaražene zadržava u bolnicama sve dok ne dok ne dobiju dva pozitivna testa u 48 sati. “Mi nismo sigurni da su pozitivni pacijenti zarazni jer test detektira genom virusa, a ne infektivnu česticu. Iz mjera predostrožnosti zadržavamo ih u bolnici do te dvostruke negativnosti”, objasnio je. Capak nije mogao precizirati koliko oboljelih može podnijeti zdravstveni sustav, rekavši da su nadležni kao najgoru varijantu predvidjeli oko četiri tisuće oboljelih, od čega bi moglo biti oko 400 teških slučajeva.

U zdravstvenom sustavu dosad je detektirano 15 zaraženih specijalista koji rade u bolničkom sustavu, jedan liječnik obiteljske medicine, četiri specijalizanta i tri medicinske sestre. Capak je objasnio kako se to moglo očekivati. “Nekad se dogodi da uđe pacijent za kojeg nikako nismo mogli znati da je zaražen. Jako se trudimo i bolnice nam pomažu da pohvatamo kontakte i sve držimo pod kontrolom”, kazao je.

Posljedice potresa za tjedan dana

Ravnatelja HZJZ-a brinu posljedice potresa koji je u nedjelju pogodio Zagreb, zbog čega je došlo do brojnih slučajeva kršenja mjera opreza. Predviđa da ćemo posljedice toga vidjeti za šest do sedam dana, koliko traje inkubacija virusa. Građanima je poručio da maksimalno izbjegavaju kontakt s osobama koje su u samoizolaciji, te da se pobrinu za opskrbu starijih osoba i kroničnih bolesnika.

Na kraju je objasnio kako funkcioniraju zaštitne maske, rekavši da ih treba mijenjati svakih nekoliko sati. “Ona je zaštita ako osoba ima simptome. Više štiti osobu koja je bolesna i koja ima simptome nego što štiti zdravu osobu”, kazao je Capak, dodavši da pamučne maske ne mogu pomoći u obrani od zaraze.

Očekuju se deseci novih slučajeva

Inače, jutros je u emisiji ‘U mreži prvog’ na HRT-u gostovao Bernard Kaić, voditelj službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a. Kazao je kako očekuju nekoliko desetaka novih pozitivnih tijekom jutra. “Na broj novooboljelih jako utječu mjere koje se provode. One mogu značajno smanjiti broj novooboljelih, ali teško je reći u kojoj se mjeri one provode disciplinirano i koliko se građani odgovorno drže istih pa u konačnici i u kojoj se mjeri može računati da će one smanjiti broj novooboljelih”, rekao je Kaić.

Broj novooboljelih trebao bi biti objavljen na redovnoj konferenciji Nacionalnog stožera civilne zaštite RH koja će početi u 9 sati. Epidemiolog je kazao kako odlazak brojnih Zagrepčana na more i u Zagorje ne mora biti tako strašna stvar. “Ako se svi budu držali mjera, izbjegavali kontakt s ljudima, njihov dolazak u mjesta ne bi trebao nikako utjecati na povećani broj zaraženih u tim mjestima”, rekao je. “Većina ljudi u samoizolaciji će ipak ostati zdrava”, dodao je Kaić.