Četiri teleskopa koja će promijeniti pogled na svijet i vjerojatno dati odgovor jesmo li sami u svemiru

Zahvaljujući njima u sljedećem desetljeću započnje zlatno doba astronomije

FOTO: Giant Magellan Telescope

Znanost ulazi u novo doba svemrskih otkrića uz pomoć masivnih teleskopa koji će možda i napokon odgovoriti na vječito pitanje čovječanstva – jesmo li sami u svemiru. Trenutačno se gradi Giant Magellan teleskop ili GMT na udaljenoj planini u čileanskim Andama. Kada se završi s gradnjom 2021. godine to će biti najveći teleskop na svijetu. Kada tri godine kasnije dosegne punu snagu, njegovo 25-metarsko ogledalo proizvest će slike 10 puta oštrije nego Hubble Space teleskop.

“Teleskop će biti 20 milijuna puta osjetljiviji od ljudskog oka”, otkriva Wendy Freedman, predsjednica GMT organizacije. I po prvi puta u povijesti on će biti sposoban za pronalaženje života na planetima izvan našeg Sunčevog sustava.

No, Giant Magellan neće dugo vremena ostati najveći. Na Havajima se gradi Tridesetmetarski teleskop (Thirty Meter Telescope) ili TMT, koji će biti izgrađen na vrhu vulkana Mauna Kea. Glavno ogledalo teleskopa je sastavljeno iz segmenata, a dugo je 30,5 metara. Ono ima devet puta veću površinu za prikupljanje svjetlosti od najvećih optičkih teleskopa koji se sada koriste. Njegove fotografije će biti trostruko oštrije. Bit će u funkciji do 2024. Iste godine bit će otvoren još veći teleskop, 39-metarski teleskop European Extremely Large Telescope u Čileu.

Roy Gal iz havajskog Instituta za astronomiju rekao je da stiže uzbudljivo vrijeme za ovo područje znanosti. “Veći teleskopi znače više snage i često nova otkrića. A s teleskopima pritom 30 metara u promjeru, sposobnost otkrivanja života na drugim planetima raste”, objašnjava Gal.

Profesor astronomije i astrofizike Michael Bolte sa Sveučilišta u Kaliforniji rekao je za HuffPost da je svemir nezamislivo velik, ali da nema sumnje da TMT i drugih teleskopi omogućit će astronomima nova otkrića. “Mislim da započnje zlatno doba astronomije”, izjavio je Bolte. A ovo su četiri teleskopa za koja se vjeruje da će promijeniti astronomiju tijekom sljedećeg desetljeća.

1. Giant Magellan Telescope – Čile

gmto
Divovski teleskop biti će gotov 2021. GIANT MAGELLAN TELESCOPE ORGANIZATION

Giant Magellan teleskop gradi se u u pustinji Atakama u Čileu i obećava da će revolucionirati naš pogled i razumijevanje svemira. Mjesto izgradnje odabrano je zbog vedrine neba tijekom većeg dijela godine, čistoće atmosfere i skoro nepostojećeg svjetlosnog zagađenja. Očekuje se da će početi s radom u 2021. godini.

2. Thirty Meter Telescope – Havaji

tmt
Trenutačno traju prosvjedi zbog izgradnje Thirty Meter Telescope

Kada se izgradi Tridesetmetarski teleskop, on će biti najnapredniji i najmoćniji optički teleskop na Zemlji. Omogućit će astronomima proučavanje objekata u našem sunčevom sustavu, zvijezda i susjednih galaksija. Dizajn ovog teleskopa se razlikuje od drugih velikih teleskopa po obliku kupole koja leži na dva prstena koje se okreću neovisno jedna o drugoj. To mu omogućuje da se samo u 5 minuta okrene za 180 stupnjeva. U tijeku su prosvjedi i izgradnja ovog projekta je zaustavljena, ali očekuje se da će biti nastavljena ovaj mjesec. Teleskop TMT omogućit će promatranje planeta koje kruže oko zvijezda, a omogućit će astronomima da prate formiranje novih zvijezda i planeta.

3. European Extremely Large Telescope – Čile

eeto
Bit će to najveći teleskop u povijesti čovječanstva Screenshot

U Čileu traje izgradnja E-ELT-a, najvećeg teleskopa u povijesti čovječanstva, koji će biti izgrađen na 3060 metara nadmorskoj visini na vrhu Cerro Armazones u Čileu. S promjerom višesegmentnog zrcala od 39.3 metara on pruža slike 16 puta oštriju od onih iz svemirskog teleskopa Hubble. Započet će s radom 2024. godine.

4. James Webb Space Telescope

nasa
U svemir će biti lansiran 2018. NASA

James Webb Space teleskop je veliki infracrveni teleskop sa 6,5 metara primarnog zrcala i nasljednik svemirskog teleskopa Hubble. Bit će lansiran iz Francuske Gvajane u listopadu 2018. godine. On će biti najveći i najmoćniji svemirski teleskop koji je ikada biti poslan u svemir a vjeruje se da će znanstvenicima omogućiti da dosegnu u prošlost čak do 300 milijuna godina nakon Velikog praska.