Radio postaja koja pušta božićne pjesme nonstop i 11 nezaboravnih blagdanskih hitova za početak sezone

Radi se o irskoj radijskoj postaji koja s uspjehom emitira program već 15 godina

FOTO: Pexels

Voljeli ih ili mrzili, ili ih jednostavno prihvatili kao neku vrstu nepromjenjive životne činjenice, službeno je počela sezona božićnih pjesama. Ako nestrpljivo iščekujete da hit All I Want For Christmas is You označi službeni početak blagdana na lokalnim radio-postajama, vjerojatno će vas razveseliti činjenica da postoji radio-postaja koja non-stop emitira božićne melodije, 24 sata dnevno.

Radi se o irskoj radijskoj postaji Christmas FM koja s uspjehom emitira svoj program već 15 godina. Osim što širi radost i božićni duh, ova postaja se ističe i svojim humanitarnim angažmanom. Kroz inicijativu pod nazivom “The Magic of Christmas,” uspješno je prikupila više od 3 milijuna eura za različite dobrotvorne organizacije.

I premda je tijekom godina napisano dosta božićnih pjesama upitne kvalitete, činjenica je da postoji niz odličnih melodija koje rado slušamo. Donosimo vam pregled 11 najljepših božićnih pjesama.

Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You, 1995.

Pjevačica Mariah Carey već je tradicionalno na svojim društvenim mrežama objavila video kojim najavljuje blagdansku sezonu, kada će njena božićna pjesma odjekivati diljem svijeta.

Pjesma je objavljena 1995., ali se u kulturološkim okvirima polako uspinjala u popularnosti svake godine prije nego što je konačno bila na vrhu američkih ljestvica 2019. i britanskih ljestvica 2020. godine. Prigovaranje o njezinoj sveprisutnosti postalo je vječni klasik, ali od svjetlucavog uvoda do snažnog pjevanja, sve je u pjesmi bezvremensko koliko i besprijekorno.

Vince Guaraldi Trio – Christmas Time Is Here, 1965.

TV specijal iz 1965. nazvan “A Charlie Brown Christmas” toliko je dobar da je lako previdjeti nevjerojatnu činjenicu da nam je polusatni crtić temeljen na Shulzovom stripu Peanuts dao vrhunac božićnog cool jazza. Šestominutna instrumentalna verzija pjesme “Christmas Time Is Here” zvijezda je na vrhu božićnog drvca.

Ova naizgled pozadinska glazba uvijek je više cool od onoga što se događa u prvom planu svake naše svečane božićne zabave. Nije ni čudo što je album na kojem se nalazi ova pjesma višestruko proglašivan najboljim božićnim albumom svih vremena.

The Pogues i Kirsty MacColl – Fairytale of New York, 1987.

Ova neobična božićna pjesma spaja irske gajde s božićnim motivima, a zapravo je epska bajka o New Yorku. Četverominutna pjesma govori o nadi, očaju i slomljenim srcima, a unatoč kontroverznom tekstu, završava ljubavlju. Prema The Guardianu, The Fairytale of New York proglašena je najpopularnijom božićnom pjesmom u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Darlene Love – Christmas (Baby Please Come Home), 1963.

Kao središnji dio jednog od najboljih blagdanskih albuma ikad snimljenih – Phil Spectorov “A Christmas Gift for You” iz Philles Records seta – ova prepoznatljiva pjesma Darlene Love je slojevita i raskošna pop simfonija od prve do posljednje note. Između Spectorovog slavnog “zida zvuka” i punog vokala Darlene Love, koji moli da se njezino dijete vrati kući kako bi se mogli veseliti kao prošle godine, pjesma se obavija oko slušatelja poput tople božićne dekice.

Wham! – Last Christmas, 1984.

Wham! je izdao ovu pjesmu kada je duo iz Ujedinjenog Kraljevstva bio na samom vrhuncu svoje međunarodne pop moći. Last Christmas je vjerojatno najsjajniji dragulj u katalogu izvođača, pjesma koja ima besprijekoran synth-pop sjaj i tekst o slomljenim srcima u svojoj srži. Pjesma sjaji jednakim sjajem desetljećima kasnije zbog teksta o tome kako nas blagdanski duh nadahnjuje da se više trudimo i budemo bolji.

Judy Garland – Have Yourself a Merry Little Christmas, 1944.

U dirljivoj sceni iz filmskog mjuzikla iz 1944. Upoznaj me u St. Louisu, Judy Garland predstavlja sada već klasični hit, obećavajući svojoj mlađoj sestri da će se “nekako snaći” dok se njihova obitelj planira odseliti iz voljenog rodnog grada. Iako je većina božićne glazbe o sretnoj strani slavlja, gorka je stvarnost da božićno doba može biti i dosta bolno pa se mnogi ljudi mogu poistovjetiti s ovom melankoličnom baladom isporučenom ohrabrujućim, baršunastim glasom Judy Garland.

The Beach Boys – Little Saint Nick, 1963.

Ovaj božićni hit koji dijeli melodijske i ritmičke elemente s ranijom pjesmom benda, “Little Deuce Coupe” ovaj put daje praznični prizvuk zaštitnim znakovima The Beach Boysa i sklonosti stihovima o klasičnim automobilima zamišljajući sanjke Djeda Mraza kao crveni hot rod. Grupa je popratila uspjeh pjesme izdavanjem pravcatog božićnog albuma sljedeće godine. Saharinske harmonije pomiješane sa zvončićima i glockenspielom nikoga neće ostaviti ravnodušnim.

Thurl Ravenscroft – You’re a Mean One, Mr. Grinch, 1966.

U svijetu u kojem su božićne pjesme obično ozbiljne, religiozne, romantične ili sentimentalne, “You’re a Mean One, Mr. Grinch” je osvježavajuće duhovita. Trominutno vrijeđanje Grincha unosi neobičan osjećaj lakoće u blagdansku sezonu. Pjesma je originalno napisana i skladana za popularni animirani tv specijal, Kako je Grinch ukrao Božić.

Elvis Presley – Blue Christmas, 1957.

Pjesma koju je izvorno snimio glumac vesterna Doye O’Dell 1948. godine postala je popularna dvije godine kasnije s obradom Ernesta Tubba. Elvis Presley snimio ju je 1957. za svoj Elvis Christmas Album, ali pjesma nije objavljena kao singl sve do 1964. Kada je singl objavljen u prosincu 1964., zauzeo je prvo mjesto na Billboardovoj božićnoj ljestvici singlova i ponovno će se objavljivati ​​svake godine do kraja Elvisove karijere.

Bio je to tako veliki hit da su autori pjesama, Johnson & Hayes, procijenili da su zaradili više tantijema u prvoj godini Elvisove verzije nego što su ostvarili u svim ostalim verzijama u devet godina. Elvis je snimio mnogo različitih božićnih pjesama u svojoj karijeri, ali njegova izvedba Blue Christmas za njegov “The Return” TV specijal iz 1968. jedina je video snimka koja postoji na kojoj Elvis pjeva božićnu pjesmu.

José Feliciano – Feliz Navidad, 1970.

Feliciano je napisao ono što naziva “prvom dvojezičnom božićnom pjesmom” 1970. godine usred ljeta u Los Angelesu, djelomično zato što je osjećao čežnju za Portorikom. Dodani su stihovi na engleskom kako bi se osiguralo puštanje na radiju, ali istina je da Feliciano nije mnogo razmišljao o pjesmi koju je napravio za nekoliko minuta.

Međutim, neodoljivom “Feliz Navidadu” svake godine raste popularnost i pjesma uvijek iznova dostiže kultni status. Danas je omiljena na dva jezika. Felicianova izvorna snimka je naslovna pjesma njegovog albuma iz 1970. Ostali izvođači koji su obradili pjesmu su Boney M, Michael Bublé s Thalíom i Celine Dion.

Bing Crosby – White Christmas, 1947.

Jednu od najboljih pop skladbi 20. stoljeća, “White Christmas,” snimio je Bing Crosby za mjuzikl Holiday Inn iz 1942., ali je poznatija po svojoj gotovo identičnoj verziji iz 1947. To je pjesma koju je napisao židovsko-ruski imigrant Irving Berlin, a izvodi ju prva prava američka senzacija, Crosby, koji je pružao utjehu prekomorskim američkim trupama tijekom Drugog svjetskog rata.

Brojni umjetnici su obradili pjesmu (Elvis, Lady Gaga, Karen Carpenter), ali u rukama Crosbyja postala je vječna i bezvremenska. S 50 milijuna prodanih primjeraka diljem svijeta, to je još uvijek najprodavaniji singl ikada prema Guinnessovoj knjizi rekorda.