Nekad je nužno odabrati stranu

Cijela Korčula zna tko je Čući, 18-godišnja mica koja je provela život na ulici. Sad je, pod stare dane, dobila dom

Čući je udomila volonterka kako bi joj ipak uljepšala i olakšala starost

Maca Čući
FOTO: Facebook/ Društvo za zaštitu životinja Papagalo

Ako ste iz Korčule, ili ste ikad bili u njoj, možda ste jednom nekad, kod onog Konzuma u centru, primijetili jednu crno-žuto-bijelu mačku koja se tamo uvijek voljela motati. To je 18-godišnja Čući, bakica koju su građani i turisti godinama hranili, ali sad je napokon došlo vrijeme da se istinski odmori i uživa, u vlastitom domu. Naime, Čući je pod stare dane odlučila udomiti volonterka iz korčulanske udruge za zaštitu životinja Papagalo, Lidija Skokandić. Kaže da joj je naprosto htjela uljepšati i olakšati starost.

“Vidjeli smo da već ima nekih problema, pa smo je pokupili. Mene poznaje jer je stalno hranim pa sam je ja uzela doma i ostat će kod mene. Bit će na specijalnoj prehrani zbog bubrega koji su počeli otkazivati, jer ipak se o maci od 18 godina. Jednostavno mora popustiti s godinama”, govori nam Skokandić.

Čući 🐱 Vjerujemo da nema osobe u gradu Korculi koja nije prosla kraj mace Čući, pomazila ju ili dala kesicu hrane kraj…

Gepostet von Sklonište za pse Papagalo – Korčula am Mittwoch, 20. März 2019

Čući se odlično snašla u novom domu

Lidija nam kaže kako se bakica Čući odmah udomaćila i bez problema naviknula na život u kući, a dobro se slaže i s drugim životinjama koje u Lidijinu kuću dolaze na liječenje jer se kod nje nalazi bolnica za životinje.

“Čući se odmah prilagodila. Znam kakav je postupak s macama jer volontiram u udruzi. Prvo se prilagode na prostor, a onda povremeno izađem s njima van”. Čući, unatoč problemima s bubrezima, jako dobro jede, kaže Lidija pa dodaje zadovoljno: “U globalu je okej. Rekao nam je veterinar da bi mogla još dosta poživjeti s pravom skrbi.”

Maca Čući Facebook/ Društvo za zaštitu životinja Papagalo

Priča o bakici Čući

Zamolili smo je da nam malo više ispriča o Čući. “Prvi put sam je susrela 2001. godine kad smo osnovali udrugu. U Starom gradu, blizu katedrale, živjela su dva starija gospodina koji su imali 30-ak mačaka. Držali su ih bez ikakve kontrole i s njima smo počeli sterilizaciju. Među njihovim mačkama bila je i jedna mama maca s dvije kćeri, od kojih je jedna bila Čući. Ona i seka skitale su se po gradu, većinom po parkiralištima dućana, a uvečer su se vraćale starijem gospodinu. Tako su postale popularne”, priča nam Lidija i nastavlja:

“Svi su ih hranili i građani i turisti i tako 15-ak godina. Njihov vlasnik preminuo je prije 6 ili 7 godina, a mace su ostale na ulici, prepuštene građanima. Hranili smo ih i mi iz udruge, a kako su stajale ispred lokalnog Konzuma, vlasnica jedne agencije u blizini napravila im je malenu kućicu prije četiri godine”. Čućina seka u međuvremenu je uginula, no i ona je prije smrti bila kod Lidije na skrbi: “I nju smo uzeli i odveli kod veterinara, a naposljetku kod mene doma. Već je bila pri kraju.”

Maca Čući Facebook/ Društvo za zaštitu životinja Papagalo

Ni jedan pas nije imao šanse pored nje

Lidija nam priča i da je Čući prava šefica i ne da se zezati: “Ona je bila kao maskota u ovih 18 godina i bila je jako hrabra, nijedan pas nju nije mogao napasti. Jako je umiljata, ali psi koji su dolazili s turistima uopće nisu imali šanse, bacala se na njih. Baš je prava, a takve i potraju. Čak i sada, s ovim macama koje dođu, ona odmah zareži i pokaže im da je najstarija i glavna i da ju moraju poštovati.”

Čući sada napokon uživa kod Lidije, no malo je muči zapetljano krzno. No, Lidija kaže da ga je počela polako raščešljavati. Kako priča, Čući je dugodlaka i takve mačke inače treba četkati, ali Čući to nije imao tko raditi, do sada. Ono što je možda najvažnije je posebna hrana za bubrege kojom je mora hraniti, koja nije baš jeftina pa svi koji žele pomoći pri kupnji hrane za bakicu mogu se javiti udruzi.