Cijelu vječnost mjerimo starost pasa tako da im godine pomnožimo sa 7. Znanstvenici kažu da to baš i nije točno

Smatra se da je 1 pseća godina kao 7 ljudskih, ali znanstvenici sada kažu da je jednogodišnji pas više sličan 30-godišnjaku

Cartoon old man sitting in armchair and using a tablet pc. The dog is looking at him.
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Staro pravilo “pomnoži sa sedam” za izračun starosti psa u ljudskim godinama izgleda nije baš točno, piše The Charlotte Observer. Znanstvenici s kalifornijskog sveučilišta u San Diegu proučavali su gene pasa, 104 labrador retrivera, raspona starosti od 16 godina, da bi utvrdili starost ljubimaca u usporedbi s ljudskim godinama, a to je malo složenije od jednostavnog množenja.

Prema uobičajenoj formuli jedna pseća godina bila bi kao sedam ljudskih ali znanstvenici sada kažu da je jednogodišnji pas više sličan čovjeku od 30 godina. Četverogodišnji pas bliži je osobi od 52 godine, a nakon sedme godine starenje psa se usporava.

Svi sisavci prolaze kroz slične faze

“To ima smisla, devetomjesečni pas može imati štenad tako da smo već znali da omjer 1:7 nije točna procjena starosti”, kazao je Trey Ideker, profesor na Medicinskom fakultetu UC San Diego.
Nova otkrića objavljena su u akademskom časopisu Cell Systems.

“Svi sisavci, bilo da su to psi, ljudi ili druga bića, prolaze kroz slične životne faze embriogeneze, rođenja, novorođenčadi, mladosti, adolescencije, zrelosti i starenja”, napisali su znanstvenici u svome radu. Odlučili su istražiti kako psi stare kako bi saznali više o tome kako se mijenjaju geni kod ljudi.

Otkrivanje starosti stanica

Istraživanje će pomoći i veterinarima za poduzimanje mjera za ublažavanja starenja. “Danas postoji puno proizvoda protiv starenja, s vrlo različitim stupnjevima znanstvene utemeljenosti”, kaže Ideker.

A kako znati hoće li neki proizvod doista produžiti život bez čekanja 40 godina ili slično? Bilo bi dobro kada bi mogli izmjeriti svoje obrasce metilacije povezane s godinama prije, za vrijeme i nakon intervencije i vidjeti djeluje li proizvod.

Ovi znanstvenici kažu da su stvorili novi epigenetski sat koji će pomoći pokazati starost stanica temeljem kemijskih promjena u genima. Te promjene, slično kao bore na licu, pokazuju starost, kažu sa sveučilišta.