Crni print na odjeći je prljav i toksičan, ali stiže čišća alternativa

Start-up iz Las Vegasa radi na proizvodu koji neće imati štetne posljedice na okoliš

FOTO: Ilustracija: Force Majeure/Unsplash

Vjerojatno niste nikada pomislili da većina pigmenata i bojila, na odjeći, namještaju, ambalaži i kozmetici stiže iz fosilnih goriva, a to u proces bojanja uključuje čađu, finu ugljikovu prašinu, piše Wired.

Procjenjuje se da se svake godine stvara 8.1 milijuna tona čađe, djelomičnim izgaranjem nafte ili prirodnog plina, da bi se stvorila crna čađa koja se pretvara u pigment.

Zelenija alternativa

Svi proizvodi s čađom sadrže poliaromatske ugljikovodike, PAH, kancerogene kemikalije. Međunarodna agencija za istraživanje karcinoma kategorizira čađu kao mogući kancerogen i pa je zbog toga uklonjena je iz kozmetike poput olovaka za oči.

Start-up iz Las Vegasa, Nature Coatings, namjerava promijeniti tržište svojim proizvodom BioBlack koji daje boju, tintu i industrijske pigmente iste tamne boje bez štetnih posljedica.

Proizvod je negativan na ugljik, ne sadrži naftu i nije otrovan. Nature Coatings namjerava preuzeti industriju čađe koja se procjenjuje na 2,29 milijardi dolara.

Benigni nusproizvodi

Temeljni sastav BioBlacka je drvni otpad koji je certificiran kao održiv. Milijuni tona drvnog otpada se spaljuju, a pepeo se odlaže na odlagališta gdje ispušta ugljični dioksid u atmosferu.

Nature Coatings sav CO2 zadržava u pigmentu, izvan atmosfere. Crni pigment nastaje uz nekoliko benignih nusproizvoda, a to su drveni ocat, para i bioplin.

Manji ugljični otisak

BioBlack je negativan na ugljik, izvlači više ugljika iz atmosfere nego što emitira stvarajući ga. Kilogram BioBlacka ima ugljični otisak od 0.6 kilograma, tipičan otisak ima 1.91 kilograma, nije proizvod izgaranja i ne sadrži PAH, nema kontaminate teških metala.

BioBlack je u tekućem obliku, pa radnici koji njime rukuju ne udišu čestice čađe i nemaju rizik od razvoja plućnih bolesti. Cijena BioBlacka je ista kao i čađe.

Kako ozeleniti modnu industriju?

Modna industrija je veliki zagađivač i ima puno problema koje treba riješiti, piše Wired. Na primjer, visokotoksični premazi nalaze se na vodootpornoj odjeći, veliki dio industrije radi na kotlovima na ugljen, sijeku se prašume kako bi se pretvorile u tkaninu na biljnoj bazi.

U izviješćima konzultantskih kuća ne spominje se kako dekarbonizirati modnu industriju. Proizvodnja boja i drugih kemikalija nije tema i njihov utjecaj na klimu nije ni izmjeren. Fokus je na prelasku s kotlova na ugljen, odabiru boljih materijala i smanjenju proizvodnje.

Najgore u industriji gume

Za Nature Coatings tekstil i ambalaža bili su prvi izbor jer tvrtka proizvodi tekućinu koja je idealna za upotrebu u tekstilnoj industriji, ali to čini tek 9 posto tržišta čađe.

Najveći i najproblematičniji korisnik čađe je industrija guma koja kupuje čađu u prahu kao punilo za prirodnu gumu i sintetičke polimere.

Kalifornijska studija iz 2022. godine, objavljena u časopisu Environmental Pollution, pokazala je da je onečišćenje zraka česticama iz guma i kočnica premašilo emisije iz ispušnih cijevi.

Manji ugljični otisak

Ako tvornica koja koristi 10 tona čađe mjesečno prijeđe na BioBlack, smanjila bi ugljični otisak za 25 tona mjesečno.

Negativne učinke čađe uglavnom osjećaju radnici u tiskarama i kemijskim tvornicama.