Čuli ste da su nacisti drogirali svoje vojnike da se bolje bore. Otkriveno je da su isto radili Amerikanci i Britanci

Vojnici u Drugom svjetskom ratu bili su nadrogirani, euforični i puni adrenalina

US Army soldiers march 11 November 1942 through a section of Oran, French Algeria, after the greatest armada of ships and aircraft ever assembled for a single operation landed 07 November American troops in Vichy-French North-Africa. The surprise operation, which brought 140,000 American troops from the US marked the beginning of a great Allied offensive against the Axis forces. AFP PHOTO (Photo by AFP)
FOTO: AFP

Dokumentarac Secrets of the Dead: World War Speed, prikazan na PBS-u prošlog utorka, otkriva utrku farmaceutskih oružja u Drugome svjetskome ratu. Nacisti su svoje trupe opskrbljivali Pervitinom, ranijom verzijom kristalnog meta, Wehrmacht ga je koristio u maršu na Poljsku i zauzeo je za 10 dana. Ali Nijemci nisu bili jedini. Saveznici su svojim trupama davali Benzedrin, amfetamin koji slično djeluje, piše LiveScience.

Povjesničari već dugo znaju da su nacisti svojim vojnicima davali metamfetamine da bi se žešće i neumorno borili, a novi dokumentarac razotkriva kako su saveznici otkrili da su njemačke pobjede potpomognute lijekovima, pa su i oni počeli tražiti vlastite.

200 milijuna tableta

Rane 1940. godine nacisti su davali metamfetamin Pervitin, a saveznici Benzedrin. U dokumentarcu se tvrdi da je su njemački vojnici Wehrmachta uspjeli osvojiti Poljsku u svibnju 1940. godine uglavnom pod utjecajem Pervitina. Pervitin, stimulant koji izaziva euforiju, stvorio je njemački farmaceut deset godina prije, a proizvela ga je kompanija Temmler Pharmaceuticals. On je bio rana verzija onoga što danas zovemo kristalni met. Davan je pilotima Luftwaffe da im potakne energiju i spriječi umor.

Tijekom napada na Poljsku, vojnici Wehrmachta mogli su se boriti i marširati deset dana, u prosjeku 35 kilometara na dan zbog Pervitina u svome sustavu. Nacistička pobjeda nad britanskim trupama u Dunkirku većinom je bila moguća, opet zbog Pervitina. Do invazije na Sovjetski Savez 1941. godine stotine tisuća vojnika uzimalo je tu drogu. Između 1939. i 1945. godine njemačke trupe su potrošile oko 200 milijuna tableta Pervitina.

Drogirali su se i saveznici

Znanstvenici Njemačke udruge liječnika pokazali su da su nacisti koristili i stimulans baziran na kokainu za borce na prvoj liniji fronta koji je bio testiran na logorašima. Snage saveznika koje su se do tada oslanjale samo na kofein, otkrile su njemačko tajno oružje kada su Britanci srušili njemački avion na jugu Engleske. Pretragom aviona otkriven je Pervitin.

Saveznici su odlučili da će svoje trupe snabdjeti sličnim stimulansom, amfetaminom Benzedrinom. Nadali su se da će ovaj preparat za inhaliranje ne samo poboljšati učinak vojnika, nego će pomoći izbjegavanju posttraumatskog stresa od kojeg je patila trećina savezničkih vojnika.

Američkim trupama koje su se borile protiv nacista u Sjevernoj Africi 1942. godine davan je Benzedrin po zapovjedi generala Dwighta Eisenhowera, vrhovnog zapovjednika savezničkih snaga. Britanskim snagama, pod Bernardom Montgomeryjem, isto tako je davan Benzedrin tijekom početne faze uspješne bitke kod El Alamein. Poslije rata, Benzedrin i Pervitin označeni su kao dijetne pilule i “popravljači” raspoloženja. Korištenje su promovirale slavne ličnosti kao Marilyn Monroe i Jack Kerouac.