Cura je na Instagramu objavila sliku svoje menstrualne krvi, dogodilo se točno ono što je očekivala

Pokazalo se da su krvave scene nasilja prihvatljivije od fotografije menstruacije

FOTO: Louelle Denor/Instagram

Čini se kako, kada je riječ o ljudskoj krvi, postoji dosta podvojeno mišljenje o tome u kojim je se slučajevima smije prikazivati. Očito je to sasvim u redu kad je riječ o nasilnim scenama u filmovima ili serijama, ali nije baš toliko poželjno kad se radi o ženskoj menstruaciji.

Krvave scene nasilja često se povezuju sa snagom, muškosti i dominacijom, dok je ženska menstruacija i dalje ogroman tabu, što je jedna žena odlučila i dokazati objavivši sliku vlastite korištene menstrualne čašice.

Louelle Denor, koja je fotografiju objavila, ispod nje je napisala: “Primijetila sam da se mnogim ženama blokiraju profili zato što na njima pokazuju menstrualnu krv (bez prisutnosti golotinje). To je stvarno užasno sje***o. Da se radi o slici na kojoj je prikazana krv s izrezanog prsta, ne bi bilo nikakvih problema. Da, ovo je krv iz moje vagine. Događa se svakog mjeseca.”

View this post on Instagram

It's come to my attention that women are having their images removed for showing menstrual blood (and no nudity). This is very seriously fucked up. If this was a picture of blood from a finger laceration, there'd be no issue. Yes, this blood is from my #vagina . It happens every month. The thing I'm holding in my hand is a #softcup #menstrualcup and it's awesome but messy to remove. #periodblood ————————————————————————- #menstrualblood #iamafeminist #feminism nism #feminist #equality #menstruation #blood #bloodyfingers #periodshame #havingmyperiod ————————————————————————- ❌❌❌FOR THE FULL EXPLANATION AND DEFENSE OF THIS IMAGE, READ goo.gl/9tSAeY❌❌❌ ————————————————————————- Update: Instagram says that no one had their accounts banned for menstrual blood, rather, individual pictures had been removed. And while Instagram has no explicit policy against menstrual blood, they have removed such photos citing their nebulous community standards. Some of these photos have been restored and some have not. As you can see, mine remains up, which is great. When I posted this image, I had read otherwise – that Instagram had banned accounts. But now knowing that this was not the case, I think it's important to make this clarification. ❌❌FEEL FREE TO USE THIS IMAGE. NO PERMISSIONS NECESSARY ❌❌

A post shared by Louelle Denor (@louelle_louelle_) on

Komentari koji su uslijedili nakon objave fotografije, pak, nisu bili ni malo ugodni. Ustvari, bili su vrlo uznemirujući, jer su joj, između ostalog, mnogi odlučili poručiti da se ubije. No, bilo je i onih koji su bili stvarno odvratni i jako maštoviti, pa jedan komentar glasi ovako: Feminističke nacistice trebalo bi smjestiti pod tuš i prskati ih muškom spermom po licu.”

Upravo su ovakve reakcije dokazale poantu samog objavljivanja sporne fotografije. Denor je za Medium napisala: “Svi neprestano viđamo scene krvi. Društveno je prihvatljivo prikazivati krv na ljudskom tijelu u vijestima i u svim drugim medijima koje konzumiramo.”

Ustvari, postoji i podatak kako prosječno američko dijete do svoje 18. godine vidi više od 20 tisuća scena nasilja i gotovo 16 tisuća scena simuliranih ubojstava, tvrde stručnjaci iz Američke udruge psihijatara.

No, kad je riječ o menstrualnoj krvi, postoji iznimno nizak prag tolerancije za njeno javno prikazivanje. To se pokazalo još u ožujku ove godine, nakon što su s Instagram profila umjetnice Rupi Kaur maknute čak dvije fotografije pod naslovom Menstruacija. Kaur je na svom Tumblr profilu ovoj besmislenoj zabrani uzvratila ovakvim odgovorom: “Neću se ispričati što ne hranim ego i ponos ovom društvu ženomrzaca, kojemu je sasvim prihvatljivo gledati moje tijelo u donjem rublju, ali ne i s malom mrljom.”

Rupi Kaur fotografirala se s krvavom mrljom na hlačama, a onda su joj zabranili objaviti fotografiju.
Rupi Kaur objavila je fotografiju s krvavom mrljom na hlačama, pa su joj fotku maknuli s profila Rupi Kaur/Tumblr

Denor je pak dodala kako stvarno nema potrebe da se svima svidi njena fotografija, ali je odlučila upitati jedno sasvim logično pitanje: “Jesam li u krivu kad smatram da bih trebala biti slobodna objaviti fotografiju krvavih prstiju i nekog čudnog diska, bez da mi se prijeti kako ću biti poprskana spermom i zapaljena?”

Denor je za kraj rekla kako se ovdje ne radi isključivo o iracionalnom gađenju i odbojnosti prema ženskoj menstruaciji, već o tome kako je društvo očito zaista nesposobno vidjeti žene kao nešto više od najobičnijih seksualnih objekata “Nasilje ne mora nužno biti fizičko. Nasilje nad ženama s kojim se susrećemo na internetu sveprisutno je, baš kao što je to krv u svijetu zabave. I, očito ću ovdje stati”, napisala je Denor.