Da, 2020. je loša, ali bilo je i dobrih vijesti. Recimo, i druga osoba na svijetu izliječena je od HIV-a

Ključan je tretman matičnim stanicama

A spinning HIV Virus on a black background., Image: 298535266, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Alamy
FOTO: Profimedia, Alamy

I ovo je bila dobra vijest u 2020.godini. Timothy Ray Brown postao je prva osoba koju su liječnici proglasili izliječenom od HIV-a, 2007.godine. U to su ga vrijeme zvali “berlinskim pacijentom”, piše MNT.

Put prema lijeku nije bio jednostavan. Nakon što je devedesetih dobio dijagnozu HIV, gospodin Brown je primao antivirusnu terapiju, uobičajenu za HIV. Kasnije je došlo do dijagnoze akutne mijeloične leukemije, za koju je trebao transplantaciju matičnih stanica.

Još jedna osoba je izliječena

Dok se tražilo prikladnog donatora, njegov liječnik je odlučio pokušati naći davatelja sa specifičnom genskom mutacijom koja je stanice praktički čini imune na HIV. Primanjem takvih matičnih stanica, Brown je izliječen i od leukemije i od HIV-a.

Kako pokazuje studija u časopisu The Lancet, još je jedna osoba, u 2020.godini, službeno izliječena od HIV-a zahvaljujući transplantaciji matičnih stanica, piše MNT. Ta osoba nije primila specifične matične stanice, transplantirala se koštana srž za liječenje Hodgkinovog limfoma.

Nakon transplantacije i 30 mjeseci poslije prestanka antivirusne terapije, liječnici su potvrdili izlječenje, kaže studija sa sveučilišta Cambridge. Tretman je visokorizičan i koristi se tak u krajnjem slučaju kada pacijent, uz HIV, ima i hematološke zloćudne bolesti.

Postoje etičke i tehničke prepreke

U budućnosti znanstvenici se nadaju da će moći koristiti najsuvremenije alate za uređivanje gena kao dio intervencije za liječenje HIV-a.

Još uvijek postoje mnoge etičke i tehničke prepreke koje treba prevladati prije nego što se bilo koji pristup uređivanja gena može smatrati strategijom za izlječenje od HIV-a.