Dan za povijest: Upravo traje prva svemirska šetnja u kojoj sudjeluju samo žene. Možete uživo gledati prijenos

Dvije žene izašle su danas sa ISS-a promijeniti bateriju za pohranu sunčeve energije

FOTO: NASA

Dvije NASA-ine astronautkinje danas su krenule u prvu svemirsku šetnju ikad koju čini isključivo ženska posada. Christina Koch i Jessica Meir obučene u svemirska odijela izašle su iz Međunarodne svemirske postaje (ISS) u petak poslijepodne kako bi zamijenile neispravnu bateriju jednog modula. Astronautkinje su iz postaje izašle oko 14 sati, a misija bi trebala trajati oko pet sati.

“Svemirska šetnja” spada u astronautski žargon, te ustvari označava svemirsku misiju koja se vrši van letjelice (EVA – extra vehicular activity). Isključivo ženska šetnja trebala se dogoditi u ožujku, no morala je biti otkazana jer jedna od astronautkinja nije imala ispravno svemirsko odijelo, pa ju je u toj zadaći morao zamijeniti kolega.

Prva žena je šetala svemirom 1984.

Izlazak dviju žena prenosi se uživo na televiziji Američke svemirske agencije (NASA) i na njezinoj internetskoj stranici. Astronautkinje Koch i Meir zamijenit će bateriju u koju se pohranjuje električna energija sa solarnih panela kako bi ISS imao električne energije i kada nije izloženoj izravnoj Sunčevoj svjetlosti. Inače, Koch će postati i žena rekorderka po najduljem boravku u svemiru, budući da bi trebala ostati u orbiti do veljače sljedeće godine.

“Ono što sada radimo pokazuje sav rad koji su u prethodnim desetljećima obavljale žene kako bi nas dovele do točke gdje smo danas”, izjavila je Meir jučer. Koch je današnji izlazak iz ISS-a već četvrti po redu, dok je Meir ovo prvi izlazak. Od 1998. godine do danas, s ISS-a se obavilo 200 svemirskih šetnji. Do sada je ukupno 14 žena šetalo svemirom, a prva je bila ruska kozmonautkinja Svetlana Savickaja u srpnju 1984. godine. Prvi muškarac koji je to učinio bio je nedavno preminuli ruski kozmonaut Aleksej Leonov 1967. godine.

Christina Koch i Jessica Meir na ISS-u NASA
Koch je prije tjedan dana bila na još jednoj svemirskoj šetnji NASA