Danski znanstvenici možda su sasvim slučajno pronašli lijek za rak

Istraživači su tražili lijek za malariju, a čini se da su pronašli lijek za rak

Microscopy lab assistant working on equipment
FOTO: Cultura Creative

Čini se kako su danski znanstvenici slučajno napravili veliki korak prema otkrivanju lijeka za rak. Kako stoji u objavi na stranicama Sveučilišta u Kopenhagenu, lijek su ustvari naoružani proteini malarije koji ubijaju stanice raka.

Naime, danski znanstvenici tražili su način zaštite trudnica od malarije koja može prouzročiti brojne zdravstvene tegobe zato što napada posteljicu. Međutim, otkrili su da modificirani proteini malarije mogu napasti stanice raka.

Protein i otrov su dobitna kombinacija

Znanstvenici su kombinirali dio proteina kojeg cjepivo protiv malarije koristi za ulazak u stanicu i blagi toksin, što je dovelo do otkrića lijeka koji može ući u stanice raka i ispustiti otrov te na taj način ubiti stanicu raka.

Istraživači su otkrili da u oba slučaja protein malarije veže uz isti ugljikohidrat. Sličnost između te dvije situacije su nešto što potencijalni lijek može iskoristiti. Naime, taj ugljikohidrat osigurava ubrzani rast posteljice, ali tim znanstvenika ukazuje na to da taj ugljikohidrat ima gotovo identičnu funkciju u tumorima. Parazit malarije veže se uz stanice tumora na isti način kao i uz stanice posteljice.

Crvene krvne stanice zaražene malarijom
Crvene krvne stanice zaražene malarijom

“Desetljećima su znanstvenici tražili sličnosti između rasta posteljice i tumora. Posteljica je organ koji u samo nekoliko mjeseci naraste od samo nekoliko stanica do gotovo kilograma. Između ostaloga, embriju pruža sve potrebne tvari za preživljavanje i rast u relativno nepoznatom okruženju. Na neki način, tumori rade gotovo isto. Oni ubrzano rastu u relativno nepoznatom okruženju”, rekao je Ali Salanti sa Sveučilišta u Kopenhagenu.

Proces je već testiran na stanicama i miševima s rakom, a znanstvenici se nadaju da će u iduće četiri godine moći provoditi istraživanja učinkovitosti na ljudima. “Najveće pitanje je hoće li funkcionirati u ljudskom tijelu i može li ljudsko tijelo podnijeti potrebne doze bez negativnih posljedica. Mi smo optimistični zato što izgleda se protein veže isključivo uz ugljikohidrat pronađen samo u posteljici i tumorim”, kaže Salanti.

Testirano na miševima

Tijekom testiranja na miševima, životinjama su zaražene trima vrstama ljudskog raka. Terapijom su nonhodgkinovi limfomi smanjeni za tri četvrtine, dva od šest miševa zaraženih rakom prostate potpuno su izliječena, a pet od šest miševa zaraženih metastatskim rakom kostiju je preživjelo dulje od kontrolne grupe. Miševi s rakom kostiju preživjeli su gotovo osam tjedana, dok su svi miševi iz kontrolne skupine do tada umrli.

“Izdvojili smo protein malarije koji se vezuje uz ugljikohidrat te dodali otrov”, rekao je Mads Daugaard, istraživač na sveučilištu u British Columbia u Kanadi. “Provođenjem testiranja na miševima dokazali smo da ova specifična kombinacija proteina i otrova ubija stanice raka”, kaže Daugaard koji je također radio na tom istraživanju.

Zasad se čini da ovaj mogući lijek za rak ima samo jedan nedostatak. Naime, testirani lijek ne bi bio primjenjiv na trudnim ženama zato što ne može razlikovati posteljicu od tumora. “Jednostavno rečeno, otrov vjeruje da je posteljica tumor i ubija je, jednako kao što vjeruje da je tumor posteljica”, rekao je Salanti.