Divjak o anketi koju škole šalju roditeljima da se izjasne hoće li djeca na nastavu: 'Nije krenulo od nas, besmisleno je'

Tvrdi da roditelje neće tražiti da odluče o slanju djece u škole sve dok se ne osiguraju sve pretpostavke za početak nastave

14.04.2020., Zagreb - Ministrica znanosti i obrazovanja, Blazenka Divjak, u Nacionalnoj i sveucilisnoj knjiznici obratila se medijima prije sastanka s ministrima EU. Photo: Josip Regovic/PIXSELL/EU2020
FOTO: PIXSELL

Ministrica obrazovanja Blaženka Divjak danas je u TV studiju Večernjeg lista govorila o popuštanju mjera protiv koronavirusa koje se odnose na njezin resor. Divjak je tako komentirala najavljeni početak nastave za učenike nižih razreda osnovne škole, kao i odluku da se državna matura ipak održi. Govoreći o tome pod kojim uvjetima će se škole i vrtići otvoriti, ministrica je rekla da to ovisi o odluci stručnih službi.

„Čekamo upute epidemiologa što treba osigurati da bi djeca u školama i djeca u vrtićima imala uvjete. Ako sve prođe kako treba, onda ćemo kazati roditeljima: Pošaljite djecu u školu.“ Kazala je da još ne zna hoće li upute epidemiologa biti vezane za odluku Vlade da se dopusti okupljanje maksimalno deset osoba, ili će škole biti iznimke.

„Mi ćemo dobiti za škole konkretne upute epidemiologa koje mogu biti za deset i više ljudi. U prosječnom razredu je 13,5 učenika. U Zagrebu i drugim većim gradovima ljudi vide velike razrede, ali prosječni razred u Hrvatskoj ima u 13,5 učenika. Vidjet ćemo gdje će se odrediti granice“, kazala je Divjak.

Ministarstvo nije slalo ankete

Objasnila je da će roditelji imati mogućnost izbora hoće li djecu slati u škole. „Treba slušati epidemiologe. Mi ćemo osigurati sve uvjete prije nego što to pitamo roditelje. Mi živimo u vremenu izvanrednih mjera, ali za dva tjedna će se promijeniti način života. Cilj je roditelje uvjeriti da moraju imati povjerenja u stručnjake i škole, a ne pitati ih sada“, kazala je ministrica.

Divjak je rekla da Ministarstvo roditeljima nije poslalo nikakve ankete u kojima bi se roditelji trebali izjasniti o tome hoće li djecu pustiti u školu. Naime, od jučer roditelji na mailove dobivaju ankete od škola u kojima se moraju izjasniti, i to vrlo brzo, planiraju li poslati svoje dijete u školu. „U ovom trenutku ankete nemaju smisla jer roditelju ne možete kazati u kakvim će uvjetima dijete biti u školi. Ove ankete šalju se po naputku Ureda za obrazovanje Grada Zagreba, koliko sam ja čula. To je u ovom trenutku promašeno“, kazala je.

Ako ne bude uvjeta, bit će za odgodu

Roditelje učenika ministrica uvjerava da moraju imati povjerenja u školski sustav, koji će osigurati sve uvjete za povratak njihove djece u školu. Govoreći o razlozima zbog kojih neki roditelji svoje učenike ne bi slali na nastavu, ministrica je kazala da postoje objektivne i subjektivne bojazni. „Objektivni razlog bi bio da dijete u obitelji ima brata ili sestru s respiratornim problemima. Teško da takvo dijete može ići u školu jer je drugo dijete ugroženo zbog toga.

Subjektivni razlog bi mogao biti da roditelj još uvijek ima strahove oko toga hoće li dijete u školi biti ugroženo“, kazala je. Ministrica je naglasila da očekuje kako će svakim danom broj djece koja ne idu u školu biti sve manji. „Ja sam prva koja će reći 11. svibnja ako nećemo imati uvjete da odgodimo to na 18. svibnja ili za neki drugi dan“, uvjerava Divjak. Potvrdila je da neće biti povratka u škole ako će broj oboljelih rasti.

Državna matura bez izbornih predmeta

Novinarka Večernjeg Lana Kovačević ministricu je pitala što će biti s djecom koja su upisana u škole oštećene u zagrebačkom potresu. „Mi imamo dosta škola koje nisu popunjene i u dobrom su stanju. I privatne škole nude da se koriste njihovi prostori, a ima i dosta praznih škola. Na osnivaču je da napravi raspored i odluči gdje će učenici koji ne mogu u svoju školu ići“, kazala je Divjak.

Državna matura će se održati u razdoblju od 8. do 29. lipnja, i pisat će se samo obvezni predmeti, potvrdila je Divjak. „Nužno je da svi gimnazijalci polože tri obavezna ispita. Bez toga ne mogu završiti obrazovanje, i to nam je prioritet. Nakon konzultacija s epidemiolozima shvatili smo da se svi oni silni dodatni ispiti ne mogu održati.

Drugi razlog je i to što je izborni program i uveden da bi ti ispiti zamijenili prijemni ispite na fakultetima. No, neki fakulteti su zadržali prijemne, pa izgleda da izborni program nije nužan“, kazala je ministrica, dodavši kako još čeka da se fakulteti izjasne o tome kako pri upisu zamijeniti izborni dio mature. „Još ću pričekati dan ili dva da se izjasne, pa ću odluku donijeti sama. Ako fakulteti kažu: nama trebaju tri-četiri obvezna predmeta, onda ćemo osigurati uvjete“, kazala je, pa se čini kako je ipak moguće da se pišu i neki izborni predmeti, ovisno o zahtjevima fakulteta.

Kako će od 11. svibnja izgledati nastava razgovaramo s ministricom obrazovanja Blaženkom Divjak

Kako će od 11. svibnja izgledati nastava razgovaramo s ministricom obrazovanja Blaženkom Divjak

Gepostet von Večernji list am Freitag, 24. April 2020