Djevojčica Ema koja želi postati astrofizičarka osvojila je Hrvatsku. Razgovarali smo s njom i zbilja je nevjerojatna

Četrnaestogodišnjakinja je u finalu za 250 tisuća dolara vrijednu stipendiju. Cijela Hrvatska joj može pomoći

FOTO: Sandro Lendler

O entropiji, raštrkanosti koju ona podrazumijeva, svemiru i znanosti općenito, Ema Donev govori s neviđenom strašću. Prvih deset minuta razgovora, jer smo je tako zamolili, pokušava nam objasniti entropiju, ali tako da je razumiju i oni koji su u školi bilježili slabije ocjene iz fizike, matematike, kemije. Ova 14-godišnjakinja to strpljivo čini i – kao da iza sebe ima ploču, a pred sobom zbunjene učenike – pažljivo objašnjava.

Ema je učenica prvog razreda zagrebačke XV. gimnazije – popularnog MIOC-a – i s kreativnim videom o entropiji plasirala se u polufinale natjecanja koje je može dovesti do pozamašne stipendije za željeni faks. Ona još ne zna koji bi to faks bio, pred njom je ipak još cijela srednja škola. No samouvjereno zna da bi se u svakom slučaju opredijelila za studij u inozemstvu. Nije još, kako nam kaže, sto posto sigurna hoće li se za četiri godine odlučiti za astrofiziku ili astrobiologiju.

Ema je upravo krenula u prvi razred zagrebačke XV. gimnazije Sandro Lendler
Još nije sigurna hoće li se za četiri godine odlučiti za astrofiziku ili astrobiologiju Sandro Lendler

Entropija na kreativan način

S Emom smo razgovarali u srijedu prijepodne, taman prije no što će krenuti u školu na nastavu u poslijepodnevnom terminu. Prvo smo je, dakle, pitali o entropiji, pojmu o kojem je napravila kreativan video s kojim se plasirala u polufinale godišnjeg natjecanja Breakthrough Junior Challenge. Riječ je o natjecanju koje srednjoškolce potiče na kreativno razmišljanje o znanosti. Ema je, za tu priliku, kreativno razmislila o entropiji i još je kreativnije objasnila u videu koji je sama osmislila. Htjela je, kaže nam, napraviti video o temi o kojoj se baš i ne zna puno.

“A to je entropija koja je povezana s 2. zakonom termodinamike”, govori nam ova učenica, inače iz Ivanić Grada. Ljubazno ju molimo da nam, u maniri priručnika science for dummies, objasni entropiju. “Ukratko, kada imate u doticaju dva tijela, od kojih je jedno toplo, a drugo hladno, hladno tijelo ne može postati hladnije, nego toplina samo može prijeći s toplijeg na hladno tijelo. Iz toga proizlazi entropija koja će se, kada je smjestimo u svemirski kontekst, samo povećavati”, poučava nas Ema.

‘Život pronalazi način kako podržava entropiju, ali održava svoj red. Zato svemir ima način da sve bude kako treba’, objašnjava nam Sandro Lendler

Suprotstavljenost života i entropije

Pa nastavlja: “Entropija mjeri broj konfiguracija koje čestice mogu zauzeti u nekom prostoru. Što više konfiguracija čestice mogu zauzeti u nekom prostoru, kao na primjer kuglice plave ili žute boje poziciju na nekoj plohi, to je veća vjerojatnost da će te čestice biti raštrkane te se entropija povećava u svemiru, po 2. zakonu termodinamike”. Veli nam i da su entropija i život jako suprotstavljeni.

“Život, stanice, funkcioniraju po jasnom redu, dok bi po drugom zakonu termodinamike trebalo biti sve manje i manje reda u svemiru. Život pronalazi način kako podržava entropiju, ali održava svoj red. Zato svemir ima način da sve bude kako treba”, objasnila nam je Ema u maniri sjajne profesorice. Video o entropiji s kojim se prijavila na Breakthrough Junior Challenge, kaže, napravila je jer nigdje nije mogla pronaći da netko objašnjava entropiju na kreativniji način.

Snima videe o znanosti

Za natjecanje je, kaže, saznala sasvim slučajno. Njena mama čitala je knjigu i autor je spomenuo upravo to natjecanje. Mama ga je pronašla i pokazala Emi o čemu je riječ. “Odmah je zvučalo kao nešto u čemu bih uživala. Prijavila sam se i prošle godine, ali nisam prošla u polufinale. Ove godine jesam”, veselo će Ema.

Ako pobijedi na natjecanju, osvojit će stipendiju u iznosu od 250.000 dolara, za željeni fakultet. Ema još ne zna koji će to faks biti. Nije sto posto sigurna, veli, ni oko studija, privlače ju i astrofizika i astrobiologija.

“Uvijek postoji nešto što me zainteresira i, zapravo, nikad ne znaš kuda će te odvesti to putovanje u znanost. Ali ono što svakako znam je da želim biti znanstvenica”, kaže nam pa opisuje kako joj je ljubav prema matematici usadila mama. Interes za znanost spojila je s ljubavlju prema izradi videa. U njima pokazuje svoju kreativnost kada široj publici objašnjava nešto što zna iz znanosti. Gotovo tri godine svoje videe objavljuje na Youtube kanalu Astrophysics for kids.

Ravnateljica škole koja ju je uvijek podržavala

Pitamo je o znanstvenim uzorima pa nam apostrofira američku znanstvenicu Jannu Levin. “Proučava kozmologiju i jako voli crne rupe. Iznimno mi je inspirativna i sviđa mi se što se vidi da jako voli to što radi. Lijepo objašnjava, jako je entuzijastična i voljela bih razviti takvu mogućnost znanstvene komunikacije”, zaneseno priča Ema. Sviđaju joj se i videi te knjige američkog astrofizičara Neil deGrasse Tysona.

Priželjkuje nekoga od njih upoznati; naime, ako pobijedi na Breakthrough Junior Challengeu, svečana ceremonija proglašenja je u San Franciscu gdje će se okupiti brojni vrsni znanstvenici. Pobjeda, osim stipendije za studij, nosi i iznos od 50.000 dolara za učitelja koji je pobjednicu ili pobjednika posebno inspirirao i potaknuo interes za znanost.

U finale važnog natjecanja ulazi onaj tko prikupi najviše lajkova. Tu joj Vi možete pomoći Sandro Lendler

Ema je u aplikaciji navela Vlatku Koletić, ravnateljicu svoje ivanićgradske Osnovne škole Stjepana Basaričeka. “Ona je uvijek bila tu za mene, podržavala me kad sam htjela ići na natjecanja, dala je podršku našoj ekipi iz robotike i zapravo svemu što sam htjela raditi. Neizmjerno sam joj zahvalna”, kaže nam.

Prvi dojmovi iz MIOC-a

Sada je učenica zagrebačkog MIOC-a pa je pitamo o dojmovima nakon nepuna dva tjedna nastave u jednoj od najboljih zagrebačkih gimnazija. Škola je, veli, jako velika i lako se izgubiti. “Moja osnovna škola bila je jako mala, imali smo jedno stepenište, a u MIOC-u su tri-četiri pa morate paziti da ne zalutate. Zasad mi se jako sviđa, učitelji nam pristupaju kao da već svi sve znamo. Jako je zabavno, drugačije i mislim da će me škola super pripremiti za faks”, veli Ema o nastavi u MIOC-u.

Ako pobijedi, Ema će osvojiti stipendiju u iznosu od 250.000 dolara Sandro Lendler

Zahvaljuje svima koji su dosad pogledali njen video o entropiji s kojim korača kroz važno natjecanje. Probila se u polufinalnu završnicu s još tridesetak srednjoškolaca odabranih od strane stručnog žirija. U finale, pak, ulazi onaj tko prikupi najviše lajkova na objavljene videe i na Facebooku i na Youtubeu. Ako još niste, svakako joj dajte svoj lajk, imate vremena do 20. rujna.

“Uistinu sam zahvalna svima koji su pogledali video i lajkali ga. Nadam se da su oni koji su ga pogledali nešto i naučili i da sam ih inspirirala da se dalje interesiraju o temi”, zaključuje Ema, s opaskom kako se po reakcijama na njen video vidi da je puno ljudi stalo do znanosti.