Dnevnik Sabora iz 1861., Hrvatsko pitanje Ante Pavelića i još neke prastare, ludo skupe knjige na Njuškalu

Napravili smo listu najzanimljivijih knjiga koje koštaju od 10 do 240 tisuća kuna

FOTO: Njuskalo

Kopali smo po oglasima na Njuškalu, pregledavajući ponudu starih, rijetkih i pritom jako skupih knjiga. I, iskreno, nismo baš očekivali sve ovo na što smo naletjeli. Okej, ne tvrdimo da su svi oglasi vjerodostojni, sve knjige prave i sve knjige vrijedne toliko koliko njihovi prodavatelji tvrde, ali morate priznati da neke od njih djeluju dosta senzacionalno.

Recimo, vjerojatno niste znali da preko Njuškala možete nabaviti, barem tako prodavatelj tvrdi, Pavelićevu studiju Hrvatsko pitanje, odnosno na njemačkom Die kroatische Frage koja se prodaje za 11 tisuća kuna. Ili jednu knjigu kojoj je cijena 240 tisuća kuna (i ne, ne radi se o grešci – provjerili smo), ili možda knjigu s posvetom za koju prodavatelj kaže da ju je napisao Helmut Dörner, inače veliki nacist iz Drugog svjetskog rata, za koju traži 130 tisuća kuna.

Stoga vam u nastavku donosimo mali pregled najskupljih primjeraka koje možete trenutno kupiti i koji, kako se čini, imaju neku nevjerojatnu povijest iza sebe.

1. Dnevnik Sabora, 1861. godina; 100 tisuća kuna

Hrvatski sabor iz 1861. godine, koji se u literaturi naziva i Velikim saborom Hrvatske otvoren je 15. travnja 1861. Sabor su tada činile mnoge ugledne osobe iz hrvatskog javnog života, pa se ovaj naziva “najintelektualnijim Saborom”. Prodavatelj na Njuškalu tvrdi da su ovi zapisnici iz te godine najstariji sa sjednica Hrvatskoga sabora.

2. Hrvatsko pitanje, Ante Pavelić; 11.250 kuna

Za Pavelićevo Hrvatsko pitanje prodavatelj tvrdi da je u odličnom stanju; “luksuzno izdanje, numerirano, namijenjeno je za potrebe diplomacije. Izdanje je u izvrsnom stanju, bez oštećenja”.

3. Marulićeva Judita, 1901. godina; 10 tisuća kuna

“Knjiga je tiskana 1901., povodom 400. godišnjice rođenja Marka Marulića. Tiskana je u izdanju Matice hrvatske u samo 150 primjeraka…”, stoji u oglasu u kojem prodavatelj tvrdi da, prema istraživanju Matice, danas postoji još samo dva ili tri primjerka knjige. Ova je, piše u oglasu, dio obiteljske baštine posljednjih 116 godina.

4. Novi zavjet s potpisom nacista Helmuta Dörnera; 130 tisuća kuna

U opisu oglasa ne piše puno, samo su neke opće informacije na francuskom, uz jednu neobičnu napomenu – knjigu je, tvrdi prodavatelj, osobno potpisao Helmut Dörner. Inače, radi se o gospodinu koji je bio vrlo cijenjeni nacist za vrijeme Drugog svjetskog rata. Evo male povijesti: Dörner je bio pripadnik, a jedno kraće vrijeme i zapovjednik, 4. SS Panzergrenadier divizije Polizei. Za služenja u toj jedinici, najpoznatijoj po masakru u Distomu koji se ubraja među najgora zvjerstva koja je SS počinio u Drugom svjetskom ratu, borio se u Francuskoj, Sovjetskom savezu, Grčkoj, Rumunjskoj i Mađarskoj, gdje je i poginuo 1945. u pokušaju proboja iz Budimpešte. Jedno kraće vrijeme divizija se borila i na teritoriju nekadašnje Jugoslavije, konkretno, bila je transferirana iz Grčke da pokuša pomoći u blokadi sovjetskog prodora prema Beogradu. Dörner je bio odlikovan Viteškim križem željeznog križa s hrastovim lišćem i mačevima, što je bilo treće najveće vojno i paravojno odlikovanje nacističke Njemačke.

5. Nevina u ludnici, Marija Jurić Zagorka, 1904. godina; 10 tisuća kuna

Za djelo Nevina u ludnici (punim naslovom: Nevina u ludnici ili Utvora Sokolgradska) zapravo nikad nije dokazano da je Zagorkino, ali mnogi vjeruju da jest. Opisuju ga otprilike ovako: “bizarno, tajanstveno, čudnovato i teško dostupno djelo”. Vrlo je rijetko jer dosad nije objavljeno kao knjiga, nego u svescima koji su se prodavali na kioscima, zbog čega zna postići visoke cijene u antikvarijatima. U oglasu piše da je iz 1904. godine te da je roman podijeljen u četiri bilježnice, koje sveukupno imaju 2416 stranica.

6. Atlas Austro-Ugarske, 1904. godina; 10 tisuća kuna

Atlas Austro-Ugarske iz 1904. godine navodno se unutra drži solidno, ali korice su mu u lošem stanju. Iako je navedena cijena 10 tisuća kuna, ponuđač napominje da se o njoj može razgovarati.

7. Julius Evola, Arte astratta, 1920. godina; 240 tisuća kuna

Ovo je daleko najskuplja knjiga na koju smo naišli pa smo, priznajemo, mislili da se možda radi o tipfeleru. Bili smo uvjereni da je netko zapravo mislio napisati 240 kuna, ili eventualno 2400, i sad mu se sirotom nitko ne javlja. Pa smo poslali upit. I ne, nije greška, što nam je gospodin prodavatelj vrlo ozbiljno objasnio: “Cijena je točna. Riječ je o rijetkom izdanju važnom za razdoblje Dade. Djela važna za Dadaizam inače se prodaju od cca 4000 do 30000 eura pa čak i više Ovo izdanje je izuzetno očuvano, iz obiteljske biblioteke, bez pečata i oznaka te bez posvete, potpisa, podcrtavanja,…. I kod nas su tiskana izdanja u tom periodu, na kraju Austro-Ugarska do svršetka Kraljevine Jugoslavije, isto vrijedna, samo što kod nas kupci, kolekcionari, antikvari plaćaju sramotno male iznose pri otkupu. Kod otkupa tako vrijednih izdanja podrazumijeva se kupoprodajni ugovor između prodavatelja (vlasnika ponuđenog izdanja) i kupca”.

8. Kervave kronike glas, Miroslav Krleža, 1972. godina; 75 tisuća kuna

Radi se o bibliofilskom izdanju povodom 400. godišnjice Seljačke bune. Knjiga je štampana u 220 primjeraka, od kojih njih 200 ima dodatak od 20 grafika potpisanih od autora, poput ove. Prodavatelj tvrdi da je vrhunski očuvana, nalazi se u drvenoj kutiji, obložena ukrašenom kožom. Kako piše u oglasu: “procijenjena vrijednost je 15.000 eura, neki od primjeraka su poklanjani stranim državnicima, a među njima i kraljici Elizabeti”.

9. Vrlički Hrvati odgovaraju piscu X: ‘Vrlike u borbi’, 1898. godina; 20 tisuća kuna

U ovom oglasu možemo saznati samo da je knjiga – “ultra rijetka” i “stara, ultra rijetka knjiga”. Okej, i da se radi o muzejskom primjerku koji je restauriran u ovlaštenoj instituciji te da je unutrašnjost od 238 stranica odlično očuvana.

10. Sveto pismo na ćirilici, 1871. godina; 20 tisuća kuna

Sveto pismo iz 1871. godine pisano je na ćirilici i tvrdog je uveza. Ako nemate 20 tisuća kuna, ali imate Smart benzinac, prodavatelj kaže da može i zamjena.

11. Katalog s izložbe Francisa Picabije, 1920. godina; 49 tisuća kuna

‘Catalogue: Exposition Dada Francis Picabia. Paris: Au sans parei’, odnosno katalog s izložbe Francisa Picabije iz 1920. godine prodaje se za 49 tisuća kuna. Tekst potpisuje veliki Tristan Tzara i, kako piše prodavatelj, radi se o “izuzetno očuvanoj i izuzetno rijetkoj” knjizi.

12. Biblija; 10 tisuća kuna

“Biblija u goveđoj koži, s ornamentima od pravog zlata. Ručno je uvezana, u drvenom kovčegu, podstavljenim baršunom. Bogato ilustrirana. Preko 300 reprodukcija ilustracija, od čega više od 100 ukrašeno zlatnom folijom…”, samo su neke od stvari koje pišu u oglasu. Prodavatelj napominje da se radi o kolekcionarskom primjerku.

13. Knjiga o arhitekturi, 1567. godina; 25 tisuća kuna

Knjiga o arhitekturi navodno je iz 1567. godine, ima 506 stranica, 85 skica crteža palača, crkvi, krovova… , a ponuđač navodi da se radi o muzejskom primjerku. Dodaje da je knjiga pripadala “pomorskoj plemićkoj obitelji iz Dalmacije”.

14. Mali atlas, 1595. godina; 60 tisuća kuna

Džepni atlas je, piše u oglasu, iz 1595. godine, ima oko 120 stranica te 119 karti svijeta, među kojima su karte Šibenika, Zadra te Istre. “Potječe iz dalmatinske plemićke obitelji pomorca koji je tada obišao 23 svjetske luke s drvenim jedrenjakom”, stoji u opisu.