Dugački letovi najčešće će vas potpuno satrati. Evo nekoliko savjeta kako ih ipak malo lakše podnijeti

Najčešće dolazi do dehidracije, zatvora i problema s cirkulacijom

FOTO: Hernán Piñera/Flickr

Putovanje avionom, osobito ako letite daleko, može ostaviti traga na zdravlju. Izgubi se ritam spavanja, jedemo u neuobičajeno vrijeme, dijelimo prostor sa strancima, uglavnom stiješnjeni na malenom prostoru. U prvom redu, kada ste izvan svoje uobičajene rutine, preskačete piti tekućinu. Ako niste pažljivi, najčešće dolazi do dehidracije. Bočica vode ne smije se nositi kroz sigurnosne kontrole u zračnim lukama pa mnogi putnici započinju putovanje dehidrirani.

Zbog dugog sjedenja, obično u vrlo skučenom prostoru, javljaju se problemi cirkulacije. Može se dogoditi i tromboza dubokih vena. Ako krv kola venama presporo, mogu nastati ugrušci. Ovo se češće javlja na dugim letovima ili poslije dugog sjedenja u autu.

Probavni problemi nastaju zbog promjene visine koja izaziva dehidraciju u probavnom traktu. Kada smo u zraku, tkiva gube nekoliko litara tekućine. To uzrokuje napuhnutost i vjetrove dok letimo, a nakon toga, kada stignemo na cilj, javlja se zatvor.

Na neke stvari ipak možemo utjecati

Zrakoplovi i zračne luke su zatvorena javna mjesta vrlo pogodna za bakterije i viruse. Imunološki sustav može biti napadnut sa puno izvora tijekom jednog putovanja, čak i ako činite napore da održite sanitarne uvjete.

Jet lag ili desinkronoza je privremeni poremećaj zbog putovanja kroz vremenske zone koji izaziva umor, nesanicu i druge simptome. Jet lag je povezan sa poremećajem unutrašnjeg tjelesnog sata zbog kabina zrakoplova koje su pod pritiskom te visoke visine na kojoj se leti. Jači je ako se putuje na zapad.

Dok putujemo, puno je stvari izvan naše kontrole ali na zdravlje ipak možemo utjecati. Moramo poduzeti neke mjere prevencije da preduhitrimo zdravstvene probleme.

Tijekom leta pijte redovito vodu

Obavezno se hidratizirajte
Izbjegnite dehidraciju Henry Burrows/Flickr

Na prvom mjestu treba piti puno vode. Pijte barem osam čaša vode dnevno u danima koje prethode putovanju i ponesite vodu na put. Popijte je prije prelaska sigurnosne kontrole, a nakon toga bočicu napunite vodom. Tijekom leta nastavite piti vodu.

Izbjegavajte alkohol. Osobito ako ste nervozni putnik, konzumiranje alkohola prije ili tijekom leta nije dobra ideja. Izbjegavajte i kofein.

Ne jedite masnu i slanu hranu. Takva hrana može izazvati pojačanu dehidraciju i učiniti da se uspori probava uz nadutost. Uzmite neki probiotik. probavni enzimi i nadomjestci laktoze olakšavaju probavne probleme.

Hodajte koliko god možete

Hodajte naokolo po kabini zrakoplova koliko god možete. Bez obzira na to putujete li business ili ekonomskom klasom, važno je ustati i prohodati. Na taj način, promjenom položaja tijela krv bolje kola i spriječavate probleme cirkulacije.

Razmislite o nošenju kompresivnih čarapa. To su uske, do koljena duge čarape koje stišću kalve i poboljšavaju cirkulaciju. Često se savjetuju trudnicama tijekom putovanja zrakom ali korisne su i za sve druge.

Ostanite blizu zračne luke ako putujete daleko pa morate prespavati. Tako ćete uštedjeti puno vremena i moći ćete dulje odspavati.

Unaprijed prilagodite tijelo na novu vremensku zonu

dd
Ako se prilagodite smanjit ćete simptome jet lega Flickr

Polako prilagodite tijelo na novu vremensku zonu. Na taj način, smanjit ćete simptome jet lega. Tjedan dana prije puta, namjestite sat jedan sat bliže vremenskoj zoni u koju letite. Slijedeću noć, namjestite sat 2 sata i tako redom. Do trenutka putovanja, vrijeme spavanja bit će bliže vremenu na vašoj destinaciji.

Razmislite o prirodnim sredstvima koja će vam pomoći zaspati. Ponesite slušalice i masku za oči. Boljem odmoru, pomoći će i vlastiti jastuk za putovanje.

Nakon slijetanja, što prije počnite jesti normalno, brže će vam se vratiti normalna probava i rad crijeva. Pokušajte naći hranu sličnu onoj koju jedete kod kuće.

Kad sletite budite što više vani na suncu

Budite puno na suncu. Svjetlo utječe na regulaciju melatonina, hormona koji pomaže sinkroniziranju stanica u tijelu. Noću, nedostatak svjetla poručuje pinealnoj žlijezdi u mozgu da otpušta melatonin. Tijekom dana, pinealna žlijezda proizvodi vrlo malo melatonina. Odmah po dolasku, budite što više vani.

Vježbajte. Vježbanje signalizira tijelu da je dan, a ne vrijeme spavanju. Tijelo vježbanjem proizvodi adrenalin. Vježbanje pomaže tijelu da uspostavi cirkulaciju, a voda koju ćete poslije popiti osigurat će vam normalnu probavu.