Dugo nam govore da čaša vina u trudnoći i nije neka drama, ali sad nova studija tvrdi da može biti ozbiljan problem

Neke bebe tijekom istraživanja prošle su bez posljedica, ali neke su nažalost razvile fetalni alkoholni sindrom

pregnancy newborn baby icon vector illustration graphic design
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Posljednjih godina pojedina istraživanja sugeriraju da je u trudnoći ponekad dobro popiti čašu crnog vina i da je to u redu što se tiče razvoja fetusa. “Mala količina alkohola u ranoj trudnoći može biti za dijete i majku manje rizična nego se prije mislilo”, piše dr. Howard LeWine 2013. godine u blogu Harvard Medical School, iako savjetuje da je alkohol u trudnoći najbolje izbjegavati.

Novo istraživanje, objavljeno prije nekoliko dana, kaže da je jedino sigurno u trudnoći ne popiti niti kap alkohola. Znanstvenici sa Sveučilišta Washington pratili su 84 para blizanaca, i braće i sestara čije su majke u trudnoći pile i utvrdili da dva fetusa izložena istoj količini alkohola mogu imati posve različite razine neuroloških oštećenja.

Neki fetusi su ranjiviji od drugih

“To znači da je jedino sigurno uopće ne piti alkohol jer su neki fetusi genetički ranjiviji na alkohol nego drugi,” pišu znanstvenici u zaključku studije objavljene u časopisu Advances in Pediatric Research. “Ne možemo klinički prepoznati na koji će fetus prenatalna konzumacija alkohola imati veći utjecaj, ne postoji način kako bi to mogli testirati.”

Studija na blizancima otkrila je nešto fascinantno; na identične blizance, dakle na blizance s jednakim genima, konzumacija alkohola utječe jednako, dok na dvojajčane blizanace koji su u maternici bili izloženi istoj količini alkohola utječe različiti. Kod jednog utjecaj može biti mali, dok se kod drugog može pojaviti fetalni alkoholni sindrom.

Fetalni alkoholni sindrom kod 1 od 14 djece

Fetalni alkoholni sindrom može se ispoljiti u promijenjenom izgledu lica, nižem rastu, manjoj tjelesnoj težini, manjoj glavi, lošoj koordinaciji, hiperaktivnosti, lošoj memoriji, poteškoćama u učenju i još više toga što se ne da popraviti.

Znanstvenici kažu da je jedno od 14 djece imalo fetalni alkoholni sindrom ako je majka pila jedno piće dnevno. Nova studija otkriva da DNK djeteta pomaže određivanju hoće li dijete imati trajne posljedice zbog majčinog pijenja iako se još uvijek ne zna zašto razlike nastaju.